Jak pomóc dziecku, gdy zaczyna się choroba

Pierwsza pomoc dziecku, gdy zaczyna się gorączka

Każdy rodzic powinien znać podstawowe zasady leczenia, by w razie potrzeby być zdolnym do udzielenia pomocy swemu choremu dziecku, szczególnie, gdy pojawia się gorączka.

Rodzice powinni wiedzieć, że organizmy małych dzieci nie potrafią jeszcze wytworzyć całego obrazu chorobowego i że w przypadku młodego organizmu choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Niektóre choroby zaczynają się jednak bardzo powoli, dlatego lekarz pediatra nie zawsze jest w stanie uchwycić pierwsze objawy.

Obserwujmy zatem uważnie nasze dzieci. Oto objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • zmiany w zachowaniu: senność, niepokój, rozkapryszenie, smutek,
  • utrata apetytu,
  • podwyższona temperatura ciała – gorąca główka, nienaturalne
  • wypieki na twarzy, pocenie się, dreszcze,
  • pojawienie się wysypki na skórze,
  • kaszel, katar, chrypka,
  • częste chwytanie się rączką za ucho,
  • drgawki,
  • sztywność szyi,
  • wymioty,
  • biegunka.

Gorączka

Dzieci chorują na anginę, grypę i inne choroby, którym towarzyszy gorączka – u małych dzieci temperatura wzrasta szybko. Naturoterapeuta mniej obawia się jednak gwałtownej, wysokiej gorączki niż choroby bez podwyższonej temperatury. Gorączka jest bowiem reakcją organizmu, w której biorą udział białe krwinki, zwalczające bakterie i wirusy, czyli „intruzów” z zewnątrz. Obecnie większość rodziców – przy pierwszych objawach podwyższonej temperatury u dziecka – od razu sięga po leki przeciwgorączkowe, zaś naturalne metody wspierające procesy samoleczenia zostały zapomniane. Jednak zanim się zdecydujesz na podanie dziecku chemicznego środka obniżającego temperaturę ciała, warto skorzystać z naturalnych metod, takich jak: hydroterapia (specjalne zawijanie dziecka – instrukcja poniżej), wywoływanie potów, zakładanie kompresów oraz stosowanie naparów ziołowych obniżających temperaturę oraz odpowiedniej diety. Oczywiście, zanim przystąpimy do leczenia, powinniśmy ustalić wysokość gorączki za pomocą termometru. Warto na nowo odkryć te metody i wprowadzić do domowej apteczki, gdyż nie szkodzą i stosowane w odpowiednim czasie skutecznie leczą.

Zabiegi wodolecznicze na gorączkę: w przypadku gorączki stosuj zabiegi wodolecznicze w postaci zawijania łydek, okładów na czoło, zawijania całego ciała. Zabiegi te znakomicie obniżają temperaturę i wzmacniają system nerwowy.

Zawijanie łydek

Dwie ściereczki lniane lub bawełniane zamoczyć do połowy w zimnej wodzie, mokrą część dobrze wykręcić. Obie łydki zawinąć mokrą ścierką, potem suchą, okryć wełnianym szalem. Kompres powinien sięgać od kostek do zgięć kolanowych. W silnej gorączce należy często zmieniać kompres, zaraz po rozgrzaniu, aż do chwili widocznego spadku temperatury.

Zawijanie całego ciała lub odcinka od pach do połowy łydek

Do przeprowadzenia zabiegu potrzebne są dwie chusty lniane (długość odpowiadająca wzrostowi dziecka) i wełniany koc. Kładziemy koc, a na nim suchą lnianą chustę. Drugą chustę moczymy w wodzie (temperatura wody o 2-3 st. C niższa niż temperatura ciała chorego) i, po wykręceniu, kładziemy ją na suchą tkaninę. Chorego należy położyć na mokrą chustę i zawinąć ciało szybkimi ruchami, zaraz potem owinąć suchą chustą i wełnianym kocem. Dodatkowo, by wywołać poty, przykrywamy pacjenta pierzyną. Pocenie następuje zwykle po 1-1,5 godziny. Pocić się należy około 15 minut, po czym należy szybkim ruchem zdjąć wszystkie chusty i wytrzeć chorego ściereczką zmoczoną w wodzie z dodatkiem octu (by zamknąć pory). Potem należy ubrać dziecko i położyć je spać.

Jeżeli zakładamy kompres w celu obniżania temperatury, możemy go zdjąć po 5-10 minutach. Jeżeli chcemy wywołać poty, możemy go zostawić na 1-2 godziny. Zabieg obniża gorączkę, pozwala wydalić zarówno toksyny powstałe przy przemianie materii, jak i produkowane przez bakterie.

Gorączka: co jeść

Podczas gorączki zaleca się post. Na pewno zaobserwowaliście u zwierząt – kiedy chorują, nie chcą przyjmować pokarmu. Również dzieci odmawiają jedzenia, kiedy zaczynają chorować. A mamy często na siłę wmuszają w dziecko jedzenie, w przekonaniu, że jeśli będzie jadło, to szybciej wyzdrowieje. Tymczasem, zamiast jedzenia, warto podać maluchowi do picia herbatki ziołowe, wodę z miodem, surowe soki warzywne (np. ze świeżych ogórków), świeży wyciskany sok z cebuli (1 łyżeczkę kilka razy dziennie), wywary warzywne. Przy gorączce nie należy podawać mleka i jego przetworów. Po spadku gorączki poniżej 38 st. C można podać kleik z kasz i płatków owsianych gotowany na wodzie, zupki jarzynowe i warzywa gotowane na parze lub duszone.

Gorączka: mieszanka obniżająca temperaturę

Ta mieszanka obniża gorączkę, ma działanie napotne, moczopędne, przeciwzapalne i hamuje rozwój choroby. Do przygotowania naparu potrzebujemy:

  • 2 części kwiatu lipy (obniża gorączkę, działa napotnie i odflegmia),
  • 2 części kwiatu bzu czarnego (obniża gorączkę i działa moczopędne),
  • 1 część kwiatu rumianku (działa przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwbólowo),
  • 2 części owocu malin (obniża gorączkę, działa napotnie),
  • 1 część liści brzozy (ma działanie moczopędne, odkażające).

Sposób przygotowania: 1 łyżkę ziół zalać 1 szklanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 min. Niemowlętom można podawać 3 razy dziennie po 1 łyżce, dzieciom powyżej 1. roku 3 razy dziennie po 2–3 łyżki.

Leki homeopatyczne obniżające gorączkę

Belladonna 200 CH – wysoka gorączka, silne bóle głowy.

Aconite 30 CH – pierwsze stadium gorączki, również przy bólu uszu i suchym kaszlu.


stopka redakcyjna

Porady pochodzą z książki: Odkrywam macierzyństwo, dr Preeti Agrawal