Higiena intymna – upławy

Kiedy zmienia się wydzielina?

 

Młode dziewczyny miewają upławy na rok przed pierwszą miesiączką. To zjawisko związane jest z faktem, że wzrastający poziom estrogenu pobudza estrogeno-wrażliwe komórki pochwy oraz szyjkę macicy do wydzielania większej ilości śluzu z szyjki oraz przerostu śluzówki pochwy. Nie powinnaś się martwić, gdyż jest to zjawisko jak najbardziej naturalne. Ponad 60% kobiet odwiedza ginekologa ze względu na upławy. Warto jednak wiedzieć, jaka jest różnica pomiędzy upławami fizjologicznymi a patologicznymi.

Fizjologiczne upławy zawierają komórki ze śluzówki pochwy oraz z szyjki. Na skutek działania hormonów podczas cyklu rodzaj śluzu zmienia się (można obserwować zmiany śluzu, badając palcem wydzieliny przy wejściu do pochwy; aby dokładnie poznać swoją fizjologię, warto zapisywać te obserwacje codziennie przez kilka cykli). Podczas owulacji śluz się zmienia: jest obfity i przejrzysty. Po owulacji gęstnieje, a pochwa staje się bardziej sucha. Pod wpływem stresu również zwiększa się ilość wydzielanych upławów o charakterze fizjologicznym.

Wszystkie prawie bez wyjątku kobiety i dziewczęta, które noszą obcisłe dżinsy lub rajstopy, pod koniec dnia mają na bieliźnie żółte lub białe plamy. Kobiety nieświadome przyczyn tego zjawiska często boją się, że cierpią na infekcje, ale jest to zjawisko naturalne i jeśli zdarza się od czasu do czasu, nie wymaga wizyty u ginekologa.

 

Kiedy wydzielina staje się problemem?

 

Pochwa stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Ciepła i wilgotna, jest naturalnym środowiskiem wielu mikroorganizmów. Większość z nich żyje we wzajemnej symbiozie i należy do naturalnej flory bakteryjnej naszego organizmu. Niektóre mikroorganizmy utrzymują normalną kwasowość pochwy, powstrzymującą rozwój grzybów, drożdżaków i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Kiedy kobieta jest zdrowa, bakterie i grzyby nie stwarzają zagrożenia. Jednak w przypadkach zachwiania równowagi dochodzi do infekcji pochwy.

Przyczyną infekcji mogą być bakterie, które występują we florze zdrowej kobiety do momentu, gdy pod wpływem jakichś czynników dochodzi do ich gwałtownego wzrostu. Zapalenia pochwy najczęściej zdarzają się w okresie okołomiesiączkowym, kiedy śluzówka pochwy jest bardzo wrażliwa, a jej odporność najniższa. Najczęstszą przyczyną stanów zapalnych jest spożywany w nadmiarze cukier (słodzone herbaty, ciastka, czekolady, soki owocowe, słodzone produkty mleczne itd.) oraz przetwory z białej mąki. Przyczyną infekcji mogą być również wahania emocjonalne. Poważne nieporozumienia z partnerem czy napięcia w pracy mogą spowodować nagły wzrost mikroorganizmów chorobotwórczych i zapalenia pochwy u wrażliwych osób – zwłaszcza jeśli te źle się odżywiają. Częste stosunki płciowe odbywane w krótkim okresie czasu także mogą wywołać zapalenie. Ponieważ sperma ma odczyn zasadowy, zmienia pH pochwy na okres do ośmiu godzin. Kobiety, które współżyją intensywnie tylko przez kilka dni w miesiącu (np. ze względu na odległość pracy partnera) są szczególnie narażone na infekcje.

Kolejną, częstą przyczyną zapaleń są syntetyczne, obcisłe, przylegające do sromu ubrania, wytwarzające chroniczną wilgotność w pochwie. 

Infekcje może także wywołać nadmiar środków chemicznych używanych do mycia i dezynfekcji: perfumowany papier toaletowy, tampony i podpaski zawierające dezodoranty, pachnące żele i dezodoranty do higieny intymnej. Niewskazane też są długie, relaksujące, gorące kąpiele. Stosowanie antybiotyków oraz innych leków zaburza fl orę bakteryjną pochwy oraz jelit, co może powodować ostrą i przewlekłą grzybicę.

 

Nawracające upławy

 

W leczeniu zapalenia pochwy stosuje się antybiotyki, sulfonamidy i inne preparaty przeciwgrzybiczne. Owe środki efektywnie niszczą mikroorganizmy chorobotwórcze. Niestety, zabijają także naturalną, dobroczynną fl orę bakteryjną pochwy. Po kuracji objawy choroby przeważnie znikają na kilka tygodni, potem wracają. Dzieje się tak, ponieważ nie usunięto przyczyn schorzenia. Bakterie chorobotwórcze namnażają się po kuracji lekami dużo szybciej, gdyż ich naturalni antagoniści (zdrowa flora bakteryjna chroniąca pochwę) również zostali zniszczeni przez antybiotyki. Pacjentka, obserwując nawrót objawów, może się zdecydować na powtórzenie kuracji – należy się jednak spodziewać, że sytuacja się powtórzy.

Jedynym sposobem na wyleczenie stanu zapalnego jest usunięcie jego prawdziwej przyczyny, którą najczęściej jest niewłaściwa dieta. Nawracające zapalenia pochwy wymagają indywidualnego programu leczenia.

 

Jak sobie pomóc?

 

  • podczas walki z infekcją drożdżycową przestrzegaj zdrowej, dobrze zrównoważonej diety: unikaj picia napojów alkoholowych i jedzenia słodyczy – drożdże żywią się cukrem i alkoholem
  • przez jakiś czas unikaj współżycia – nasienie zmienia pH pochwy, wskutek czego powstają bardziej sprzyjające warunki do wzrostu drożdży,
  • dbaj, by okolica sromu była sucha,
  • noś bawełnianą bieliznę i unikaj rajstop, które nie pozwalają pochwie „oddychać”, co pobudza rozwój infekcji,
  • uzupełnij dietę w naturalne środki niszczące grzyby (np. candida support) i doustne preparaty poprawiające mikroflorę w jelitach (np. Trilac lub Lakcid) oraz środki dopochwowe o takim samym działaniu (np. Lactovaginal).

Niektóre kobiety z przewlekłym zapaleniem pochwy nie reagują na żadne leczenie. Żeby naprawdę wyleczyć problem, powinno brać się pod uwagę również aspekty emocjonalne. Nie oznacza to, że problem leży tylko w psychice – liczne wyniki badań dowodzą, że wiele kobiet z przewlekłymi infekcjami wytwarza przeciwciała dla własnych układów immunologicznych. Jak widać, najczęściej występujące problemy ginekologiczne mają złożone podłoże. Ze względu na ich różne przyczyny nie ma jednakowych rozwiązań dla wszystkich kobiet.