Metody leczenia raka płuc w ujęciu klinicznym i z wykorzystaniem metod naturalnych.

Do standardowych metod leczenia nowotworów płuc zaliczamy:

 

Zabieg operacyjny

Zabieg operacyjny jest stosowany w leczeniu różnych typów raka płuc. Zabieg ten polega na usunięciu guza razem z otaczającą go zdrową tkanką, a także sąsiednimi węzłami chłonnymi. W zdecydowanej większości przypadków usuwany jest jeden z płatów płuca albo jedno płuco w całości. Warto mieć świadomość, że usunięcie jednego płata, albo płuca w całości należy do zabiegów bezpiecznych, dzięki czemu chory z jednym płucem może nie tylko żyć, ale nie będzie miał także problemów z oddychaniem oraz codziennym ograniczonym wysiłkiem fizycznym.

Radioterapia

Inną metodą, która jest stosowana przy leczeniu raka płuc jest radioterapia tzw. leczenie promieniami jonizującymi. Leczenie radioterapią polega na napromieniowaniu guza, ale również jego otoczenia. Wiązki promieniowania jonizującego uzyskiwane są w aparacie kobaltowym, który nazywany jest także bombą kobaltową. Wiązka promieniowania jonizującego niszczy komórki raka, a także zapobiega powstaniu nowych komórek rakowych. Warto zaznaczyć, że radioterapia jest bezpieczna wtedy, gdy stosuje się do zaleceń lekarza prowadzącego leczenie. Leczenie promieniami prowadzi się wykorzystując rozmaite protokoły różniące się od siebie nie tylko wielkością obszaru napromienianego, ale także wielkością dawki, która jest podawana w czasie jednego seansu, liczbą seansów oraz ich częstością. Ponadto radioterapia jest planowana indywidualnie dla każdego pacjenta dzięki specjalnym systemom komputerowym. W zdecydowanej większości przypadków leczenie promieniami trwa od 1 do 7 tygodni.

Brachyterapia

U części pacjentów z rakiem płuc stosowana jest brachyterapia. Jest to także leczenie promieniami jonizującymi, jednak w tym przypadku źródło promieniowania nie jest na stałe umieszczone w dużym aparacie. Wprowadza się go w oskrzela w taki sposób, aby było w bezpośrednim kontakcie z guzem. Leczenie raka płuc metodą brachyterapii przebiega w następujący sposób: przez bronchofiberoskop do oskrzela w okolice guza wprowadzany jest cieniutki dren. Położenie drenu weryfikowane jest przez obserwacje na monitorze. Do drenu wprowadzane są maleńkie źródło promieniowania. Po zakończeniu całego seansu, który w zdecydowanej większości przypadków trwa od 1 do 2 minut, usuwa się nie tylko źródło promieniowania, ale również dren. Całe leczenie trwa przeważnie od 1 do 3 seansów. Leczenie jest bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że brachyterapia może być stosowana nie tylko jako samodzielna metoda, ale również w połączeniu z wspomnianą wcześniej radioterapią.

Chemioterapia

Kolejną metodą leczenia raka płuc jest chemioterapia. Leczenie polega na podawaniu pacjentowi leków wykazujących zdolność niszczenia komórek nowotworowych. Leki oczywiście podawane są cyklicznie, przeważnie raz na 3 – 4 tygodnie. Z kolei chemioterapia w zdecydowanej większości przypadków trwa kilka miesięcy. Oczywiście każdy z pacjentów leczony tą metodą ma indywidualnie ustalany program.

 

Objawy uboczne leczenia raka płuc

Należy zdawać sobie sprawę, że w czasie każdego leczenia, nie tylko promieniami, ale również lekami, mogą wystąpić uboczne objawy różnego typu, a także o różnym czasie trwania i nasileniu. Rak należy do agresywnych chorób, dlatego osoby, które chcą być z niego wyleczone muszą wiedzieć, że konieczne może być stosowanie przez lekarzy agresywnych metod leczenia.

Podczas leczenia raka płuc należy spodziewać się wystąpienia objawów ubocznych, które są nieprzyjemne, jednak istnieją obecnie metody- zarówno naturalne jak i standardiwe, które są wstanie zapobiec ich powstaniu.

 

Naturalne metody leczenia nowotworów

Według National Center for Complementary and Integrative Health istnieją dowody naukowe potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność niektórych naturalnych metod leczenia. Wiele informacji dotyczących sposobu działania, bezpieczeństwa i skuteczności naturalnych terapii jest często niedostępnych lub nierzetelnych. Przed rozpoczęciem leczenia z wykorzystaniem naturalnych terapii skonsultuj się z lekarzem prowadzącym czy wybrane opcje są odpowiednie dla Ciebie.

Akupunktura

Akupunktura jest terapią stosowaną w tradycyjnej medycynie chińskiej. Opiera się na stymulacji określonych punktów na ciele za pomocą bardzo cienkich igieł. Zabieg ten wg filozofii medycyny chińskiej ma na celu przywrócenie naturalnego przepływu energii w ciele.

Akupunktura może być skuteczna w leczeniu nudności i wymiotów związanych z chemioterapią. Może również pomóc w terapii bólu pooperacyjnego.

Aromaterapia

Aromaterapia wykorzystuje olejki eteryczne do stymulowania ośrodków zlokalizowanych w naszym mózgu, które odpowiadają za emocje. National Cancer Institute na podstawie licznych badań donosi, że olejki eteryczne są skuteczne w terapii niektórych chorób onkologicznych.

Olejki eteryczne mają także właściwości uspokajające lub energetyzujące. Badania wykazały, że olejki eteryczne mogą promować dobre samopoczucie i równowagę emocjonalną poprzez zmniejszenie napięcia, objawów depresyjnych, bólu oraz nudności.

Do powszechnie stosowanych olejków eterycznych należą:

  • lawenda, która promuje spokój
  • mięta pieprzowa, która zwalcza mdłości
  • rozmaryn, który łagodzi ból i przekrwienie
  • kadzidło, które pomaga w medytacji
  • jaśmin, który poprawia samopoczucie
  • eukaliptus, wykazujący działanie przeciwzapalne

 Polecane przez nas olejki eteryczne

Preparaty roślinne

W Chinach ponad 133 preparatów ziołowych było historycznie stosowanych w leczeniu raka płuc. Substancje te są stosowane obok standardowych metod leczenia, takich jak chemioterapia.

Uważa się, że niektóre preparaty pomagają złagodzić objawy raka płuc i skutki uboczne leczenia.

Najczęściej stosowanymi suplementami ziołowymi są:

  • astragalus: pomaga wzmocnić układ odpornościowy, spowalnia wzrost nowotworu, zapobiega rozprzestrzenianiu się nowotworów i może zwiększać skuteczność leków stosowanych w chemioterapii
  • nan sha shen (amerykański korzeń silvertopu): działa jak antybiotyk stosowany zwykle w leczeniu suchego kaszlu, który działa poprzez zmniejszanie stanu zapalnego,
  • gan cao (korzeń lukrecji): znany jako środek wykrztuśny, który przyspiesza wydzielanie śluzu, zwykle przepisywany w celu łagodzenia kaszlu i duszności
  • poria (fuing): działa moczopędnie u pacjentów z obrzękiem (zatrzymanie płynów pod skórą), poprawia sen u pacjentów z bezsennością

Zaleca się, aby przyjmowane wszelkich preparatów ziołowych konsultować z lekarzem prowadzącym.

Osteopatia i terapie manualne

Osteopatia jest metodą leczenia dysfunkcji i ograniczenia ruchomości w ciele człowieka poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne. Osteopaci używają technik fizycznej manipulacji, rozciągania i masażu w celu:

  • zwiększenia ruchomości stawów
  • łagodzenia napięcia mięśniowego
  • zwiększania dopływu krwi do tkanek
  • wspierania procesu leczenia

Hipnoza

Terapeuci stosują hipnozę, aby wprowadzić osoby w stan zwiększonego skupienia i koncentracji. Hipnoza może pomóc w łagodzeniu niepokoju, nudności i bólu związanego z chorobą. Może również pomóc osobom z rakiem płuc w rzuceniu palenia.

Mindfulness (MBSR)

MBSR jest powszechnie stosowaną metodą opartą na idei mindfulness. Bazuje ona na ćwiczeniach koncentracji na oddechu oraz praktykach zwiększających świadomość ciała, emocji oraz myśli. Skrót MBSR pochodzi od Mindfulness Based Stress Reduction – czyli jest to Redukcja Stresu za pomocą Uważności. Metoda ta oparta jest na bezpośrednim doświadczaniu uważności. Składają się na nie rozmaite ćwiczenia, głównie medytacje, ćwiczenia oddychania, skanowanie ciała, ćwiczenia ruchowe- spacery, lekka gimnastyka lub joga. Skuteczność MBSR została wykazana w wielu badaniach klinicznych:

  • rozluźnia ciało, uspokaja umysł
  • zmniejsza objawy psychosomatyczne i fizyczne np. ból
  • redukuje stres i znacznie poprawia jakość życia
  • zwiększa umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach

Odżywianie- dieta przeciwzapalna

Nie ma ściśle ustalonej diety dla osób z nowotworem płuc. Potrzeby żywieniowe danej osoby mogą ulec zmianie w trakcie leczenia. Jednak niektóre pokarmy mogą wpływać na objawy raka płuc u danej osoby. Dla osób z rakiem płuc ważne jest, aby utrzymać prawidłową masę ciała i zachować siłę, aby przejść przez obciążające leczenie onkologiczne.

Niektóre porady żywieniowe dla osób z rakiem płuc obejmują zastosowanie diety przeciwzapalnej. Dieta przeciwzapalna opiera się na produktach o silnym potencjale przeciwutleniającym i potwierdzonym naukowo działaniu przeciwzapalnym.

Dieta przeciwzapalna opiera się na świeżej żywności, głównie warzywach i owocach, zaleca spożywanie różnorodnych produktów w celu dostarczania do organizmu całej gamy prozdrowotnych składników i zachęca do wyeliminowania żywności przetworzonej i typu fast food. Ma ono pokrywać zapotrzebowanie organizmu, gdyż nie jest to dieta odchudzająca. W diecie przeciwzapalnej zaleca się włączanie źródeł węglowodanów, tłuszczu i białka do każdego posiłku, a rozkład energii z makroskładników powinien wyglądać następująco:

  • 40-50% energii z węglowodanów,
  • 30% z tłuszczu,
  • 20-30% z białka.

Większość węglowodanów w diecie powinny stanowić produkty mało przetworzone, niepoddane rafinacji, z niskim indeksem glikemicznym, np. kasze i ryż. Wykluczyć należy produkty zawierające białą mąkę pszenną oraz cukier, szczególnie chleb, słodycze i słone przekąski.

Zaleca się spożywanie dużej ilości owoców jagodowych, warzyw oraz produktów z pełnego ziarna. W diecie przeciwzapalnej należy mocno ograniczyć spożycie tłuszczów nasyconych, które znajdują się w maśle, śmietanie, serach i mięsie. Szczególnie ważne jest wykluczenie produktów zawierających silnie prozapalne tłuszcze trans, obecne w utwardzonych (uwodornionych) olejach roślinnych z margaryn i frytur, które można spotkać przede wszystkim w słodyczach i wyrobach cukierniczych, a także daniach gotowych i zupach w proszku. Polecane oleje to oliwa z oliwek i olej rzepakowy, a pożądane źródła tłuszczu to orzechy i awokado. Bardzo ważne jest spożywanie ryb dostarczających kwasów tłuszczowych omega-3. Osoby, które nie jedzą ryb, powinny przyjmować suplementy z kwasami EPA i DHA.

W diecie przeciwzapalnej należy mocno ograniczyć białko zwierzęce, a zwiększyć ilość zjadanego białka roślinnego z nasion roślin strączkowych i produktów sojowych. Aby maksymalnie wykorzystać potencjał przeciwzapalny diety i ochronić się przed chorobami, należy włączyć do niej różnorodne źródła bioaktywnych fitozwiązków – dbać o to, aby jadłospis był zróżnicowany, zawierał warzywa i owoce w różnych kolorach i opierał się na wytycznych opisanych w piramidzie żywności przeciwzapalnej.

Dieta przeciwzapalna zaleca przyjmowanie codziennie zestawu antyoksydacyjnych suplementów:

Joga Badania wykazały, że joga ​​pomaga złagodzić niepokój, depresję i bezsenność. Może również promować poczucie dobrego samopoczucia, relaksację oraz poprawę jakości snu.

Źródła:

National Center for Complementary and Integrative Health, https://nccih.nih.gov

Abrams, Donald, and Andrew Weil. Integrative oncology. Oxford University Press, 2009.

John William Spencer, ed. Complementary/alternative medicine: an evidence-based approach. Mosby Incorporated, 2003.

[yuzo_related] Tagi: ,

Kategorie: