Młody duch, młody mózg

Jeżeli czujesz się młodszy od swojego chronologicznego wieku, Twój mózg może nie wykazywać oznak starzenia. Według zespołu badawczego z Korei, stan Twojego samopoczucia określa ,,subiektywny wiek” i może być on młodszy lub starszy niż Twój chronologiczny wiek. Koordynator badań Jeanyung Chey i jej zespół badali korelację między subiektywnym wiekiem a starzeniem się mózgu w oparciu o jego skanowanie metodą rezonansu  magnetycznego (ang. MRI brain scans). Testy polegały na pomiarach objętości istoty szarej w różnych ośrodkach mózgu 68 zdrowych ludzi w przedziale wiekowym 59-84 lat. Uczestnicy badań odpowiadali również na pytania dotyczące ich samopoczucia względem ich chronologicznego wieku oraz opinii na temat ich stanu zdrowia.

Zdolność poznawania w średnim wieku

Badacze oceniali również zdolności poznawcze uczestników. Skany mózgu rezonansu magnetycznego wykazały zwiększoną ilość istoty szarej w kluczowych rejonach mózgu uczestników, którzy czuli się młodsi niż ich chronologiczny wiek. Osoby te osiągały również lepsze wyniki w testach pamięciowych, postrzegały swoje zdrowie jako ponad przeciętne oraz były mniej narażeni na objawy depresyjne niż osoby, które czuły się starsze niż ich chronologiczny wiek. Badawcze nie wykazali, czy cechy te były odpowiedzialne za doznanie ,,subiektywnego wieku”, jednakże zasugerowali, że osoby, które czuły się młodsze były bardziej skłonne do prowadzenia aktywnego fizycznie i psychicznie życia, co może przynieść duże korzyści dla ich zdrowia mózgu.

Radość starzenia się

Uzyskane wyniki mogą również pomóc w wyjaśnieniu, dlaczego niektórzy czują się młodsi niż nich wiek, a niektórzy wręcz przeciwnie. Nie mniej jednak, wszyscy starzejemy się każdego dnia, a liczba przebytych lat może mieć mniejsze konsekwencje dla zdrowia niż to, jak je spędzamy. Radosne starzenie się ma jeszcze większy potencjał we wnoszeniu wartości do życia ludzkiego, podobnie jak wino, whisky czy ser, które osiągają większą wartość wraz z upływem czasu, polepszając swój smak, strukturę i intensywność. Drzewa mogą stać się mocniejsze i bardziej okazałe, skrzypce ukazują łagodniejszy dźwięk wraz z długotrwałym graniem, a antyki stają się coraz bardziej cenne wraz z upływem lat ze względu na ich znaczenie historyczne i unikatowość.


Źródło:

Seyul Kwak et al, “Feeling How Old I Am: Subjective Age Is Associated With Estimated Brain Age.” Frontiers in Aging Neuroscience, June 7,2018, doi.org/10.3389/fnagi.2018.00168

[yuzo_related]

Kategorie: