Endometrioza- leczenie integracyjne i konwencjonalne

Endometrioza

 

Nazwa endometrioza pochodzi od łacińskiego słowa „endometrium”, oznaczającego śluzówkę macicy. Tkanka ta, wyściełająca jamę macicy, co miesiąc się rozmnaża i złuszcza podczas miesiączki. Choroba nosząca nazwę endometriozy polega na przemieszczaniu się fragmentów endometrium poza jamę macicy w różne części ciała. Obce komórki w innym miejscu jednak nie „śpią”, lecz zachowują się tak, jakby w dalszym ciągu znajdowały się w macicy. Co miesiąc dochodzi więc do krwawienia, a w związku z tym, że krew nie ma ujścia, gromadzi się, tworząc torbiele (tzw. torbiele czekoladowe), powodując przewlekłe stany zapalne, zrosty.

Te zmiany często wywołują przewlekły ból w obrębie miednicy małej, bolesne miesiączkowanie (dysmenorrhea) i ból podczas stosunku płciowego (dyspareunia). Z innych objawów należy wymienić uczucie zmęczenia, bolesne oddawanie stolca podczas miesiączki i ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Z endometriozą często też wiążą się problemy z płodnością – szacuje się, iż u 30–50% kobiet z endometriozą występują większe lub mniejsze problemy z niepłodnością. Nasilenie dolegliwości bólowych i innych objawów nie koreluje z wielkością i liczbą zmian związanych z endometriozą – u części kobiet z drobnymi zmianami mogą występować niezwykle nasilone dolegliwości bólowe, podczas gdy inne kobiety, nawet ze zmianami o dużych rozmiarach, dolegliwości bólowych w ogóle nie odczuwają.

Diagnoza choroby

Trudności pojawiają się również na etapie diagnozy. Zwykle u pacjentki wykonywane jest USG dopochwowe i USG jamy brzusznej, czasem też rezonans magnetyczny i oznaczenie poziomu markera CA125 we krwi. Jednak jedynym narzędziem diagnostycznym, które pozwala ze stuprocentową pewnością potwierdzić chorobę jest laparoskopia, polegająca na wprowadzeniu do jamy brzusznej – poprzez niewielkie nacięcie – malutkiej kamery. Pobrany w czasie takiego badania fragment tkanki jest poddawany analizie histopatologicznej.

Endometrioza- leczenie konwencjonalne

Przyczyna endometriozy jest nieznana. Istnieje kilka teorii, lecz żadna z nich nie została dotychczas udowodniona i z tego powodu konwencjonalne leczenie ma charakter objawowy. Jeśli stopień zaawansowania choroby jest niewielki, najczęściej przeprowadza się kurację hormonalną, która ma za zadanie wyciszyć endometrium. Podawane są leki z grupy gestagenów (syntetycznych progestagenów) jak visanne, leków hamujących wydzielanie gonadotropin (np. danazol), analogów gonadoliberyny i leki antykoncepcyjne, co ma na celu zahamowanie podziałów komórkowych śluzówki macicy. Jeśli leczenie za pomocą hormonów nie przynosi efektów, prowadzi się leczenie operacyjne, polegające na wycięciu zmian ogniskowych. W ciężkich przypadkach usuwa się jajniki zniszczone przez torbiele czekoladowe i zrosty. Pacjentce po operacji podaje się środki hormonalne, które mają zapobiec remisji. Jednak nie usuwa to przyczyn choroby.

Niestety, u 20–40% pacjentek operacyjne i farmakologiczne leczenie nie przynosi efektu. Zdarza się również, że terapia hormonami nie jest dobrze tolerowana, szczególnie po dłuższym stosowaniu, i dużo kobiet rezygnuje z ich przyjmowania. Niestety, poza operacją i leczeniem hormonami konwencjonalna medycyna nie ma innych sposobów. Często więc lekarze zalecają, jako alternatywę, zajście w ciążę – trudno jednak zrealizować takie zalecenie, zwłaszcza jeśli kobieta nie ma partnera życiowego lub nie planuje ciąży. W takiej sytuacji bardzo często pacjentki poszukują alternatywnych metod leczenia.
Dostępne publikacje dotyczące alternatywnych metod leczenia endometriozy zalecają stosowanie odpowiedniej diety, suplementacji witaminowej oraz mikro- i makroelementów, ziołolecznictwa, akupunktury i akupresury oraz przezskórnej stymulacji nerwów (transcutaneous electrical nerve stimulation – TENS).

Endometrioza- leczenie integracyjne

Od kilkunastu lat leczę endometriozę w sposób integracyjny, oparty o wiedzę z medycyny konwencjonalnej i wykorzystujący uznane metody alternatywne. Leczenie polega przede wszystkim na wprowadzeniu zmian w diecie, na stosowaniu naturalnych preparatów hormonalnych,  ziołowych i witaminowych oraz na poradach psychologicznych. Program leczenia jest ustalany indywidualnie po zebraniu wszelkich informacji dotyczących historii rodziny pacjentki, przebytych w dzieciństwie chorób, innych problemów zdrowotnych, ale też po analizie diety, trybu życia, relacji w rodzinie i w pracy oraz dokładnej analizie stanu emocjonalnego.

 

Integracyjne leczenie endometriozy prowadzone przez Dr Preeti Agrawal odbywa się w klinice Integrative Medical Center.

czytaj więcej o leczeniu