Nacięcie krocza – czy jest ono konieczne?

Nacięcie krocza (episiotomia) dokonuje się pomiędzy ujściem pochwy a odbytem, w celu ułatwienia dziecku przyjścia na świat. Cięcie jest wykonywane nożyczkami, czasem w znieczuleniu miejscowym, najczęściej jednak bez znieczulenia, dokładnie w momencie wyrzynania się główki dziecka. Jeśli cięcie wykona się zbyt wcześnie mogą zostać uszkodzone mięśnie, skóra i naczynia krwionośne, przez co może dojść do bardzo znacznego krwawienia. Ponadto w czasie cięcia nożyczkami miażdżone są tkanki. Prowadzi to do zasinienia, obrzęku i wolniejszego gojenia się, co jest przyczyną dużej bolesności i uczucia dyskomfortu towarzyszącego episiotomii. Jeśli włókna mięśniowe nie zostaną połączone prawidłowo, istnieje także możliwość naruszenia spójności dna miednicy. Z kolei w przypadku, kiedy pochwa i krocze zostaną zszyte zbyt ciasno, kobieta może odczuwać dyskomfort w czasie współżycia.

Episiotomia jest celowym uszkodzeniem, wykonywanym po to, by – jak się powszechnie sądzi – uniknąć poważniejszego uszkodzenia. Większość lekarzy w Polsce wierzy, że zabieg ten zapobiega niewydolności dna miednicy. Długoterminowe badania nie potwierdzają jednak tych przypuszczeń.

 

Badania przeprowadzone w wielu krajach przynoszą natomiast mocne dowody na to, że rutynowe nacinanie krocza jest zupełnie niepotrzebne.

 

W wyniku badania obejmującego 2 tysiące kobiet, które poddane zostały episiotomii, Sheila Kitzinger wykazała, że nacięcie krocza było bardziej bolesne niż jego pęknięcie, ponadto kobietom po episiotomii trudniej było znaleźć wygodną pozycję, by trzymać i karmić dziecko.

 

Jak uniknąć nacięcia?

Jednym z najlepszych sposobów, by uniknąć nacięcia krocza jest poród w pionowej pozycji. Powiedz swojej położnej, najlepiej w momencie przyjęcia do szpitala, że zamiast rodzić na leżąco, wolałabyś odbyć poród w pozycji pionowej.

Bardzo ważne jest, by przeć tylko na szczycie skurczu, a zwalniać parcie jak to tylko możliwe kiedy główka zbliża się do wyjścia. Jeśli wydawanie głosu pomaga ci w parciu, to dobrze – staraj się wydawać z siebie dźwięki w możliwie najniższej tonacjami tak by wprawiały one w wibracje dolną część twego ciała. Niskie jęki są bardzo na miejscu. Masaż krocza z użyciem naturalnego oleju, przez ostatnie 6tygodni ciąży, także jest dobrą praktyką, przygotowującą krocze do rozciągania się w czasie porodu.

Najlepszym sposobem na uniknięcie nacięcia krocza jest poród pod opieką lekarza lub położnej, którzy uważają, że zabieg ten nie jest konieczny i zalecany powinien być nie rutynowo, lecz jedynie w ekstremalnych sytuacjach.

 

Sytuacje wyjątkowe

Episiotomia jest stosowana w sytuacji, kiedy – w drugim okresie porodu – masz trudności z parciem. Nacięcie krocza jest konieczne, jeśli nie jesteś w stanie kontrolować parcia na tyle, by odbywało się ono w odpowiednim rytmie: przestajesz, kiedy jest to konieczne, następnie stopniowo i płynnie przechodzisz do ponownego parcia.

Zabieg episiotomii wykonuje się także przy zakładaniu kleszczy lub vacuum, przy porodzie przedwczesnym, lub przy zbyt dużej główce. Episiotomię wykonuje się również przy porodzie pośladkowym.

 

Fragment pochodzi z książki dr Preeti Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”