Po terminie. Indukcja porodu

Poród indukowany

Indukcja porodu jest sztucznym rozpoczęciem porodu. W przypadku ciąży fizjologicznej poród będzie indukowany tylko wtedy, gdy sam nie rozpocznie się we właściwym terminie. Poza tym istnieją uzasadnione medyczne wskazania do indukcji porodu, w tym nadciśnienie, cukrzyca, choroby nerek, niska masa płodu, zmniejszenie ilości wód płodowych, śmierć wewnątrzmaciczna płodu połączona z długim oczekiwaniem na początek porodu. W tych przypadkach ryzyko związane z indukcją porodu jest mniejsze, niż to związane z oczekiwaniem na naturalny początek procesu.

System medyczny bierze pełny udział w traktowaniu porodu jako sytuacji nagłej, wymagającej wyleczenia. Ze względu na swą uzależniającą, patriarchalną naturę, system medyczny staje się symbolicznym „mężem” dla wszystkich kobiet wołających „Tomku zrób coś”. Uwierzcie mi, że lekarze są wyczuleni, by „coś zrobić”. Każda z rzeczy, którą możemy zrobić, ma swoją cenę.

                                                                                             Dr. Christian Northrup

80% wszystkich dzieci rodzących się w czasie spontanicznego porodu, przychodzi na świat po wyznaczonej dacie porodu. Tylko pięć procent dzieci przychodzi na świat dokładnie w dzień wyznaczony jako termin porodu. Często trudno jest niektórym lekarzom i wielu matkom pozostać w filozoficznym nastroju, kiedy mija magiczna data. Obawa dotyczy tego, że łożysko może stać się niewystarczająco wydolne, by odżywiać dziecko. Generalnie 10 dni po terminie porodu (w Polsce kobieta jest przyjmowana do szpitala 7 dni po terminie porodu) zaczyna się uważnie poszukiwać cech przenoszenia. Obejmuje to monitorowanie akcji serca i ruchów płodu, ultrasonograficzny pomiar ilości wód płodowych oraz amnioskopię (oglądanie płynu owodniowego przez specjalną rurkę i sprawdzanie czy jest on czysty). 

Poród indukowany – znaczenie dla matki 

Poród indukowany jest całkiem innym procesem niż naturalny. Kobiety mają zwykle ostrzejsze, silniejsze i bardziej bolesne skurcze przy indukcji oksytocyną, więc częściej potrzebują leków, by znieść ten ból.  Podczas porodu indukowanego oksytocyną musimy zastosować wlew dożylny (kroplówkę). Automatycznie ta czynność obniża mobilność rodzącej. Kobieta jest ograniczona przez dyskomfort spowodowany igłą umieszczoną w żyle i rurkami podłączonymi do niej i do stanowiska z kroplówką. Innym problemem związanym z sztucznym wywoływaniem porodu jest zwiększona poporodowa utrata krwi.

Poród indukowany – znaczenie dla dziecka

Indukcja oksytocyną i prostaglandynami powodują dłuższe i bardziej intensywne skurcze macicy. Zaburza to dopływ natlenowanej krwi poprzez łożysko do płodu. Dlatego też notuje się większą częstość zaburzenia w akcji serca płodu w porodach indukowanych, w porównaniu do porodów, które zaczęły się samoistnie. Z tego powodu ciągłe monitorowanie płodu jest zwykle częścią postępowania w porodzie indukowanym, po terminie. Wymaga to oczywiście, by rodząca leżała spokojnie w łóżku monitorowana poprzez KTG. Jak już wiemy, leżenie na plecach nie jest pozycją ułatwiającą poród.

Oksytocyna i prostaglandyny powodują również wzrost częstości oddawania smółki podczas porodu, prawdopodobnie z powodu większego zmęczenia dziecka. Jeżeli podczas porodu do wód płodowych dostanie się gęsta smółka, zdarza się, że dziecko zachłystuje się nią podczas pierwszego oddechu, co powoduje problemy z oddychaniem.

Żółtaczka noworodków jest kolejnym problemem pojawiającym się częściej po porodach indukowanych niż naturalnych.

Czy dziecko zaaspirowało smółkę czy też ma żółtaczkę, spędzi  prawdopodobnie swoje pierwsze dni życia w szpitalu – pod opieką pielęgniarek zamiast w ramionach mamy. Znając wagę nawiązywania więzi i nieprzerwanego kontaktu matka-dziecko po porodzie, warto unikać rutynowej indukcji porodu.

Ingerencyjne metody indukcji porodu

Przerwanie Błony Pęcherza Płodowego 

Inaczej amniotomia, jest wykonywane tylko jeśli szyjka macicy jest dostatecznie przygotowana i główka płodu znajduje się nisko w miednicy. Samo w sobie nie stymuluje to skurczów, aczkolwiek mogą się one w tym momencie spontanicznie rozpocząć. Poprzez pochwę, przez szyjkę macicy do łona, wsadzana jest para szczypiec lub narzędzie przypominające szydełko, i wykonywany jest mały otwór w błonach płodowych, tak że wypływa z tego otworu płyn owodniowy. Dla większości kobiet procedura ta jest bezbolesna. Po wykonaniu amniotomi, główka płodu nie jest już unoszona na poduszce z wód płodowych, lecz wywiera nacisk na szyjkę, co pobudza macicę do skurczów.

Amniotomia posiada kilka wad. Po pierwsze poród przebiega szybciej i bardziej intensywnie niż normalnie, poza tym jeśli pępowina jest owinięta wokół szyi dziecka, wypływ płynu zwiększa nacisk na nią i może zaburzyć dopływ krwi pępowinowej do płodu. Jeżeli zaś poród nie zacznie się jednak o czasie, zwiększone są szanse na infekcję.

Oksytocyna

Hormon oksytocyna, który produkowany jest w przysadce mózgowej, stymuluje macicę do zapoczątkowania skurczów. Z tego powodu jest on podawany w syntetycznej formie celem zapoczątkowania porodu. Zwykle oksytocynę podaje się w kroplówce podłączonej do żyły.

Skurcze, których doświadczasz podczas kroplówki oksytocynowej, są często silniejsze, dłuższe i bardziej bolesne, z krótszymi przerwami pomiędzy. Niestety będą ci podawali także leki przeciwbólowe w większych dawkach. Także dopływ krwi do macicy jest zamykany chwilowo z silnym skurczem, co może być szkodliwe dla dziecka.

Oksytocyna bywa czasami nieskuteczna, szczególnie jeżeli szyjka macicy jeszcze nie jest dojrzała (cienka i miękka). W Polsce wykonuje się najpierw krótki test oksytocynowy dla sprawdzenia tolerancji oksytocyny przez matkę i dziecka. Następnego dnia oksytocyna jest podawana w rosnących dawkach (jeśli niższe dawki nie wywołują skurczow) przez 6-8 godzin. Jeżeli w tym czasie poród się nie rozpocznie, wlew oksytocyny jest przerywany i powtarza się go po dwóch dniach przerwy, jeśli w międzyczasie nie nastąpi poród.

Jeśli twój poród musi być indukowany oksytocyną, poproś by była ona podłączona do ramienia, którego używasz mniej. Sprawdź, czy przewód łączący cię z kroplówką jest wystarczająco długi. Powinnaś mieć spory zakres ruchu, nawet jeśli tylko na łóżku. Igła pozostanie w twoim ramieniu aż do momentu, gdy po porodzie dziecka, macica wydali łożysko i krwawienie zostanie zatamowane.

Prostaglandyny

Prostaglandyny są substancjami naturalnie wytwarzanymi przez nasze ciało. Powodują one zmiękczenie szyjki i dolnej części macicy. Wyprodukowano kilka ich syntetycznych wersji, najczęściej w Polsce używa się Prepidilu. Prepidil to żel prostaglandynowy, który aplikowany jest na szyjkę macicy, po czym widoczny początek porodu następuje w ciągu kilku godzin. Niektóre kobiety mają po tym leku nudności, wymioty oraz biegunkę, choć użycie prostaglandyn jest najmniej inwazyjną z medycznych metod wzniecania porodu.

Nieingerencyjne metody indukcji porodu

Zgodnie z położniczym modelem opieki, kobiecemu ciału można generalnie zaufać w kwestii samoistnego rozpoczęcia porodu. Przy braku oznak niebezpieczeństwa (np. zmniejszenie ilość wód płodowych, zmiana ich koloru lub zmiany w tętnie płodu ), ryzyko jest tylko nieznacznie podwyższone, w momencie przekroczenia wyznaczonego terminu porodu o dwa tygodnie. Położne czasem proponują niefarmakologiczne sposoby inicjacji porodu, jako że mogą być one skuteczne, nie będąc jednocześnie inwazyjne i ryzykowne.

Stymulacja piersi

Każda kobieta, która karmiła dziecko piersią zauważyła, że jej macica kurczy się podczas karmienia. Stymulacja sutków powoduje uwalnianie oksytocyny do matczynego krwioobiegu, a oksytocyna stymuluje skurcze mięśnia macicy. Zarówno ręczna, jak i oralna stymulacja (z pomocą partnera), są skuteczne w pobudzaniu uwalniania oksytocyny. Jeżeli stymulacja jednego sutka nie przynosi pożądanego efektu, stymuluj obydwa jednocześnie. Stymulacja sutków jest szczególnie efektywna, gdy połączona jest ze stosunkiem płciowym.

Stosunek płciowy

Jeden z badaczy wykazał, że dwie do czterech godzin po stosunku, stężenie prostaglandyn w śluzie szyjkowym było 10 do 50-ciu razy większe niż normalnie

Ludzkie nasienie jest najbardziej skoncentrowanym źródłem prostaglandyn, co oznacza, że przyjemne stosunki pomagają kobiecemu ciału przejść do porodu.

Olej rycynowy

Olej rycynowy używany był do wzbudzania porodu w ciąży po terminie na całym świecie przez stulecia. Zażyty doustnie działa on jako środek przeczyszczający, a stymulacja przewodu pokarmowego często rozpoczyna poród w terminie. Nikt dokładnie nie wie, w jaki sposób olej rycynowy wzbudza poród. Możesz dodać jedną łyżkę stołową oleju rycynowego do soku po śniadaniu. I powtórz tę dawkę po godzinie.

Odseparowanie błon płodowych od wnętrza dolnego odcinka macicy 

Czynność tę wykonuje położna lub lekarz. Dwa palce zostają umieszczone przez kanału szyjki  macicy, by delikatnie oddzielić worek owodniowy od wnętrza dolnego odcinka macicy. Poprzez to lekarz stymuluje produkcję naturalnych prostaglandyn szyjkowych.

Jeśli nie zachowa ostrożności, istnieje możliwość przypadkowego przerwania worka owodniowego.

Analizuj swoje lęki

Ciało i umysł pracują wspólnie, i przed interwencją medyczną na rozpoczęcie porodu po terminie, dobrze jest spróbować odnaleźć ewentualne czynniki emocjonalne, które mogłyby opóźniać proces narodzin. Usiądź sama lub z kimś bliskim, z kim będziesz mogła podzielić się swoimi największymi zmartwieniami. Spróbuj przeanalizować swoje obawy, dotyczące porodu. Odkryj przed samą sobą wszystkie irracjonalne i wstydliwe myśli. Możesz zapisać wszystkie myśli, które przychodzą Ci do głowy. Następnie spójrz na wszystko szczerze i z wolnym umysłem. Najczęściej strach jest największy w ukryciu, kiedy przedstawimy go w świetle, traci swoją moc. Strach może hamować twój poród.

Homeopatia

Jeżeli już przedtem przyjmowałaś leki homeopatyczne i ufasz im, warto skonsultować się z homeopatą i spróbować ich. Nawet jeśli nie pomożesz sobie, na pewno nie spowodujesz żadnych szkód.

Akupunktura 

Polecamy masaż punktów:

  • na grzbiecie stopy między 1 i 2 kością śródstopia,
  • na 5-tym palcu stopy obok nasady paznokcia,
  • między kciukiem i palcem wskazującym.

Uwaga: Obecnie, prawidłowo przebiegającą ciążę przenoszoną, w warunkach ambulatoryjnych lekarz może monitorować. Wykonuje wtedy badanie KTG oraz badanie ultrasonograficzne. Dzięki temu można uniknąć konieczności pobytu w szpitalu, jeśli upłynęło już 7 dni od wyznaczonego terminu porodu i wykonywanej rutynowo indukcji porodu oksytocyną.