Miesiączka: artykuły higieniczne używane podczas menstruacji

Jak dbać o higienę podczas miesiączki?

Miesiączka jest czasem oczyszczenia. Dawniej kobiety używały waty, gazy lub tkanin, dziś większość używa podpasek i tamponów produkowanych głównie z mieszanki sztucznych włókien celulozowych i bawełny.

Tampony należy stosować ostrożnie, używać ich w sytuacjach koniecznych. Zespół wstrząsu toksycznego jest rzadkim, ale groźnym zakażeniem krwi, które wiąże się z używaniem tamponów – szczególnie tych o wysokiej chłonności, wykonanych z celulozy i innych syntetycznych materiałów.

Aby uniknąć zespołu wstrząsu toksycznego nie używaj tamponów na noc i tamponów o chłonności wyższej, niż konieczna.

Sprawdź chłonność tamponów na opakowaniu i wybierz możliwie najniższą. Nieprawidłowo dobrane tampony mogą również wywołać podrażnienie, swędzenie, a czasem nawet owrzodzenie na ściankach pochwy. Unikaj perfumowanych tamponów i podpasek, gdyż często wywołują one reakcje alergiczne na zawarte w nich substancje chemiczne.

Co zamiast podpasek?

Zamiast komercyjnych tamponów i podpasek można stosować 100% bawełniane, niechlorowane podpaski i tampony. Na rynku dostępne są również artykuły, które zbierają, a nie wchłaniają krew menstruacyjną.

W Polsce ten produkt jest dostępny pod nazwą handlową „mooncup”, który umieszcza się w górnej części pochwy, gdzie zbiera krew menstruacyjną. Jego brzeg staje się miękki pod wpływem temperatury ciała, co zabezpiecza przed przeciekaniem i przemieszczaniem się pojemnika. To tanie i ekologiczne rozwiązanie. Przeznaczony jest do wielokrotnego użytku i może służyć przez 5 lat. Ogranicza to odpady związane z menstruacją niemal do 0. Jest wygodny w użyciu i komfortowy. Na początku wymaga nabrania wprawy w zakładaniu.

Mooncup

mooncup - kubeczek menstruacyjny zamiast podpasek

Mooncup wykonany jest z tworzywa sztucznego, ale nie zawiera rakotwórczych dioksyn, farb, plastiku, pestycydów, ani wybielaczy i nie zostawia szkodliwych włókien na ściance pochwy. Jego „zbierający” (w przeciwieństwie do „absorbujących” tamponów) charakter oznacza, że naturalna równowaga w pochwie zostaje zachowana. Wszystko to sprawia, że jest on dużo zdrowszy, niż zwykłe podpaski i tampony. Hipoalergiczny silikon medyczny, z którego zrobiony jest Mooncup sprawia, że jest doskonały dla kobiet z wrażliwą skórą i alergiami. W przypadku bardzo obfitych miesiączek może być konieczne stosowanie dodatkowego zabezpieczenia. Mooncup standardowo należy opróżniać co 3-4 godziny, w bardzo obfitych miesiączkach może być konieczność częstszego opróżniania zawartości (np. co 2 godziny).


stopka redakcyjna

Fragment książki: Zdrowie młodej kobiety, dr Preeti Agrawal