Prawda o hormonach- co to jest HTZ?

Czy stosować HTZ, czy nie?

Obecnie kobiety, które zbliżają się do pięćdziesiątki, stoją przed podjęciem decyzji, których nie musiały podejmować kobiety w poprzednich pokoleniach: czy stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ) czy nie, czy stosować ją dla złagodzenia symptomów menopauzy, czy może przez dłuższy okres ze względu na korzyści dla układu kostnego. Abyś mogła podjąć decyzję w sposób świadomy, potrzebujesz informacji koniecznych do dokonania mądrego wyboru. Wiele kobiet odkrywa, że zebranie prawdziwych informacji na temat menopauzy i możliwości jej leczenia jest bardzo trudnym zadaniem.

Często muszą one wybierać pomiędzy podręcznikiem medycznym, który jest odpychająco szczegółowy a artykułem w gazecie przedstawiającym hormonalną terapię zastępczą albo jako horror, albo jako cud. Zrównoważone w treści artykuły i książki są trudno dostępne, zwłaszcza kiedy nie jest się pewnym, gdzie należy rozpocząć poszukiwania. Jeżeli podchodzimy do naszej „podróży” z optymizmem, jeśli jesteśmy zdeterminowane, by stać się dobrze poinformowanymi pacjentkami i wybieramy lekarza, który będzie pracował z nami jak partner, możemy żyć, kochać, pracować i być pewne, że poradzimy sobie w pełni w tym szczególnym okresie.

Wybieraj świadomie

Niektóre kobiety w wieku menopauzalnym podejmują stanowczą decyzję o stosowaniu HTZ na długo wcześniej, zanim doświadczają pierwszego uderzenia gorąca. Inne są mniej pewne tego, jaką drogę wybrać. Nie martw się, nie możesz popełnić błędu. Pomyśl o tym czasie w swoim życiu jako o wielkiej przemianie, w której będziesz odnajdywać swoją osobistą prawdę. Wszystkie kobiety przechodzące tę życiową przemianę powinny posłuchać swej wewnętrznej mądrości przy podejmowaniu decyzji o wyborze właściwego dla nich sposobu leczenia. Decyzja kobiety o rozpoczęciu HTZ nie jest nieodwracalna. Nasze ciała ciągle się zmieniają i ewoluują, dlatego powinnyśmy regularnie rozważać przyjmowanie leków, a ich dawki uaktualniać, w zależności od zmiany poziomu hormonów i okoliczności życiowych. Zalecamy kobietom, by decyzję o kontynuowaniu HTZ podejmowały co rok od nowa, w zależności od tego, jak się czują. Przy takim podejściu nie mamy nic do stracenia, a wiele do zyskania.

Odpowiedz na pytania

  1. Czy wierzysz, że twój organizm wie, jak być zdrowym w czasie oraz po menopauzie?
  2. Czy wierzysz, że menopauza jest chorobą, czy też jest naturalnym etapem w życiu kobiety, a nasz organizm potrafi się samoistnie do tego etapu przystosować?
  3. Czy wierzysz ze hormonalna terapia zastępcza jest konieczna?

Jeśli tak, to dlaczego? Jeśli nie, to dlaczego?

  1. Czy twoja mama, babcia i inne kobiety z twojej rodziny miały osteoporozę? Jak przechodziły okres menopauzy? Czy któraś z nich chorowała na raka piersi? Czy ty sama boisz się, że też możesz zachorować?
  2. Czy robisz badania sprawdzające stan twoich kości i układu krwionośnego: np. densytometrię (badania na gęstość kości), badanie poziomu cholesterolu, profilu lipidowego?
  3. Czy kolejne badania dają ci obraz i kierunek zmian zachodzących

w twoim organizmie?

  1. Czy lubisz swoją pracę? Czy robisz to, co naprawdę chcesz robić? Czy realizujesz swoje zainteresowania i pasje? Czy sprawia ci to radość i daje zadowolenie?
  2. Czy wierzysz, że po menopauzie seks nie daje już tyle radości co przedtem, że libido się zmniejsza?
  3. Wiele starszych kobiet żyje samotnie. Czy wierzysz, że będziesz sama w podeszłym wieku? Czy boisz się samotności?
  4. Czy gimnastykujesz się regularnie? Czy wykonujesz regularnie jakieś ćwiczenia lub chodzisz na spacery?
  5. Czy odżywiasz się prawidłowo?

Udzielone odpowiedzi pomogą ci spojrzeć obiektywnie na to, co może być twoim problemem. Pomogą ci także wybrać własną drogę, zdecydować, jakie środki zaradcze mogą być dla ciebie najlepsze.


Tekst pochodzi z książki Siła jest w Tobie dr Preeti Agrawal

[yuzo_related] Tagi: , ,

Kategorie: