Mądrość miesiączki

Miesiączka – naturalna mądrość

Miesiączka i cykl menstruacyjny jest najbardziej podstawowym i prymitywnym cyklem, jaki posiadamy. Makrokosmiczne cykle natury, takie jak przypływy i odpływy, a także zmiany pór roku, w mniejszej skali odbijają się w naszych cyklach menstruacyjnych.

W różnych momentach cyklu menstruacyjnego mamy inną wrażliwość i inaczej reagujemy na bodźce zewnętrzne.  Od początku cyklu do owulacji jest w nas dużo entuzjazmu i nowych pomysłów. Nastrój ten osiąga swój szczyt w czasie owulacji. Następnie, w miarę zbliżania się okresu menstruacji, zaczyna dominować nastrój refleksyjny – wydaje nam się wówczas, że nasze siły życiowe zanikają.

Nie powinniśmy myśleć, że jesteśmy chore, kiedy nasz nastrój i życiowa energia obniżają się na kilka dni każdego miesiąca.

Niestety, nasze społeczeństwo jest bardziej zainteresowane fazą folikularną (od miesiączki do owulacji) niż lutealną (po owulacji do miesiączki), dlatego też naszą przedmenstrualną energię, emocje i wewnętrzny nastrój oceniamy jako zły i nieproduktywny. W okresie przed miesiączką, gdy mamy większy dostęp do naszej podświadomości, zwiększa się nasza zdolność do zmieniania rzeczy na lepsze. W tym okresie jesteśmy w sposób naturalny w harmonii z tym, co ma w naszym życiu największe znaczenie.

Kiedy rutynowo blokujemy informację, jaka dociera do nas w drugiej połowie cyklu, sprawiamy, że wraca ona do nas jako zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Gdy zaczniemy doceniać nasz cykl menstruacyjny jako część naszego wewnętrznego systemu przewodniego, zaczniemy zdrowieć emocjonalnie i hormonalnie.

Z powodu złożoności działania hormonów, na cykl menstruacyjny wpływa wiele sytuacji życiowych kobiety. Czas występowania miesiączki, obfitość i długość może ulec zmianie wraz ze zmianami pór roku, ilością światła dziennego, dietą, przyjmowanymi lekami psychotropowymi, antybiotykami, podróżami czy stresem wywołanym problemami rodzinnymi.

Nie należy panikować, jeżeli długość i obfitość miesiączki się zmienia, lub miesiączka pojawia się niespodziewanie wcześnie. Warto jednak sprawdzić, czy wymienione wyżej czynniki nie wystąpiły w Twoim przypadku.


stopka redakcyjna

Mądrość miesiączki jest fragmentem książki: Zdrowie młodej kobiety, dr Preeti Agrawal