Co robić żeby dziecko nie było niejadkiem?

Dzieci nie są niejadkami od urodzenia. To nasze nieświadome postępowanie sprawia, że pora posiłku staje się stresującym doświadczeniem zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

 

Jeżeli będziemy przestrzegać pewnych prostych zasad, czas posiłku będzie oczekiwany zarówno przez Ciebie, jak i przez Twoje dziecko. Poznaj kilka ważnych zasad, które sprawią, że Twoje dziecko będzie chętnie siadać do posiłku:

 

  • Czas podania posiłku powinien być regularny: stałe pory żywienia, ułatwiają karmienie i poprawiają trawienie.
  • Nie dokarmiaj dziecka między posiłkami – sokami, słodyczami, kanapkami itd. Dokarmiane między posiłkami dziecko traci apetyt i do posiłku siada niechętnie. Matka denerwuje się, że maluch nie chce jeść i zaczyna go karmić na siłę lub zachęca przez nagrody: jak zjesz to dostaniesz cukierki. Jest to prosta droga do otyłości – dziecko przestaje ufać swoim instynktom. Kiedy dziecko prosi o jedzenie między posiłkami podaj mu jakiś owoc.
  • Posiłki należy podawać w przyjemnej, estetycznej atmosferze.
  • Nakładaj małe porcje, tak by dziecko prosiło o dokładkę. W ten sposób uczy się korzystać z naturalnego instynktu – jem by zaspokoić głód.
  • Od początku staraj się przyzwyczaić dziecko, ze przy jedzeniu nie ma oglądania telewizji, słuchania radia, oglądania książki. Im bardziej uwaga dziecka jest skupiona na jedzeniu, tym lepiej pracuje jego system trawienny.
  • Kiedy dziecko nie może zjeść całej porcji podanej na talerzu, nie zmuszaj go do zjedzenia wszystkiego. Dzieci wiedzą ile ich organizm potrzebuje. Nie należy krzyczeć kiedy maluch odmawia zjedzenia całej porcji. Dziecko zacznie kojarzyć posiłki z gniewem i na dobre zniechęci się do jedzenia.
  • Zachęcaj dziecko do próbowania nowych smaków, nowych potraw, kiedy jest głodne. Wtedy chętniej spróbuje nowej potrawy. Dzieci potrzebują trochę czasu, by zaakceptować nowy posiłek. Jeżeli nowa potrawa ma inny smak, konsystencję, zapach i wygląd od znanych dziecku, akceptacja może potrwać dłużej. Warto uzbroić się w cierpliwość.
  • Nie przekupuj malca cukierkami, deserami, słodyczami.
  • Przyzwyczajaj dziecko do picia wody między posiłkami. Jest to bez porównania lepszy sposób gaszenia pragnienia niż soki, herbaty czy inne napoje. Woda oczyszcza organizm i naturalnie wzmacnia apetyt, zaś soki zmniejszają apetyt.
  • Dzieci z reguły nie lubią mieszania różnych produktów. Dlatego staraj się podawać potrawy oddzielnie na talerzu.
  • Nie pozbawiaj dziecka deseru jako kary za złe zachowanie. Stosując takie metody wpajasz swojemu dziecku niewłaściwe wzorce – deser jest nagrodą z dobre sprawowanie, zaś jego brak dolegliwą karą. Wówczas deser staje się swego rodzaju zakazanym owocem, a dziecko zaczyna utożsamiać pożywienie z emocjami. Takie podejście może w przyszłości doprowadzić do poważnych zaburzeń odżywiania związanych z emocjami – anoreksji i bulimii.
  • Pamiętaj:dziecko też ma swoje ulubione potrawy i te, za którymi nie przepada. Szanuj jego wybór. Z upływem czasu dzieci odżywiane w zdrowy sposób same rozszerzają swoje upodobania kulinarne o nowe, zdrowe potrawy.
 
 
Fragment pochodzi z książki dr Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”