Rodzicielstwo w harmonii z naturą – świadomi rodzice
Świadomi rodzice
Dorastamy do roli rodzica
Świadomi rodzice do rodzicielstwa dorastają stopniowo. Posiadamy pewien zasób oczekiwań, wyobrażeń, planów i doświadczeń wyniesionych z własnego dzieciństwa. Na nasz stosunek do dziecka we wczesnym okresie prenatalnym składają się różnorodne myśli i uczucia, nierzadko sprzeczne.
Przygotowanie do poczęcia, a następnie do porodu, powinno odbywać się na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Na początek najlepiej jeszcze przed poczęciem warto zadać sobie kilka pytań: dlaczego chcę mieć dziecko? A właściwie – dlaczego chcemy mieć dziecko? Czy chęć posiadania dziecka wynika z wewnętrznej potrzeby, czy może z presji społecznej, nacisków rodziny? Czy w naszym życiu znajdzie się czas dla dziecka? Wiele kobiet mówi tak: skończyłam studia, znalazłam pracę, robię karierę- teraz czas na dziecko. Wtedy należy zastanowić się nad kilkoma sprawami: czy wyobrażam sobie swoje życie, kiedy dziecko już się urodzi? Czy znajdę czas wśród tylu obowiązków, aby się zatrzymać, poświęcić się tylko dziecku? Jak pogodzę pracę z macierzyństwem?
Świadomi rodzice dbają o siebie
Kiedy już podejmiemy decyzję, że chcemy mieć dziecko, warto zadbać o siebie. Przygotowanie powinno zacząć się od właściwej diety, bo, paradoksalnie, żyjąc w czasach wielkiej obfitości, mamy żywność bardzo ubogą w rzeczywiście wartościowe substancje odżywcze. Przyjrzyjmy się sposobowi, w jaki się odżywiamy, przeanalizujmy naszą dietę. Spożywajmy jak najmniej wysoko przetworzonych artykułów, rafinowanej mąki, cukru, gotowych wyrobów naszpikowanych chemią i konserwantami. Jedzmy kasze, dobre tłuszcze, świeże warzywa i owoce.
Świadomi rodzice i poród naturalny
Wiele kobiet pragnie urodzić swoje dziecko siłami natury. Kobiety, które chcą urodzić w sposób naturalny, powinny przede wszystkim zaufać swoim ciałom. Rodząca mama instynktownie poszukuje ułożenia ciała, które przynosi jej ulgę, a jednocześnie przyspiesza poród. Nie bez powodu w dawnych czasach kobiety rodziły, stojąc, kucając, siedząc i w klęku. Takie pozycje są naturalne, wykorzystują, siłę grawitacji.
Jeśli dziecko rodzi dzięki sile naturalnej czynności skurczowej macicy matki, podlega ono działaniu hormonalnego koktajlu oksytocyny, adrenaliny i endorfin. Dziecko, które przychodzi na świat bez pomocy i interwencji medycznych oraz farmakologicznych ma zdecydowanie lepszy start.
Dlaczego tak istotne jest jak przychodzimy na ten świat? Musimy zdać sobie sprawę, że ciało pamięta uczucia, które nam towarzyszyły od poczęcia aż do urodzenia. Ten zapis tworzy się w układzie limbicznym mózgu, wpływa na jakość naszego życia oraz relacji, w które wchodzimy z ludźmi i światem. Psychologia prenatalna potwierdza, że emocje z życia łonowego oraz doświadczenia porodowe mają fundamentalny wpływ na nasze całe życie.
Zmniejszenie traumy porodowej
Oczywiście nie zawsze możliwy jest poród siłami natury. Jednak nawet w przypadku porodu zmedykalizowanego, wcześniactwa, czy porodu zakończonego cesarskim cięciem, możemy zmniejszyć traumę porodową naszego maleństwa. Gorąco polecam proste i zarazem niezwykle skuteczne metody jak masaż i kangurowanie noworodka. Pamiętajmy, że pełen miłości i czułości dotyk jest bezcenny dla naszego dziecka. Stanowi formę kontaktu ze światem zewnętrznym, pomaga w orientacji przestrzennej, daje poczucie bezpieczeństwa. Masaż prowadzony dwa razy dziennie prowadzi do wydzielania insuliny i zmniejszenia poziomu hormonów stresowych, w wyniku czego dziecko szybciej przybiera na masie ciała. Pamiętajmy, że nasze dzieci potrzebują przede wszystkim miłości i akceptacji, a tą najlepiej zapewnią im świadomi rodzice.
Kategorie: Świadome przygotowanie do poczęcia, Świadome rodzicielstwo