Miażdżyca a choroby serca. Co z tymi emocjami?
Ogólnie rzecz ujmując, choroby serca są dolegliwościami, które sprowadzamy sami na siebie. Nie przychodzą z zewnątrz.
Miażdżyca
Choroby serca to wszelkiego typu zaburzenia pracy tego narządu oraz jego naczyń krwionośnych. Schorzenia te często związane są z miażdżycą. Miażdżyca to wolno postępujący proces chorobowy, w którym zwęża się światło tętnic. Na skutek odkładania się tłuszczu i cholesterolu w wewnętrznych warstwach ścian tętnic, ich przepustowość się zmniejsza. Miażdżyca tętnic to proces stopniowy. Złogi tłuszczu zwane płytkami miażdżycowymi powstają niemal przez całe życie i mogą, w efekcie przyrastania, zablokować jedną lub więcej tętnic. Tętnice zaś odżywiają mięsień sercowy. Jeśli przez dłuższy czas do serca nie dociera wystarczająca ilość krwi, część mięśnia sercowego umiera z braku tlenu i substancji odżywczych. Ten stan nazywamy atakiem serca lub zawałem mięśnia sercowego.
Emocje a choroby serca
Serce jest umiejscowione w czwartej czakrze, centralnym punkcie układu energetycznego człowieka. Jako czakra środka jest ona łącznikiem między naszym ciałem i psychiką. Czwarta czakra jest odpowiedzialna za doświadczenia, dzięki którym uczymy się miłości i współczucia, a także zaczynamy rozumieć, że największą siłą jest miłość. Jej otwarcie powoduje także zmianę naszych poglądów na temat zdrowia i leczenia.
Do niedawna medycyna zachodnia źródeł chorób dopatrywała się tylko w zewnętrznych przyczynach: bakteriach, wirusach, genach, stylu życia.
Teraz jednak wiemy już, że za choroby odpowiadają również stres i napięcia emocjonalne. Dostrzegliśmy, że zdrowienie serca powinno się zaczynać od naprawienia szkód emocjonalnych.
Najczęściej występujące choroby to zawał serca u mężczyzn i nowotwory piersi u kobiet. Gdybyśmy nie nosili koszul i bluzek, zobaczylibyśmy, jak wielu mężczyzn i kobiet ma blizny po operacji. Mężczyźni mają bliznę po poważnej operacji wszczepienia by-passu, biegnącą pionowo przez środek klatki piersiowej. Wiele kobiet ma bliznę po mastektomii… Ten widok zapewne łatwo by nas przekonał, że mężczyźni muszą nauczyć się otwierać swoje serca, a kobiety – przyjmować pomoc i wsparcie.
Fragment pochodzi z książki: Siła jest w tobie, dr Preeti Agrawal