Masaż Shiatsu- sposób na utrzymanie zdrowia

Shiatsu

 

masaż-shiatsuShiatsu to forma terapeutycznej pracy z ciałem pochodząca z Japonii. Wykorzystuje się w niej techniki polegające na ugniataniu, uciskaniu, gładzeniu, klepaniu i rozciąganiu. Wykonywana jest bez użycia olejków, poprzez lekkie wygodne ubranie. Termin tłumaczy się jako „nacisk palców”. Istnieją różne style shiatsu, ale wszystkie one wywodzą się z jednego z trzech systemów, które rozwinęły się w Japonii na początku XX w., kiedy nastąpiło odrodzenie tradycyjnych japońskich terapii leczniczych. Rozwinęło w tym czasie jako połączenie tradycyjnych japońskich terapii manualnych i nowoczesnej zachodniej wiedzy medycznej.

Jest to nieinwazyjna terapia wspomagająca redukcję stresu i przyczyniająca się do ogólnego poczucia dobrostanu. Ma działanie zarówno prewencyjne, jak i lecznicze. Shiatsu można wykorzystywać w leczeniu wielu dolegliwości wewnętrznych, mięśniowo-szkieletowych oraz emocjonalnych. Uważa się, że usuwa sztywność mięśni, stymuluje skórę, wspomaga trawienie oraz wpływa na układ nerwowy.

Wskazania

Masaż wykorzystuje się w leczeniu wielu chronicznych dolegliwości, takich jak bóle głowy, zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), zaburzenia trawienia, zmęczenie, bezsenność, fibromialgia, stres, stany lękowe i bóle w układzie mięśniowo-szkieletowym, w tym ból dolnych plecw, szyi i stawów. Może stymulować i pobudzać lub łagodzić i uspokajać, w zależności od tego, na co była nakierowana sesja.

Zasady shiatsu

Jednym z podstawowych pojęć medycyny chińskiej/japońskiej jest Qi (wymawiane jako „czi”). Jest to energia życiowa w ciele, która stanowi podłoże wszystkich jego funkcji. Energia Qi płynie konkretnymi kanałami zwanymi meridianami. Terapeuta Shiatsu dociera do Qi poprzez punkty umiejscowione wzdłuż meridianów zwane punktami akupunkturowymi. Zdrowie objawia się obfitością energii Qi w meridianach oraz jej swobodnym, niezaburzonym przepływem. Kiedy pojawia się niedobór energii Qi lub jest ona niezrównoważona, albo zostanie przyblokowany jej przepływ, pojawiają się objawy chorobowe. Przejawiają się one na pozór łagdnie, w postaci nawracających przeziębień lub grypy, cotygodniowych lub codziennych bólów głowy, bólu ciała lub bólów mięśniowych, albo trudności z trawieniem. Są to oznaki zburzenia równowagi Qi. Shiatsu pozwala stymulowac i harmonizować przepływ Qi w całym ciele. Terapeuta shiatsu potrafi rozpoznawać zaburzone wzorce w ciele, nawet zanim jeszcze pojawią się fizyczne objawy. Proste, ale subtelne zmiany wskazują na brak równowagi, który pozostawiony samemu sobie mógłby doprowadzić do pojawienia się symptomów. Właściwa diagnoza oraz regularne sesje shiatsu mogą przywrócić równowagę.

joga, energy

Program zachowawczy regularnych sesji masażu to doskonały sposób na utrzymanie zdrowia i poprawę witalności. Jego przebieg będzie u każdego inny. U jednej osoby dla zachowania równowagi wystarczy jedna sesja shiatsu na miesiąc. Ale stresująca praca, obowiązki rodzinne, nadmiernie aktywny styl życia, brak ruchu albo inne czynniki mogą sprawić, że konieczne będą częstsze sesje.

Masaż Shiatsu jest jedną z usług kliniki IMC

 


źródło zdjęć: unsplash