Aktywność fizyczna zwalnia proces starzenia

Jeżeli masz 50 lat lub więcej, poświęcanie znacznie większej ilości czasu na aktywność fizyczną niż wartość minimalna zalecana dla osób w Twoim wieku przez Światową Organizację Zdrowia może podwoić szanse prowadzenia zdrowego życia przez następne 10 lat. Nowe badania prowadzone w Australii świadczą o tym, że osoby, które ćwiczyły najwięcej wykazywały dwukrotnie większe prawdopodobieństwo uniknięcia udaru mózgu, chorób serca, anginy, chorób nowotworowych i cukrzycy w porównaniu z osobami w tym samym wieku, którzy nie ćwiczyli. Co więcej, naukowcy ustalili, że osoby, które ćwiczyły najwięcej cieszyły się również zdrowiem psychicznym. By dojść do tych wniosków, zespół badawczy z Instytutu Badań Medycznych w Westmead w Australii przeprowadził wywiady z ponad 1 500 dorosłymi osobami przez 10 lat. Największa redukcja ryzyka przewlekłych chorób miała miejsce wśród osób, którzy osiągali ponad 5000 MET (MET- równoważnik metaboliczny)  na ćwiczenie w ciągu każdego tygodnia (co równoważy się z chodzeniem przez 21 godzin i bieganiem przez 10.5 godzin). Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje minimalną wartość 600 MET w ciągu tygodnia, co odpowiada 150 minutom szybkiego marszu i 75 minutom biegania.

Dla osób starszych my polecamy takżę jogę, qigong czy wprowadzenie codzienniej porannej gimnastyki. Reguralne zajęci z jogi obdywają się w klinice IMC w Żernikach Wrocławskich. Zajęcia dopasowane są do potrzeb i zaawansowania uczestników.

 

Przejdź na stronię IMC by zapoznać się z pełną ofertą zajeć —->>>>PRZEJDŹ

 


Źródło:

Bamini Gopinath et al, “Physical Activity as a Determinant of Successful Aging over Ten Years.” Scientific Reports, July 12, 2018

[yuzo_related] Tagi: , ,

Kategorie: