Odpowiednia forma antykoncepcji
Metody zapobiegania ciąży
Metody kontroli urodzeń odgrywają w naszym życiu ogromną rolę: bezpośrednio wiążą się nie tylko ze zdrowiem, ale również możliwością decydowania o naszym życiu. Potrzeba kontroli własnej płodności jest nie mniej ważna niż wszelkie inne potrzeby zdrowotne. Chcemy, żeby dostępne środki były niezawodne, nie miały skutków ubocznych, były wygodne w użyciu, chroniły przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i żeby można było stosować je wtedy, gdy są naprawdę potrzebne – przed stosunkiem seksualnym. Jednak wybór środków jest bardzo daleki od naszych potrzeb.
Często odczuwamy skutki uboczne stosowanych metod i wciąż zachodzimy w ciążę, gdy tego nie planujemy. Warto zatem poznać dokładnie wszystkie dostępne metody i rozważnie dobrać najwłaściwszą.
Dostępność informacji na temat antykoncepcji
Poważnym problemem jest dziś trudność w dotarciu do wiarygodnych informacji na temat jakości proponowanych metod i środków antykoncepcyjnych. Często otrzymujemy sprzeczne opinie, na które nierzadko rzutuje osobisty stosunek lekarza do antykoncepcji lub konkretnej metody. Lekarze, powołujący się na światopogląd katolicki, usiłują czasem przekazać swoje uprzedzenia pacjentkom, bywa też, że wręcz odmawiają im świadczeń związanych z antykoncepcją. Na opinie tych, którzy promują antykoncepcję, może z kolei wpływać literatura dostarczana przez firmy farmaceutyczne oraz osądy odpowiedzialnych za marketing pracowników tych firm. Zdarza się więc, że lekarze polecają metody i środki preferowane przez siebie, niekoniecznie jednak najbardziej odpowiednie dla nas. Rezultat jest taki, że części z nas uniemożliwia się dostęp do środków antykoncepcyjnych, część natomiast musi wybrać metodę, nie mając o niej wystarczających informacji.
Inną ważną kwestią jest problem związany z metodyką badań nad środkami antykoncepcyjnymi dopuszczanymi do użytku. Choć uzyskują akceptację, ich długofalowe skutki rzadko są dostatecznie zbadane. Tymczasem korzystamy z tych metod przez wiele lat – o wiele dłużej, niż wynosi wymagany okres ich testowania. Co robić? Ważne jest, żebyśmy czerpały wiedzę o dostępnych i skutecznych metodach zapobiegania ciąży z różnych źródeł. Trzeba również otwarcie rozmawiać o nich, wymieniać doświadczenia i leczyć się u specjalistów wrażliwych na naszych potrzeby.
Wybór metody
Z racji tego, że nie istnieje jedna idealna metoda, nasz wybór środka antykoncepcyjnego powinien stanowić pewien rodzaj kompromisu. Bezpieczeństwo i skuteczność są tu najważniejszymi czynnikami. Ważna jest także wygoda stosowania. W Polsce dostęp do środków antykoncepcyjnych – w porównaniu do innych krajów zachodnich – jest bardzo ograniczony. Diafragmy, kapturki, prezerwatywy dla kobiet i implanty są na polskim rynku niedostępne. Wybór środków plemnikobójczych jest dużo mniejszy niż w Europie Zachodniej. Sterylizacja (u mężczyzn wazektomia, zabieg polegający na przecięciu nasieniowodów) jest w Polsce zabroniona. W wielu przypadkach istotnym czynnikiem decydującym o niekorzystaniu z antykoncepcji jest jej cena – bardzo często zbyt wysoka. Paradoksalnie restrykcyjnemu prawu antyaborcyjnemu nie towarzyszą w Polsce żadne działania ze strony władz, które pomogłyby kobietom uchronić się przed niechcianą ciążą. Nie podejmuje się również akcji promujących stosowanie prezerwatyw – Polska jest być może jedynym na świecie krajem, w którym podczas kampanii na rzecz zapobiegania HIV/AIDS nie wspomina się ani słowem o prezerwatywach.
Kategorie: Zdrowie dziecka i nastolatków