Bolesne miesiączki

Bolesne miesiączki: powody

 

Na bolesne miesiączki uskarża się aż 60% kobiet. Wiele z nas, przez dzień lub dwa każdego miesiąca z powodu bólu jest niezdolna do prawidłowego funkcjonowania.

Najczęstszą przyczyną bolesnych miesiączek jest niewłaściwa dieta zawierająca nadmiernie ilości cukru, przetworów z białej mąki, przetworzonego nabiału oraz brak ciepłych posiłków. Nadmiar stresu to kolejny powód. Fakt, że tak wiele kobiet cierpi z powodu bolesnych miesiączek, jest związany nie tylko ze złą dietą i nadmiarem stresu – świadczy również o tym, iż utraciłyśmy nasz związek z mądrością menstruacji. Literatura traktująca o psychologii i ginekologii mówi, że skurcze menstruacyjne mają podłoże psychologiczne, związane z faktem, że kobiety nie są szczęśliwe będąc kobietami.

Wiele badań dowodzi, że kobiety cierpiące na skurcze mają w krwi menstruacyjnej wysoki poziom prostaglandyny F2 alfa. Kiedy podczas miesiączki ów hormon uwalniany jest do krwiobiegu, zaczynają się skurcze macicy, które wywołują charakterystyczne bóle skurczowe. Rosnący stres związany z dojrzewaniem, połączony ze zbyt dużą ilością spożywanego przetworzonego nabiału, mięsa oraz cukru, prowadzi do wzrostu poziomu adrenaliny i PGF2 alfa we krwi, czego rezultatem są silne, bolesne skurcze w czasie miesiączki.

Na początku można sobie pomóc doraźnie, stosując leki przeciwbólowe usuwające symptomy. Żeby jednak skutecznie leczyć przyczyny bolesnych miesiączek, musimy zmienić dietę, nauczyć się doceniać rytm swoich cykli menstruacyjnych oraz zacząć korzystać z naturalnych metod, które nie mają żadnych działań ubocznych.

Bolesne miesiączki: sposoby radzenia 

Należy więc:

  • Zmienić dietę – wyeliminować przede wszystkim cukier, gazowane napoje, zmniejszyć ilość przetworzonego nabiału; jeść ciepłe, gotowane posiłki (warzywa na ciepło, kasze i płatki, ryby, itp.).
  • Od 16 dnia cyklu zażywać: Oeparol, Spirulina, calcium-magnesium, witaminy E i C.
  • Warto zażywać herbatki ziołowe w drugiej połowie cyklu: Ziele melisy 50 g, Ziele rdestu ostrogorzkiego 50 g, Ziele pięciornika gęsiego 50 g, Ziele krwawnika 50 g, kwiat rumianku 50 g; 1 łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody, zaparzać 15 min., przecedzić i pić 3-4 szklanki dziennie.
  • Zastosować magnetoterapię z pomocą magnesu MN8, przeznaczonego do noszenia na bieliźnie; dostępny na stronie www.od-natury.pl

Można:

  • Stosować ciepłe okłady na brzuch z oleju rycynowego przez 1 godz. dziennie. Gaziki namoczyć w oleju, przykryć podbrzusze, na tym położyć folię, ręcznik termofor z ciepłą wodą. 7 dni przed miesiączką warto codziennie.
  • Stosować leki antykoncepcyjne (jeżeli nie jesteśmy gotowe na zmiany w diecie oraz otwarte na naturalne sposoby leczenia).