Alergie u dorosłych

Chociaż istnieje przekonanie, że alergie towarzyszą nam zwykle od dziecka, to warto pamiętać, że mogą rozwinąć się także u dorosłych. Jeżeli podejrzewasz u siebie nadwrażliwość, w kolejnych akapitach dowiesz się o niej więcej. 


Alergie początkowe u dorosłych: alergeny wziewne

Najczęściej rozpoznawanymi alergiami u dorosłych są alergie oddechowe. Nadwrażliwość na: pyłki roślin, sierść zwierząt domowych, pleśń i kurz często objawia się alergicznym nieżytem nosa, katarem, kichaniem, swędzeniem i przekrwieniem oczu, a także podrażnieniem gardła, czy jamy ustnej.

Wziewne alergeny mogą również wywołać astmę u dorosłych, którzy nie mieli wcześniej zdiagnozowanej tej choroby. Astma alergiczna pojawia się, gdy drażniące cząsteczki osiadają na śluzówkach dróg oddechowych i wywołują przewlekły stan zapalny, prowadząc do  utrudnionego oddechu, kaszlu, duszności oraz uczucia ucisku w klatce piersiowej. Zdiagnozowana przez lekarza astma alergiczna zwykle wymaga leczenia, które przynosi ulgę w objawach.


Alergie pokarmowe u dorosłych

Podobnie alergie pokarmowe, niegdyś uważane za problem głównie pediatryczny, mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Podczas gdy większość z nich występuje częściej u dzieci niż u dorosłych, alergie na skorupiaki i ryby stanowią wyjątki od tej reguły. Inne alergie pokarmowe, często pojawiające się u dorosłych obejmują alergie na białka mleka krowiego oraz gluten – białko występujące w zbożach, takich jak pszenica, jęczmień, żyto.


Diagnozowanie alergii u dorosłych

Chociaż dla większości ludzi, alergie to tylko uciążliwe i nieprzyjemne objawy, w wyjątkowych przypadkach mogą zagrażać życiu. Dlatego, jeśli doświadczasz objawów, które mogą być spowodowane alergią, ważna jest właściwa diagnoza i leczenie, a testy alergiczne powinny być pierwszym krokiem w tym procesie. Twój alergolog może zastosować testy skórne lub laboratoryjne w celu wykrycia alergii. Laboratoria oferują testy alergiczne z próbek krwi.

 

Kod Rabatowy
Kupując badania na labplus.pl podaj kod zniżkowy
"kobietainatura"
i otrzymaj 10zł zniżki

[yuzo_related] Tagi: , ,

Kategorie: