Jak może przebiegać menopauza

Możemy spożytkować wyzwanie metamorfozy towarzyszącej menopauzie jako motywację do odnalezienia nowych związków z naszym ciałem, umysłem i systemem energetycznym. Zmiana niesie nie tylko straty, lecz również dary. Darem tego okresu życia może być zdrowy styl życia, który nie tylko uchroni nas przed chorobami towarzyszącymi starzeniu się, ale również napełni nas energią, dzięki której będziemy mogły spożytkować swą mądrość, by uczynić świat lepszym”.

Menopauza

Jak może przebiegać menopauza

  1. Nagle – kobieta bez żadnych wcześniejszych symptomów przestaje miesiączkować. Takie przypadki są jednak rzadkie, gdyż funkcje jajników zazwyczaj zanikają stopniowo.
  2. Powoli – krwawienia miesiączkowe stopniowo stają się mniej obfite, coraz krótsze, rzadsze, aż wreszcie ustają całkowicie.
  3. Nieregularnie – miesiączki różnią się od siebie w każdym cyklu, raz są bardzo obfite, innym razem skąpe. Liczba dni pomiędzy menstruacjami raz jest dłuższa, raz krótsza. Zdarza się, że kobieta nie miesiączkuje przez pół roku, po czym nagle krwawienia menstruacyjne znów się pojawiają. W takich przypadkach zaleca się zabezpieczanie przed ciążą przez co najmniej rok od ostatniej miesiączki.
  4. Przedwcześnie – wiemy już, że ciężki stres (śmierć kogoś bliskiego lub inne, równie traumatyczne przeżycia) może upośledzać funkcję jajników i wywoływać menopauzę już od 30. roku życia. Nieprawidłowość związana z długotrwałym stresem może bowiem przyczyniać się do wytwarzania przeciwciał przeciw antygenom jajnikowym. Również kobiety bardzo ambitne i zaangażowane, starające się osiągnąć sukces (mówiące sobie nieustannie: „muszę to zrobić”), poddają swoje ciało działaniu stresu, co może spowodować wcześniejsze przekwitanie.
  5. Sztucznie – histerektomia, czyli operacyjne usunięcie macicy (wraz z przydatkami) doprowadza do natychmiastowej menopauzy u kobiety w okresie przedmenopauzalnym. Menopauza wywołana sztucznie zasadniczo różni się od menopauzy naturalnej, fizjologicznej. Usunięcie jajników powoduje drastyczne obniżenie produkcji testosteronu, innych androgenów, a także estrogenów. Objawy sztucznie wywołanej menopauzy, bez przywrócenia odpowiedniego poziomu hormonów, mogą być dotkliwe i wyniszczające dla organizmu kobiety.

Czynniki wywołujące stany menopauzalne

Co więcej, histerektomia bez usunięcia jajników, również może skutkować przyspieszeniem menopauzy. Trzeba też wiedzieć, że w niektórych przypadkach jajniki tymczasowo obniżają produkcję hormonów, powodując objawy menopauzalne. One mijają, kiedy tylko jajniki powracają do normalnego funkcjonowania. Do obniżenia poziomu progesteronu dochodzi ponadto – jak wykazano – na sześć miesięcy po podwiązaniu jajników. Także kobiety, które były poddawane naświetlaniom miednicy lub chemioterapii z powodu jakiegokolwiek nowotworu, mają skłonność do przedwczesnej menopauzy.

 


Fragment pochodzi z książki: Siła jest w tobie, dr Preeti Agrawal

[yuzo_related]

Kategorie: