Ciąża – proces przygotowania

Ciąża jako stan naturalny

Na zdrowie przyszłego dziecka ogromny wpływ ma stan zdrowia matki i ojca przy poczęciu. Od kilku lat obserwujemy stały wzrost liczby kobiet, u których występuje poronienie samoistne w początkowym okresie ciąży. Coraz więcej ciężarnych wymaga również interwencji farmakologicznej już od momentu poczęcia. Ciąża – naturalny etap w życiu kobiety – coraz częściej traktowany jest jako stan, który wymaga wsparcia farmakologicznego. Nie jest to jednak właściwa postawa w opiece nad ciężarnymi. Kierunek obrany przez lekarzy stał się powszechnie obowiązującą normą, akceptuje go większość kobiet. Jest paradoksem, że naturalne podejście do ciąży jest traktowane nieomal jak szamanizm.

Traktowanie przez specjalistów ciężarnych jak przypadki wymagające opieki farmakologicznej przestało być zjawiskiem rzadkim. Jest to związane z naszą powszechną wiarą w zbawienną siłę farmakologii, która zmieniła nasze podejście do zagadnień zdrowia i choroby. Niestety, zapomina się przy tym, że leczenie farmakologiczne ma dalekosiężny, nie do końca znany wpływ na zdrowie dziecka.

Zapobieganie poronieniom

Współczesna medycyna nie potrafi ochronić kobiet przed kolejnym poronieniem. Poza szczegółową diagnostyką nie oferuje ona kobiecie po poronieniu żadnych metod pozwalających uniknąć tego problemu w przyszłości, szczególnie w przypadkach, kiedy diagnostyka nie wykazuje żadnych odchyleń od normy. Konieczne jest zatem szukanie metod zapobiegawczych. Skoro nie oferuje nam ich współczesna medycyna, warto skorzystać z doświadczeń medycyny naturalnej – szczególnie medycyny Dalekiego Wschodu i ziołolecznictwa.

Bardzo dużo do zaoferowania ma w tym względzie medycyna starożytnych Indii – ajurweda. W znaczeniu dosłownym ajurweda jest bardziej filozofią życia niż techniką leczenia. Kładzie ona duży nacisk na poznanie człowieka i poszukiwanie indywidualnych metod zapobiegania i leczenia chorób. Nie tylko w Indiach, lecz także w innych starożytnych kulturach przywiązywano duże znaczenie do zdrowej i zrównoważonej diety, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz odpowiedniej ilości wypoczynku w okresie poprzedzającym zapłodnienie.

Pomyśl o takim przygotowaniu do ciąży na rok lub pół roku przed pożądanym terminem poczęcia. Zdrowy, spokojny tryb życia, staranne komponowanie posiłków, unikanie stresu, dużo ruchu na świeżym powietrzu – to zasady, których powinniśmy przestrzegać.

Dieta

Dieta przede wszystkim powinna być zrównoważona. Niewłaściwe odżywianie może zakłócić funkcjonowanie układu rozrodczego zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Niektóre składniki odżywcze odgrywają istotną rolę w produkcji i utrzymaniu przy życiu komórek jajowych i plemników, przez co mają wpływ na zapłodnienie. Prowadzone od lat badania wykazały, że deficyt kwasów tłuszczowych oraz cynku może powodować niepłodność u kobiet. Z kolei brak kwasu foliowego może powodować wady cewy nerwowej u płodu. Dlatego też zaleca się wszystkim kobietom w wieku rozrodczym zażywanie 0,4 mg kwasu foliowego dziennie, aby uchronić ich ewentualne potomstwo przed tą poważną wadą.

Wybitny badacz amerykański Weston A. Price w swoich badaniach nad ludnością kultur tradycyjnych stwierdził, że wystarczy zaledwie jedno pokolenie odżywiające się według typowej diety zachodniej (obfitującej w tłuszcze przetworzone, sól i cukier, a ubogiej w węglowodany złożone), by ucierpiało zdrowie kolejnego pokolenia. Według nieżyjącego już dr. Rogera Williamsa, pioniera nauki o odżywianiu, natura jest tak mocno ukierunkowana na podtrzymanie ciągłości gatunku, że ludzie będą się rozmnażać nawet wtedy, gdy warunki żywieniowe będą bardzo złe. Jednak kobieta o bardzo złych nawykach żywieniowych, wyjaśnia dr Williams, może nigdy nie zajść w ciążę. Przy nieco lepszej, lecz nadal kiepskiej diecie, kobieta może zajść w ciążę, a następnie poronić. Być może, przy jeszcze odrobinę lepszej, choć nadal niewystarczająco dobrej diecie, może ona urodzić dziecko, ale z problemami zdrowotnymi.

Kofeina

Badania nad wpływem kofeiny na ludzki system rozrodczy wykazują, że kobiety, które piją dużo kawy i napojów zawierających kofeinę, są mniej płodne od kobiet pijących kawę tylko sporadycznie lub wcale. Kawa i czarna herbata zawierają kofeinę i pobudzają układ nerwowy. Wypłukują też z organizmu witaminy, które są bardzo potrzebne w okresie przygotowawczym do ciąży.

Nikotyna

Pierwszorzędne znaczenie dla zdrowia dziecka ma wystrzeganie się szkodliwych substancji, takich jak: kofeina, nikotyna, narkotyki, alkohol. Palenie nie tylko powoduje wiele chorób, ale ma również negatywny wpływ na płodność kobiet i mężczyzn. Przeprowadzono badania, które wskazały na związek między paleniem papierosów przez przyszłe matki a występowaniem u nich ciąży pozamacicznej. Dowiedziono także, że u palących kobiet istnieje ryzyko pogorszenia stanu zdrowia komórek jajowych, jajowodów i szyjki macicy. Z kolei palącym mężczyznom grozi uszkodzenie plemników substancjami rakotwórczymi, które zawiera dym papierosowy.  Naukowcy twierdzą, że zapłodnienie komórki jajowej przez uszkodzony plemnik może mieć negatywny wpływ na zdrowie płodu.

Alkohol

Alkohol osłabia działanie układu odpornościowego i ma ogromny wpływ na komórki jajowe i męskie nasienie. Naukowcy, którzy badają skutki podawania alkoholu szczurom twierdzą, że może istnieć bezpośredni związek między piciem alkoholu w umiarkowanych ilościach przez rodziców a wadami genetycznymi ich potomstwa. Poronienia, fizyczne i psychiczne upośledzenia u dzieci są również uznawane przez naukowców za możliwe skutki spożywania alkoholu.

Rentgen

Jeśli musisz wykonać zdjęcia rentgenowskie, domagaj się, by na twój brzuch założono ochronny fartuch (osłonę). Jeśli jest to możliwe, unikaj wykonywania zdjęć rentgenowskich w okresie przygotowawczym do ciąży.

Leki antykoncepcyjne

Jeżeli stosowałaś tabletki antykoncepcyjne, odczekaj co najmniej 6 miesięcy, a jeśli to możliwe nawet rok przed próbą poczęcia. Tabletki antykoncepcyjne wypłukują bowiem z organizmu kwas foliowy, magnez, cynk i witaminy z grupy B, potrzebne do prawidłowego rozwoju płodu.

Przygotowanie emocjonalne

Dla zdrowia matki i dziecka bardzo ważne jest odpowiednie nastawienie psychiczne przyszłych rodziców. W niektórych plemionach afrykańskich kobieta, która miała zamiar zajść w ciążę, chodziła do lasu, by tam w samotności kontemplować swoje przyszłe dziecko. W myślach układała mu piosenkę. Była to jedyna w swoim rodzaju pieśń – niepowtarzalna, tylko dla jej dziecka. Przyszła mama śpiewała tę pieśń przez całą ciążę. Po narodzinach także wszyscy najbliżsi śpiewali ją maluszkowi. Potem pieśń towarzyszyła mu / jej przez całe życie. Ten piękny zwyczaj pokazuje, jak ważne jest przygotowanie mentalne do przyjęcia nowego życia.

Wizyta u lekarza przed planowaniem ciąży

Konsultacja lekarska w związku z planowaną ciążą powinna obejmować: dokładny wywiad dotyczący osobistej i rodzinnej historii medycznej, stylu życia, odżywiania, badanie ogólne stanu zdrowia kobiety i jej partnera oraz badanie laboratoryjne (mocz, morfologia, badanie w kierunku chorób odzwierzęcych i inne, jeśli ich przeprowadzenie jest wskazane wywiadem).

Suplementy i zioła

Jeśli przygotowujesz się do ciąży, warto pomyśleć o naturalnej suplementacji w postaci pyłku pszczelego, spiruliny, a w okresie zimowym – tranu. W okresie poprzedzającym poczęcie zaleca się także zażywanie kwasu foliowego oraz witamin przeznaczonych dla kobiet w ciąży. Można również stosować różne kuracje ziołowe oczyszczające i wzmacniające organizm. Zioła najczęściej są dobierane według potrzeb indywidualnych. Zanim jednak zdecydujesz się na kuracje ziołowe, skonsultuj się ze specjalistą.


stopka redakcyjna

Przygotowanie do ciąży to fragment książki: Odkrywam macierzyństwo, dr Preeti Agrawal