Zupy po porodzie
ZUPY
W pierwszym tygodniu po porodzie należy jeść specjalnie przygotowany rosół (przygotowany według kuchni chińskiej) oraz zupy z karpia (koi-koku). Te zupy mają właściwości rozgrzewające, wzmacniające oraz regenerujące.
Trzeba jeść dużo gotowanych warzyw (oprócz kapusty, kalafiora, fasoli i grochu), najlepiej w zupie, duszone, na parze. Przez pierwszych sześć tygodni po porodzie nie należy jeść surowych warzyw i owoców.
Jakie są ogólne zasady odżywiania się kobiety w połogu? Przeczytaj >>
-
BULION ROSÓŁ
Bulion rozgrzewa, wzmacnia i ma działanie regenerujące. Korzeń pietruszki wzmacnia serce i nerki, ma działanie odprowadzające wodę z organizmu, znikają obrzęki.
Składniki:
1 duża kura z hodowli biodynamicznej
2 marchewki
2 pietruszki
1 cały por z białą i zieloną częścią
1 mały seler
pęczek natki pietruszki
6 goździków
5 plasterków obranego imbiru
lubczyk, ziele angielskie, listek laurowy
sól
Kurę umyć, warzywa obrać lub wyczyścić szczotką, pokroić wzdłuż, dodać natkę i przyprawy, następnie zalać wodą i gotować przynajmniej 5 godzin. Po ugotowaniu doprawić solą.
Podawać z ugotowanym makaronem, jarzynkami z rosołu i posypaną natką pietruszki.
BULION WARZYWNY (DLA WEGETERIAN)
250 g marchwi
250 g korzenia pietruszki
1 seler
1 por
kawałek dyni
2-3 ziemniaki
imbir
goździki
liść laurowy
lubczyk
natki pietruszki
woda
sól
2-3 łyżki klarowanego masła
Do podgrzanego masła dodać kminek, liść laurowy, goździki i pokrojone warzywa, następnie smażyć przez 2 minuty. Zalać wodą i dodać resztę przypraw i gotować przez2- 3 godziny pod przykryciem. Po ugotowaniu doprawić solą. Podawać z posypaną natką pietruszki i warzywami z rosołu. Można w nim gotować inne zupy. W pierwszym tygodniu można pić 2-3 szklanki dziennie. Ten bulion warzywny ma właściwości wzmacniające.
2. ZUPA Z KARPIA
Ma właściwości wzmacniające dla kobiet po porodzie. Korzeń łopianu ma działanie bakteriobójcze, jest moczopędny, żółciopędny i napotny, usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii.
Składniki:
1 kg świeżego karpia
0,5 kg marchewki
0,5 kg korzenia pietruszki
kawałek korzenia łopianu (lub suszonego 1-2 łyżeczki)
sos sojowy lub pasta miso( 5 łyżeczek) (do wyboru)
szczypta suszonego imbiru lub 2 plasterki świeżego imbiru.
natka zielonej pietruszki
ziele angielskie
liść laurowy
woda
sól
Rybę umyć, usunąć pęcherzyk żółciowy i tarczycę (żółta, gorzka kość) i płetwy.
Resztę pozostawić nietkniętą tzn. łuski, głowę, i płetwy (oczy według uznania)
Pociąć rybę na kawałki, marchew i łopian pokroić na grube kawałki, włożyć do szybkowara lub do garnka, zalać wodą i gotować pod ciśnieniem ok. 3 godziny ( 4-5 godz. w garnku).
Po ugotowaniu podzielić zupę na 5 porcji i zjeść w ciągu 5 dni. Każdą porcję przyprawić do smaku sosem sojowym oraz imbirem (wyciskać sok). Posypać poszatkowaną natką zielonej pietruszki. ZJEŚĆ GORĄCE.
Zupę można zmiksować lub zjeść w formie nie zmiksowanej.
Karpia możemy zastąpić inną świeżą rybą np: pstrągiem. Wszystkie inne warzywa i przyprawy oraz przyrządzenie zupy jak wyżej.
3. ZUPA KREMOWA Z DYNI
Krem z dyni zawiera bardzo dużo betakarotenu, reguluje poziom cukru we krwi, uzupełnia niedobory cynku, rozgrzewa żołądek i śledzionę, wzmacnia system immunologiczny
Składniki:
1 cały por
2 kg dyni
1 marchewka
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka kolendry
szczypta gałki muszkatowej
sól
sos sojowy(naturalny)
sok z połówki cytryny
bulion ( według przepisu podanego wyżej) lub woda
Białą i zieloną część pora zeszklić na oliwie, dodać pokrojoną w dużą kostkę dynię i marchewkę. Dolać tyle wody lub bulionu, aby przykryła warzywa i gotować 1 godzinę. Doprawić do smaku solą morską, sokiem z cytryny , dodać kilka kropli sosu sojowego, utartą kolendrę i zmiksować na krem.
4. ŻUREK Z NATKĄ PIETRUSZKI
Składniki:
2 marchewki
2 pietruszki
mały seler
4 ziemniaki
biała i zielona część pora
gałązka zielonego selera
4 gałązki natki pietruszki
2 plastry imbiru bez skóry
majeranek
listek laurowy
ziele angielskie
jałowiec
słoik żurku
sól
woda
Marchew i pietruszkę pokroić w talarki, seler w paski, ziemniaki w kostkę, listki pora w ukośne paski; dodać całe gałązki natki pietruszki i selera, plastry imbiru i zioła. Gdy jarzyny będą miękkie dodać żurek, sól i sos sojowy. Żurek podawać posypany natką pietruszki. Można zabielać śmietaną i podać z ziemniakami.
5. KRUPNIK
Składniki:
2 marchewki
2 pietruszki
biała część pora
mały seler
3 ziemniaki
płatek glonu kombu (do wyboru – zalecane wegeterianom)
4 łyżki kaszy mazurskiej
2 łyżki masła
listek laurowy
jałowiec
ziele angielskie
pęczek natki pietruszki
sól
sos sojowy (do wyboru)
Do garnka z wodą dodać pokrojone jarzyny, zioła, kombu i kaszę oraz 3 gałązki zielonej pietruszki. Gotować do momentu aż zmięknie kasza i jarzynki. Następnie doprawić solą i sosem sojowym, dodać masło, wyciągnąć kombu, pokroić i wrzucić z powrotem do zupy. Na wierzchu posypać natką pietruszki i zjeść ciepłe.
6. BARSZCZ CZERWONY Z KOPERKIEM
Składniki:
4 duże buraki czerwone
2 marchewki
2 pietruszki
3 ziemniaki
mały por
gałązki koperku
2 łyżki oliwy z oliwek
koperek
majeranek
listek laurowy
sól
sok z kiszonych buraków
Dwa buraki zetrzeć na grubych oczkach, dwa podzielić na cztery części. Marchewkę i pietruszkę pokroić w talarki, ziemniaki w kostkę, por w paski oraz całe gałązki koperku. Dodać listek laurowy i oliwę do gotowania. Na końcu dodać majeranek, sok z kiszonych buraków i sól . Po ugotowaniu wyciągnąć gałązki koperku i kawałki buraków. Całość posypać pokrojonym koperkiem.
7. KREM Z BROKUŁÓW
Brokuły są bogate w witaminy i przeciwutleniacze (karotenoidy i wit.C). Wszystkie cenne składniki w brokułach są bardzo wrażliwe na wysoką temperaturę. Dlatego trzeba je gotować krótko we wrzącej wodzie.
500 g posiekanych brokułów
600 ml bulionu z kury lub z warzyw
1 łyżka oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek
1 liść laurowy
sól i pieprz
½ łyżeczki kminku
sok z ½ cytryny
4 łyżki kwaśnej śmietany
W dużym garnku o grubym dnie rozgrzać olej, włożyć liść laurowy, kminek, brokuły i wywar, doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować 10 minut na małym ogniu, aż brokuły będą miękkie, ale intensywnie zielone. Wyjąć liść laurowy i odstawić, aż wywar i brokuły przestygną. Dokładnie zmiksować. Doprawić do smaku, dodać sok z cytryny i podgrzać na małym ogniu. Przed podaniem dodać śmietanę. Podawać z jajkami lub z grzankami z razowego chleba (chleb pokroić w kostkę, skropić roztopionym masłem i piec przez parę minut w piekarniku, mieszając drewnianą łyżką lub podsmażyć na patelni).
8. ZUPA Z PORÓW Z PŁATKAMI OWSIANYMI
6 łyżek płatków owsianych
2 pory
łyżka oleju słonecznikowego lub masła
1 l wody
sól do smaku
rozmaryn
kminek
Do gorącego oleju lub masła dodać kminek i udusić pokrojone pory. Prażyć płatki na suchej patelni, dodać do pora i zalać wodą. Gotować na małym ogniu 25 minut. Doprawić solą i rozmarynem. Jeść na ciepło.
9. Zupa jarzynowa z kaszą jaglaną
1 marchew
1 por
kawałeczek dyni (do wyboru)
1 pietruszka
kawałek selera
4 łyżki kaszy jaglanej
kminek
goździki i cynamon
sól, pieprz
1 łyżka sklarowanego masła
koperek
sos sojowy do smaku
Do gorącego masła dodać kminek, goździki, kawałek cynamonu i liść laurowy- całość smażyć przez chwilę. Następnie dodać tarte jarzyny i podsmażyć . Zalać 4 szklankami wody, dodać kaszę jaglaną i gotować 25-30 minut. Doprawić solą i pieprzem. Posypać koperkiem. Zupę podawać gorącą.
10. ZUPA- KREM Z MARCHWI Z GRZANKAMI CYTRYNOWYMI
40 g masła
350 g pokrojonej marchwi
100 g pokrojonego selera
2 łyżeczki mielonej kolendry
1 łyżeczka mielonego kminku indyjskiego
700-900 ml jasnego wywaru z warzyw
sól, pieprz
1 łyżka posiekanej natki kolendry ( lub pietruszki)
Grzanki cytrynowe
4 – 6 kromek czerstwego pieczywa, olej do smażenia
Sok z cytryny.
W dużym garnku o grubym dnie stopić masło. Włożyć marchew i seler, mieszając smażyć na małym ogniu 1-2 minuty. Dodać kminek oraz kolendrę, zwiększyć ogień i smażyć jeszcze 3-4 minuty, stale mieszając. Wlać wywar, doprowadzić do wrzenia, przykryć i gotować na małym ogniu 30 min. Przestudzić. Dokładnie zmiksować i wlać z powrotem do garnka. Doprawić do smaku i podgrzać. Dodać posiekaną natkę kolendry. Podawać na gorąco z grzankami cytrynowymi.
Kategorie: Połóg. Matkowanie matce, Świadome rodzicielstwo