O pigułkach antykoncepcyjnych

Pigułki antykoncepcyjne

Najczęściej używane pigułki antykoncepcyjne są dwuskładnikowe – zawierają etynyloestradiol (wszystkie pigułki zawierają ten sam syntetyczny estrogen) oraz syntetyczny progesteron (gestagen). Jedyny wyjątek to Qlaira, która zawiera naturalnym estrogen i syntetyczny progestagen dienogest. Warto powiedzieć więcej o gestagenie. Gestagen jest syntetycznym progesteronem. Często zarówno lekarze, jak i kobiety, nie odróżniają działania naturalnego progesteronu (który jest bezpieczny) od gestagenu (który ma właściwości inne niż naturalny progesteron – jego stosowanie wywołuje działania uboczne- zatrzymuje wodę w organizmie, powoduje depresje itd. Naturalnego progesteronu nie można podać doustnie (jedynie pod język lub dopochwowo; występuje też w postaci kremu lub zastrzyku). Gestagen jest wygodny w użyciu, ponieważ można go podawać w formie pigułek. Rigevidon, Stediril 30, Microgynon zawierają gestagen o nazwie Levonorgestrol, a Marvelon, Mercilon, Novynette i Regulon zawierają dezogestrel (gestagen dopuszczony do rynku 1993 roku).

Jeszcze inny rodzaj gestagenu – norgestimat – zawarty jest w tabletce antykoncepcyjnej Cilest. Pigułki mogą być jednofazowe lub trójfazowe. Jednofazowe doustne środki antykoncepcyjne
zawierają stałe dawki estrogenu i progestagenu – trójfazowa pigułka zawiera inna dawkę progestagenu lub różną ilość zarówno progestagenu jak i estrogenu na każdą z trzech faz cyklu menstruacyjnego. Dostępne trójfazowe pigułki to: Tri-regol, Triquilar, Trinordiol 21 (zawierają levonorgesterol) oraz Trinovum i Triminulet (zawierają gestoden). Dostępne są również pigułki jednoskładnikowe, zawierające jedynie gestagen, dostępne pod nazwą handlową Cerazette azalia. W odróżnieniu od pigułek dwuskładnikowych przyjmuje się je bez siedmiodniowej przerwy. Podczas stosowania tych preparatów nie występują comiesięczne krwawienia. Inne formy podawanie antykoncepcji to plaster transdermalny Evra zawierający etynyloestradiolu i norelgestrominu oraz krążki do pochwowo Nuvaring. Krążek dopochwowy NuvaRing ma 54 mm średnicy i 4 mm grubości, jest miękki i elastyczny. Pierścień zawiera etonogestrel i etynyloestradiol.

Jak działają piguki antykoncepcyjne

Pigułki zapobiegają ciąży głównie dzięki powstrzymaniu rozwoju komórki jajowej w jajniku. Podczas cyklu menstruacyjnego niski zazwyczaj poziom estrogenu pośrednio wpływa na przysadkę mózgową, która wydziela hormon FSH sprawiający, że w jednym z jajników zaczyna dojrzewać komórka jajowa. Pigułka dostarcza odpowiednią ilość syntetycznego estrogenu – w ten sposób poziom estrogenu w organizmie wzrasta, przez co hormon FSH nie jest wydzielany. W efekcie jajniki nie pracują i nie powstaje komórka jajowa.

Pigułki antykoncepcyjne, a skuteczność

Skuteczność przy prawidłowym stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych wynosi 99,9%, jednak typowy odsetek niepowodzeń to 5%. Ciąża jest bardziej prawdopodobna, jeśli zapomnisz wziąć jedną lub więcej pigułek, zwłaszcza na początku lub końcu 21-dniowego okresu przyjmowania, lub jeśli nie stosujesz dodatkowych metod kontroli urodzeń przez pierwszych 7 dni stosowania pierwszego opakowania tabletek. Ryzyko zajścia w ciążę wzrasta również wtedy, gdy przyjmujesz antybiotyki lub inne leki, masz ostrą biegunkę, wymioty lub gdy zmieniasz jeden rodzaj pigułek na inny.

Pigułki antykoncepcyjne- skutki uboczne

Tabletki antykoncepcyjne są proste w użyciu i dają poczucie pełnego bezpieczeństwa, warto jednak poznać skutki uboczne ich działania. W przypadku przyjmowania pigułki hormonalnej
przez kobiety mające genetyczne skłonności do chorób nowotworowych piersi czy szyjki macicy, rośnie ryzyko zachorowań. Badany jest również wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowań na raka jajnika: część naukowców jest zdania, że tabletki chronią przed rakiem, inni twierdzą, że nie mają nań żadnego wpływu. Kobiety mające problemy z wątrobą lub przechodzące w ciąży cholestazę ciążową nie powinny brać leków antykoncepcyjnych. Również zapalenia żył, problemy z krążeniem i udar mózgu w wywiadzie są przeciwwskazaniem do brania pigułek.

Odżywianie,a pigułki antykoncepcyjne

Stosowanie pigułki zwiększa zapotrzebowanie na witaminę C, B2 (ryboflawinę), B12, B6 (pirydoksynę), kwas foliowy i magnez. Kobiety, które odżywiają się nieprawidłowo, odchudzają
się lub przyjmują pigułki przez ponad rok, są narażone na brak witamin oraz zaburzenia w metabolizmie cukru. Liczne badania dowodzą, że kobiety przyjmujące pigułki mogą mieć upośledzoną tolerancję na glukozę – szczególnie te, w których diecie występuje w dużych ilościach cukier
rafinowany. Zmieniony metabolizm podnosi poziom cukru i insuliny.

Jeżeli bierzesz pigułki, ogranicz spożycie cukru, przetworów z białej mąki oraz słodzonych napojów. Staraj się jeść złożone węglowodany – kasze, warzywa, płatki, pamiętaj również o warzywach strączkowych, rybach, oraz sezonowych owocach. Uzupełnij dietę w witaminy, zwłaszcza B-complex, magnez, witaminę C i kwas foliowy. Jeśli planujesz ciążę, zadbaj o swoją dietę i zażywaj wymienione wyżej suplementy przez co najmniej 4 miesiące od chwili odstawienia pigułek. Polecam też ziołową kurację (mieszanki ziołowe oczyszczające wątrobę) oraz kwasy tłuszczowe omega 3 (olej rybny, tran) oraz omega 6 (olej z wiesiołka, ogórecznik).

Więcej na temat antykoncepcji w książce „Zdrowie Młodej Kobiety” Dr Preeti Agrawal