Naturalne jedzenie dla dzieci i niemowląt

Zdrowa dieta

Jedzenie dla dzieci a zdrowie

Choroby dziecięce, które kiedyś były rzadkością, stały się tak powszechne, że uznaliśmy je za normę. Rozmaite zaburzenia behawioralne, kłopoty ze słuchem i wymową, wady postawy, wzroku i zgryzu, próchnica, choroby przyzębia – to tylko przykłady z długiej listy dziecięcych dolegliwości. Niestety coraz rzadziej zdajemy sobie sprawę z istoty i faktycznych powodów ich występowania. Ciekawe wnioski przynosi obszerna praca naukowa dra Westona Price’a, który przez wiele lat  badał stan uzębienia starożytnych i współczesnych ludzi i jego związku ze sposobem odżywiania się. Stwierdził, że wśród 1276 czaszek starożytnych Inków nie ma ani jednej, w której wystąpiły deformacje łuków zębowych. Wnioski nasuwały się same: ludzie, którzy żyją zgodnie z naturalnymi cyklami przyrody, cieszą się lepszym zdrowiem. Odżywiając się tradycyjnym pokarmem, w którym brak takich „dobrodziejstw” jak cukier rafinowany, warzywa konserwowe i przetwory z białej mąki, można ustrzec się wielu cywilizacyjnych chorób. Jedzenie dla dzieci musi spełniać te warunki.

Mleko matki

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że najlepszym pokarmem dla niemowlęcia jest mleko matki. Stanowi ono idealną kompozycję składników o niezastąpionej wartości odżywczej. Pokarm matki zapewnia niemowlęciu doskonale zbilansowany posiłek, wzmacnia układ jego odpornościowy i chroni młody organizm przed reakcjami alergicznymi. Pokarm matki ma także optymalną temperaturę. Zatem karmienie piersią jest najbardziej ekonomicznym i najkorzystniejszym sposobem dostarczania pokarmu naszemu maleństwu.

Do piątego miesiąca życia mleko matki całkowicie zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka. Zapewnia mu wszystkie składniki (witaminy, mikro i makroelementy) potrzebne do prawidłowego rozwoju. Zgodnie z krajowymi i międzynarodowymi zaleceniami między piątym i szóstym miesiącem można wprowadzać stały pokarm. Jeżeli dziecko w pierwszych miesiącach życia było karmione wyłącznie piersią, stopniowe włączanie nowych produktów powinno być jedynie uzupełnieniem  dla matczynego mleka.

Stałe pożywienie

Wprowadzając pierwsze stałe pożywienie jako jedzenie dla dzieci musimy pamiętać, że kształtujemy na trwałe  zmysły smakowe naszego dziecka. Wybór odpowiednich potraw i produktów z jakich są sporządzone ukształtuje jego preferencje kulinarne na długie lata. Jeżeli przyzwyczaimy nasze pociechy do produktów ze słoików i kaszki w proszku musimy mieć świadomość, że w przyszłości będą miały trudności z zaakceptowaniem naturalnie przyrządzonych potraw, gotowanych warzyw czy choćby domowej zupy – takie potrawy będą im obce i przez to mało atrakcyjne. Normą będą dla nich „plastikowe papki”- ich barwa, smak a nawet zapach są im dobrze znane.

Dziecko, które od najmłodszych lat przyzwyczaja się do ostrych i słodkich smaków (chipsów, paluszków, czekolady, cukierków), takich smaków będzie oczekiwało także w codziennych posiłkach (typu śniadanie, obiad, kolacja). Nawyki żywieniowe wykształcone w tym najwcześniejszym okresie, będą nam towarzyszyć przez całe życie. Warto o tym pamiętać. Właśnie dlatego wprowadzenie stałego pokarmu w sposób świadomy i odpowiedzialny ma olbrzymie znaczenie dla zdrowia naszych dzieci. 

Jedzenie dla dzieci powinno być miękkie, wilgotne, relaksujące, dlatego używamy więcej wody, gotujemy powoli i przecieramy.

Przykładowe przepisy

Mleko roślinne

1. MLEKO RYŻOWE DLA NIEMOWLĄT (I)

0,5 szkl. pełnego ryżu

5  szkl. wody

Ryż dokładnie płuczemy, zalewamy wodą w szybkowarze. Gotujemy na małym ogniu (na dodatkowej płytce) 2 godziny. Zbieramy biały płyn wytworzony na wierzchu podczas gotowania. Przecedzamy go przez gazę. Podajemy dziecku początkowo 3-4 łyżeczki dziennie. Z czasem zwiększamy porcje.

 

2. MLEKO RYŻOWE DLA NIEMOWLĄT (II)

Przygotowujemy ryż i gotujemy go jak w przepisie powyżej. Ugotowany przecieramy przez sito. Otrzymane w ten sposób mleko dosładzamy słodem ryżowym.

 

3. MLEKO SOJOWE

    1 szkl. ziaren soi

7-8 szkl. wody

Soję moczymy przez całą noc. Wylewamy wodę z moczenia i dodajemy  7-8 szklanek świeżej wody (najlepiej źródlanej). Miksujemy wodę z namoczoną soją mikserem.

Uwaga: od dokładności miksowania zależy ilość i jakość mleka.

Można też surową, namoczoną wcześniej soję zemleć w maszynce do mięsa i rozprowadzić wodą.

Następnie zagotowujemy zmiksowaną soję w ciężkim garnku, uważając by się nie przypaliła (mieszamy). Po zagotowaniu przecedzamy. Przecedzony płyn jest właśnie mlekiem sojowym. Mleko możemy doprawić słodem (ryżowym, pszennym) lub koncentratem jabłkowym. 

Pozostałą po odcedzeniu soję – okarę – wykorzystujemy do wypieków, kotlecików, zup. 

 

4. MLEKO MIGDAŁOWE

1 szkl. migdałów

3 szkl. Wody

Migdały sparzamy, obieramy ze skórki. Dodajemy wodę i gotujemy 10-15 minut. Miksujemy wszystko. Przecedzamy przez sito. Dosładzamy słodem ryżowym, koncentratem jabłkowym lub gruszkowym.

Kremy

5. KREM ZBOŻOWY Z  PEŁNEGO RYŻU

1 szkl. pełnego ryżu

6 szkl. wody

  kawałek (ok. 5 cm) kombu

Ryż płuczemy starannie, zalewamy wodą, dodajemy kombu. Gotujemy w szybkowarze na małym ogniu 2 godziny. Po ugotowaniu przecieramy przez sito. Rozlewamy do misek na kilka porcji, które później, przed podaniem, podgrzewamy na parze. Krem posypujemy uprażonym sezamem, mielonymi pestkami słonecznika, dyni lub orzechami.

 

6. RYŻ Z MIGDAŁAMI

1  szkl. pełnego ryży

0,3  szkl. migdałów

5  szkl. wody

      

Migdały sparzamy wodą, usuwamy skórkę, mieszamy w szybkowarze z wypłukanym ryżem. Gotujemy na małym ogniu ok. 50 minut. Miksujemy i przecieramy przez sito. 

Podobnie gotujemy ryż ze słonecznikiem i sezamem.

 

7. KREM Z MARCHEWKI

4-6 marchewek

      woda      

W ciężkim rondlu umieszczamy marchew pokrojoną w duże kawałki, dodajemy wodę (na wys. ok. 1 cm). Przykrywamy, gotujemy powoli 25 minut, aż woda wyparuje. Po ugotowaniu miksujemy.

Krem taki dla starszych dzieci możemy też przyprawiać ziołami i masłem sezamowym tahini.

Podobny krem przyrządzamy z kawałków dyni, kalafiora, pasternaku itp.

 

8. KREM Z CIECIERZYCY

1 szkl. ciecierzycy

3 szkl. wody

  kawałek kombu    

1 łyżeczka masła sezamowego    

1 łyżeczka soku z cytryny

Moczymy ciecierzycę przez noc. Na dnie szybkowaru umieszczamy komu, przysypujemy ciecierzycą i zalewamy wodą. Gotujemy około 2 godziny. Otwieramy szybkowar, dodajemy masło sezamowe, sok z cytryny do smaku, miksujemy.

Podajemy na ciepło do drugiego dania lub rozrzedzony wodą jako sos. Ew. na zimno jako pastę do chleba.

Na słodko

9. KISIELEK OWOCOWY

250 g świeżych owoców (jabłka, gruszki, morele, maliny)

1 szkl. soku jabłkowego

2 łyżki słodu pszennego lub kukurydzianego (lub koncentratu jabłkowego)

1 łyżka kuzu lub skrobi kukurydzianej

Owoce płuczemy, obieramy i kroimy. Gotujemy z sokiem jabłkowym i słodem 15 minut. Przecieramy. Kuzu (lub skrobię) rozpuszczamy w małej ilości zimnej wody i dodajemy do przetartych owoców. Gotujemy krótko, mieszając aż zgęstnieje.

 

Przyprawy

W charakterze przypraw używamy:

  1. Świeże masło.
  2. Olej sezamowy, lniany, oliwę z oliwek, tłuszcz palmowy (kokosowy).
  3. Mielone pestki sezamu, słonecznika, dyni siemienia lnu.
  4. Sok z cytryny, sok z kiszonych warzyw.
  5. Mleko migałowe, słonecznikowe, kokosowe.

Do picia podajemy: herbatę z kopru włoskiego, melisę,wywar z warzyw (bez soli), przegotowaną wodę, soki warzywne przygotowane w domu bez cukru.

Jako przekąski:

– kawałki ugotowanych warzyw, wafle ryżowe, skórkę chleba.