Nasze ciało, nasze życie

Medycyna akademicka kładąca nacisk na terapie hormonami i zabiegami chirurgicznymi pomaga w przypadku nagłej choroby, ale gorzej sobie radzi przy chorobach przewlekłych (np. zaburzenia miesiączki, PCO, endometrioza) oraz w zwykłej profilaktyce. Naturalne procesy życiowe kobiety jak pokwitanie, ciąża, poród, połóg i menopauza są widziane jedynie przez pryzmat postępowania medycznego.

To jak patrzymy na nasze ciało, obserwujemy procesy zachodzące w nim oraz jakimi sposobami rozwiązujemy problemy kobiece określa jakość naszego życia- w końcu nasze ciało to nasze życie. Na stan zdrowia wpływają nie tylko medyczne aspekty ale przede wszystkim nasze codzienne przyzwyczajenia, odżywianie i używki, ruch i odpoczynek, poziom stresu, czynniki społeczne, psychiczne oraz duchowe.

W związku z obecną sytuacją medyczną bardzo istotne jest aby młode kobiety miały świadomość holistycznego podejścia, które wykorzystuje metody naturalne i jednocześnie bierze pod uwagę wszystkie aspekty życia pacjenta.
W tym newsletterze piszemy o bardzo ważnym temacie dotyczącym szczepienia HPV przeciwko rakowi szyjki macicy- wyszczególnimy fakty i i mitu, ponieważ warto wiedzieć więcej zanim podejmiemy decyzję o szczepieniu.

dr n.med. Preeti Agrawal- Prezes Fundacji

Czy jest alternatywa dla szczepień przeciw HPV?

W ostatnim czasie media usilnie nas przekonują do szczepień przeciw wirusowi HPV. Czy presja medialna i strach powinien kierować naszym postępowaniem? Czy profilaktykę raka szyjki macicy można sprowadzić wyłącznie do szczepień przeciw wirusowi HPV? Prawdziwa profilaktyka powinna się opierać na rzetelnej wiedzy i świadomym postępowaniu. HPV przenosi się wyłącznie drogą płciową, bowiem znajduje się on w wydzielinie pochwy i nasieniu.Od 50 do 80 proc. populacji ma w życiu przynajmniej raz kontakt z brodawczakiem ludzkim, pomija się jednak drugą część prawdy: zdrowy i silny organizm jest w stanie samodzielnie zwalczyć wirusa. Dlatego tak istotne jest budowanie odporności.Onkogennych szczepów wirusa HPV jest około 100. Tymczasem szczepionka zawiera jedynie cztery z nich: 6,11,16,18, przy czym dwa z nich: 6 i 11 nie powodują nowotworu , a jedynie kłykciny kończyste, czyli niegroźne brodawki występujące na naskórku. Szczepiąc się, chronimy się jedynie przed dwoma szczepami wirusa.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowań

-Wczesne rozpoczęcie współżycia płciowego
-Duża liczba partnerów seksualnych
-Palenie papierosów
-Długotrwała terapia sterydami (np. przy leczeniu astmy)
dziewczyna -Wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
-Dieta uboga w antyoksydanty
-Częste nieleczone stany zapalne pochwy wywołane przez HPV
-Osłabiony układ immunologiczny

 Jak uchronić się przed rakiem szyjki macicy?

Fundamentalne znaczenie ma dieta: powinnyśmy jeść dużo warzyw i owoców, mało tłuszczów zwierzęcych, jak najmniej przetworzonej żywności, białej mąki i cukru. Zażywanie suplementów w okresie zimowo- jesiennym i wiosennym – spirulina, pyłek pszczeli, tran, olej z wiesiołka, olej lniany. Ważne jest unikanie stresu i używek. Zdrowy styl życia: niepalenie papierosów, ruch na świeżym powietrzu. Duże znaczenie ma również nasza psychiczna i emocjonalna kondycja.

O cytologii…

Rozpoczęcie badań cytologicznych zaleca się maksymalnie do trzech lat od rozpoczęcia współżycia, nie później jednak niż w 21 roku życia. Nowotwór szyjki macicy rozwija się długo- nawet dziesięć lat. Wystarczy raz do roku zrobić cytologię, to doskonałe badanie przesiewowe. Dzięki cytologii jesteśmy w stanie wychwycić jeszcze przedinwazyjne stadium raka. Badanie powinno być wykonywane raz w roku. Jeżeli 3 kolejne wyniki są prawidłowe, kobiety 30-letnie lub starsze mogą być badane co 2 – 3 lata. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większa szansa skutecznego jej wyleczenia. W początkowym stadium wynosi 100%. Wczesnym zmianom nowotworowym w raku szyjki macicy z reguły nie towarzyszą żadne dolegliwości. Należy zatem zgłaszać się do lekarza nawet kiedy nic nam nie dolega. Kiedy już pojawią się dolegliwości – zwykle mamy do czynienia ze stanem bardzo zaawansowanym, a więc szanse na wyleczenie i życie są znacznie mniejsze.

Jakie objawy powinny wzbudzić naszą czujność?

Niekiedy sygnałem są nieregularne krwawienia . W takich sytuacjach jest niezbędna natychmiastowa wizyta u lekarza! Jeżeli wynik cytologii sugeruje jakieś nieprawidłowości – nie każda nieprawidłowość oznacza raka – wykonuje się kolejne badania w terminie wyznaczonym przez lekarza. Jeśli wynik wzbudza jakieś wątpliwości, lekarz wykonuje kolposkopię, czyli oglądanie kanału szyjki macicy pod specjalnym mikroskopem. W przypadku dalszych wątpliwości zalecana jest biopsja. Dostępne są również badania PCR, które z dużą czułością wykrywa DNA wirusa, a także pozwala na określenie typów HPV w materiale (tzw. typowanie HPV).

WARTO PAMIĘTAĆ, ŻE TO OD NAS SAMYCH ZALEŻY CZY PODDAMY SIĘ RAZ DO ROKU CYTOLOGII, JAKI BĘDZIEMY PROWADZIĆ STYL ŻYCIA, JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁA NASZA DIETA, JAKIE MAMY RELACJE Z NAJBLIŻSZYMI. NASZE ZDROWIE ZALEŻY W DUŻEJ MIERZE OD NAS SAMYCH.

17916369_1425028737518188_467288074_o Poradnik dla nastolatek wersja elektroniczna

Cały newsletter

[yuzo_related] Tagi: ,

Kategorie: