Kangurowanie krok po kroku

Jak zacząć kangurować?

 

Krok 1 Zdejmij biustonosz. Odsłoń piersi, podciągając koszulę lub rozpinając ją

Krok 2. Unieś wezgłowie łóżka po kątem 30-45 stopni i ułóż się w łóżku z solidnym wsparciem za głową i pod kolanami, abyś leżała w relaksującej pozycji. Upewnij się, że czujesz się komfortowo.

Krok 3. Rozbierz noworodka do samej pieluchy.

Krok 4. Pomóż właściwie umieścić noworodka w pozycji do kangurowania. Połóż go na brzuszku pomiędzy twoimi piersiami. Upewnij się, że ramiona noworodka płasko przylegają do ciała, tak by utrzymać możliwie dużą powierzchnię kontaktu „skóra-skóra”, oraz że główka dziecka jest obrócona na bok, utrzymać drożność dróg oddechowych. Przykryj plecy dziecka ciepłym kocem.

 Krok 5. Nie rób nic, pozostaw dziecko w spokoju. Pozwól mu pobyć z  tobą. Dziecko może zasnąć lub po prostu cieszyć się bliskością. Gdy się obudzi, pozwól na samodzielne podjęcie ssania piersi. Dziecko za pomocą wrodzonych odruchów zacznie pełzać w kierunku piersi. Przesunie się w dół, układając pod kątem 45 stopni do piersi. NIE ZMIENIAJ tego ułożenia.

Obserwuj zachowania noworodka, jego kolejne odruchy mające na celu znalezienie piersi

  1. odruch szukania,
  2. odruch ssania połykania
  3. unoszenie główki,
  4. ręka do buzi
  5. poruszanie językiem,
  6. poruszanie buzia,
  7. oko koncentruje się na brodawce piersi,
  8. noworodek pełznie do piersi,
  9. uczepia się piersi i ssie;

Noworodek spontanicznie zacznie lizać, dotykać językiem, a następnie obejmie ustami sutek. Właściwe objęcie sutka przez noworodka może wymagać dwóch lub trzech prób. NIE POMAGAJ!

Krok 6. Pozwól dziecku ssać tak długo, jak będzie chciało. Kiedy dziecko puści sutek, wraca do pozycji wyjściowej i może zacząć pełznąć ku drugiej piersi. Często w tej fazie matka i noworodek zasypiają. Dziecko może pozostać w tym ułożeniu tak długo, jak matka sobie tego życzy. Dziecko ponownie kangurujemy przed następnym karmieniem albo wcześniej, jeżeli tylko matce to odpowiada.

Czy ojciec może kangurować?

Kangurowanie Miłość ojcowska jest tak samo złożona i tak samo ważna jak matczyna. Gdy damy mężczyźnie szansę, może być tak ,,matczyny” jak kobieta: opiekuńczy, zaangażowany, pobudzający, zaspokajający potrzeby dzieci oraz czuły. Stereotypy i nieporozumienia na temat ojców tak bardzo wrosły w kulturę, że zajęło nam niezmiernie dużo czasu zauważenie tego prostego faktu życia. Prawie każdy spokrewniony z noworodkiem mama tata, rodzeństwo, dziadkowie, czasem nawet rodzic zastępczy może kangurować. W warunkach szpitalnych z reguły kangurują matki i ojcowie, a po wyjściu ze szpitala pozostali członkowie rodziny.

 Jak długo należy kangurować?

Dla dzieci urodzonych w terminie optymalnym czasem kangurowania jest od 12 do 24 godzin na do Wcześniaka należy kangurować tak często jak to tylko możliwe.

Dziecko powinno być kangurowane minimum godzinę po każdorazowym położeniu go w pozycji kangura.  W szpitalach na terenie Niemiec, Szwecji i Holandii zachęca się matki do kangurowania 24 godziny na dobę., siedem dni w tygodniu. W południowej Afryce matki kangurują wcześniaka codziennie, non stop, aż do ukończenia pierwszego lub drugiego roku życia. Nawet chwiowe noszenia dziecka czyni małe cuda u dzieci głodnych miłości, co zostało udowodnione przez badaczy u dzieci z niską wagą urodzeniową.

 Jak sprawdzić, czy dziecko lubi kangurowanie?

 Zachowanie twojego dziecka samo od powie ci na to pytanie. Jeżeli noworodek stanie się mniej aktywny i zacznie zapadać w sen, będzie to wspaniałą i ważną odpowiedzią.

 Sen podczas kangurowania

 Różni się od snu w łóżeczku lub inkubatorze- jest głębszy, co w efekcie daje uczucie większego odpoczynku. Jest lepszy dla mózgu dziecka, dlatego pozwól mu spać. Dzieci po przebudzeniu ze snu w pozycji kangura jedzą z większą ochota i zapałem. Jeżeli dziecko zamiast zasnąć szuka twojej twarzy, to znaczy, że czuje twoją obecność i chce cię zobaczyć. Kontakt oko w oko spaja więź między matką i dzieckiem, a także buduje w nim poczucie własnej wartości.

 Co na siebie włożyć podczas kangurowania?

 Ubranie powinno być rozpinane z przodu i na tyle duże, by móc przykryć plecy dziecka. Są również dostępne specjalne bawełniane chusty zaprojektowane przez dr. Nilsa Bergmana. Jeżeli używasz specjalnej chusty, to możesz bez problemu wykonywać swoje codzienne czynności. Jeżeli siedzisz lub leżysz podczas kangurowania, spróbuj odpocząć, gdy nie śpi. Jeżeli karmisz, nie zapomnij o uzupełnianiu płynów, w ten sposób utrzymasz wysoki poziom pokarmu.

Ile dzieci może być kangurowanych jednocześnie?

Matki bliźniaków, a nawet trojaczków, mogą kangurować je w tym samym czasie. Biust matki samoistnie reaguje na potrzeby ciepła noworodka. Jeżeli jesteś w stanie utrzymać na raz trojkę dzieci, to każde z nich zostanie ogrzane. Upewnij się tylko, czy skóra twojego dziecka bezpośrednio przylega do twojej skóry, ponieważ ciepło, które wytwarzasz, jest przekazywane dziecku tylko tą drogą.

Wstęp do kangurowania


Tekst pochodzi z książki dr Preeti Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”