Akupresura podczas porodu – zmniejszenie bólu i przyspieszenie akcji porodowej

Akupresura podczas porodu

Ucisk przeciwbólowy

1


akupresura pkt. wż21

Punkt Wż 21 znajduje się na szczycie mięśnia barkowego. Ucisk (kciukiem, zgiętym palcem wskazującym, lub łokciem) stosować kolejno na każdym barku lub obu barkach jednocześnie, przy rozpoczynającym się skurczu. Delikatnie rozmasowywać punkty 
w trakcie trwania skurczu. Masaż punktu stosuje się w pierwszym i drugim stadium porodu. Punkt ma działanie przeciwbólowe oraz wywołujące skurcze macicy.

 

2

akupresura pkt. pm32

Punkt Pm 32 umiejscowiony jest nad drugim otworem kości krzyżowej. Stymulowanie punktu jest ułatwione wtedy, gdy kobieta przyjmuje pozycję klęczącą, opierając się o łóżko, ścianę, krzesło. Nacisk wykonuje się z chwilą rozpoczęcia skurczu, zmniejszając siłę ucisku, gdy skurcz mija, wzmacniając nacisk
w czasie kolejnego skurczu. Nacisk może obejmować także okolice punktu. Stymulowany  punkt  działa przeciwbólowo oraz wpływa regulująco na narządy miednicy małej. Jest to jeden z najczęściej używanych punktów w czasie porodu. Efektywność stymulacji punktu zwiększa się, gdy zabieg wykonywany jest w wodzie.

 

3

akupresura pkt. wż30
Punkt  Wż 30 położony jest z boku pośladka na linii poziomej przeciągniętej nad rowkiem między pośladkami,  na 1/3 linii łączącej krętarz większy kości udowej z rozworem kości krzyżowej. Stymulowanie punktu ułatwia  wykonywanie ruchów rotacyjnych  miednicą w trakcie skurczu, zmniejsza odczucia bólowe. Uciskać kciukami w trakcie skurczu.

4

Punkty na fałdzie skórnej łączącej palce z dłonią.  W czasie stymulacji zwiększają ilość uwalnianych  w ciele endorfin, a tym samym oddziałują przeciwbólowo. Kobieta rodząca zaciska trzymany w dłoniach mały grzebień, ostrymi końcówkami oddziałując na te punkty.

Akupresura na uspokojenie i zmniejszenie poziomu lęku

5