Akupresura podczas porodu – zmniejszenie bólu i przyspieszenie akcji porodowej

Akupresura podczas porodu

Ucisk przeciwbólowy

1


akupresura pkt. wż21

Punkt Wż 21 znajduje się na szczycie mięśnia barkowego. Ucisk (kciukiem, zgiętym palcem wskazującym, lub łokciem) stosować kolejno na każdym barku lub obu barkach jednocześnie, przy rozpoczynającym się skurczu. Delikatnie rozmasowywać punkty 
w trakcie trwania skurczu. Masaż punktu stosuje się w pierwszym i drugim stadium porodu. Punkt ma działanie przeciwbólowe oraz wywołujące skurcze macicy.

 

2

akupresura pkt. pm32

Punkt Pm 32 umiejscowiony jest nad drugim otworem kości krzyżowej. Stymulowanie punktu jest ułatwione wtedy, gdy kobieta przyjmuje pozycję klęczącą, opierając się o łóżko, ścianę, krzesło. Nacisk wykonuje się z chwilą rozpoczęcia skurczu, zmniejszając siłę ucisku, gdy skurcz mija, wzmacniając nacisk
w czasie kolejnego skurczu. Nacisk może obejmować także okolice punktu. Stymulowany  punkt  działa przeciwbólowo oraz wpływa regulująco na narządy miednicy małej. Jest to jeden z najczęściej używanych punktów w czasie porodu. Efektywność stymulacji punktu zwiększa się, gdy zabieg wykonywany jest w wodzie.

 

3

akupresura pkt. wż30
Punkt  Wż 30 położony jest z boku pośladka na linii poziomej przeciągniętej nad rowkiem między pośladkami,  na 1/3 linii łączącej krętarz większy kości udowej z rozworem kości krzyżowej. Stymulowanie punktu ułatwia  wykonywanie ruchów rotacyjnych  miednicą w trakcie skurczu, zmniejsza odczucia bólowe. Uciskać kciukami w trakcie skurczu.

4

Punkty na fałdzie skórnej łączącej palce z dłonią.  W czasie stymulacji zwiększają ilość uwalnianych  w ciele endorfin, a tym samym oddziałują przeciwbólowo. Kobieta rodząca zaciska trzymany w dłoniach mały grzebień, ostrymi końcówkami oddziałując na te punkty.

Akupresura na uspokojenie i zmniejszenie poziomu lęku

5

Punkt  N1 znajduje się na powierzchni podeszwowej stopy, w miejscu łączenia się przedniej i środkowej części stopy, w zagłębieniu między 2 i 3 stawem śródstopowo-paliczkowym (gdy palce stóp zginają się w kierunku podeszwy).  Stosować mocny ucisk kciukiem w głąb i do góry w kierunku dużego palca. Punkt ma właściwości uspokajające, polecany zwłaszcza dla kobiet o bardzo dużym poziomie lęku.

6

akupresura pkt. O6

Punkt  O6 położony jest na wewnętrznej powierzchni przedramienia, trzy palce powyżej  fałdu skórnego zgięcia nadgarstka, pomiędzy ścięgnami mięśni zginacza nadgarstka promieniowego i dłoniowego długiego. Punkt ma działanie uspokajające, wyciszające, może być używany do zmniejszenia lęku. Punktu O6 używa się także w przypadku nudności i wymiotów. Uciskać punkt do ustąpienia symptomów – około 5 minut. Można stymulować jedno lub oba przedramiona jednocześnie.

Akupresura na zmęczenie fizyczne

7

 

akupresura pkt. jg4

Punkt Jg 4  (nazywany także ”wielki wydalaczem”) znajduje się w połowie długości drugiej kości śródręcza, na szczycie mięśni przywodziciela kciuka. Można uciskać jednocześnie punkty na obu dłoniach lub robić to na przemian. Na punkt można oddziaływać także kostkami lodu umieszczonymi w małych plastikowych pojemnikach. Stymulacja punktu ułatwia dziecku przejście przez kanał rodny. Masowanie punktu stosuje się w czasie II stadium porodu, gdy nastąpiło już  pełne rozwarcie. Masowanie punktu zaleca się  wykonywać zwłaszcza u kobiet wyczerpanych, nie mających sił do efektywnego parcia.

 

 

Akupresura dla stymulacji płodu do przyjęcia optymalnej pozycji

8

Masaż punktów Pm 60 oraz St6 stymuluje płód do przyjęcia optymalnego ułożenia w macicy oraz zmniejsza bóle pleców rodzącej kobiety, wynikające z ucisku płodu. Należy uciskać przez 2 minuty punkt Pm 60, a następnie punkt St6 również przez 2 minuty. Wskazane jest wykonanie zabiegu na obu nogach, wykorzystując wszystkie cztery punkty.

9

Punkt Pm 67 znajduje się na końcu małego palca stopy po zewnętrznej stronie paznokcia. Można go stymulować przy pomocy małej igiełki stosowanej w akupunkturze ucha,  oraz poprzez nacisk końcówką długopisu, lub paznokciem. Pięciominutową stymulację stosuje się w przypadku nieprawidłowego ułożenia płodu. W medycynie Wschodu, w przypadku gdy pod koniec ciąży dziecko nie przekręciło się główką w dół, punkt ten codziennie jest podgrzewany moksą.

Mobilizacja dziecka do przejścia przez kanał rodny

10

akupresura pkt. pm60

Punkt  Pm 60 umiejscowiony jest w zagłębieniu między kostką zewnętrzną a ścięgnem Achillesa. Punkt stymuluje się kciukiem w I stadium porodu, mobilizując dziecko do przechodzenia przez drogi rodne. Punkt ma właściwości przeciwbólowe.

11

Punkt  St6 znajduje się na tylnej krawędzi kości piszczelowej, o dłoń nad wewnętrzną kostką (miarą jest  dłoń kobiety rodzącej). Stymulację wykonuje się kciukiem lub palcem wskazującym. Oddziaływanie na punkt wspomaga rozszerzanie się szyjki macicy. Kobiety rodzące po raz pierwszy lub te, które w trakcie poprzednich porodów miały kłopoty z rozwarciem szyjki macicy, mogą rozpocząć masaż punktu we wczesnej fazie porodu. Masować przez minutę jedną nogę, a po 20 – 30 minutach drugą, do czasu gdy rozpoczną się regularne skurcze.

 

Akupresura dla przyspieszenia porodu

12

Po wypłynięciu wód płodowych, masaż punktów St 6 oraz Jg4 przyspiesza poród. Punkty te mogą być użyte łącznie. Kilkuminutowemu masażowi punktu Jg4 na prawej dłoni może towarzyszyć masaż punktu St6 na lewej łydce. Po upływie 10 minut wznawia się masaż rozpoczynając masażem Jg4 na lewej dłoni i St6 na prawej łydce.

13

Gdy kobieta odczuwa potrzebę parcia, a szyjka macicy nie jest jeszcze dostatecznie rozszerzona, można zastosować stymulację punktów Pm 32 i St 6. Mocny 10 minutowy nacisk zgiętym palcem na Pm 32, może być połączony, jeżeli jest to możliwe, z uciskiem St6.

14

Gdy dziecko nie przesuwa się w dół, mimo pełnego rozwarcia, należy zastosować  5 – 10 minut akupresury punktów Wż21 oraz Jg4.