Naturalne metody leczenia niemowląt i dzieci starszych

W zdrowym ciele zdrowy duch

 

Zdrowo i prawidłowo rozwijające się dziecko jest największą radością rodziców. O zdrowiu decyduje jednak wiele czynników: prawidłowe żywienie i pielęgnacja, profilaktyka oraz odpowiednie metody leczenia podczas choroby. Procesy chorobowe u niemowląt i dzieci starszych mają wpływ na ich stan w późniejszych okresach życia – mogą zakłócać  oraz opóźniać prawidłowy rozwój ustroju dziecięcego.

 

Bliżej natury

Podstawą wszystkich tradycyjnych systemów medycznych – ajurwedy, medycyny chińskiej, medycyny ludowej czy mądrości kultur pierwotnych – jest głęboki szacunek do przyrody i świadomość współzależności wszystkich żywych organizmów. Kluczowe jest poznanie pacjenta; leczenie odbywa się na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym.Głównym założeniem systemów jest, prócz leczenia symptomów, docieranie do przyczyn choroby i zapobieganie jej nawrotom.

Medycyna konwencjonalna skupia się natomiast na samej chorobie, niemal do tego stopnia, że rozpatruje ją w odizolowaniu od pacjenta. Leczenie często wywołuje skutki uboczne, nie zapobiega nawrotom choroby i nie dociera do pierwotnej przyczyny jej wystąpienia.

Najczęściej używanymi lekami są antybiotyki, które skutecznie zwalczają zakażenia wywoływane przez bakterie, ale są absolutnie bezużyteczne w leczeniu chorób wirusowych, tj. grypa czy przeziębienie. Ponadto, wartość terapeutyczna antybiotyków uległa znacznemu obniżeniu w wyniku masowego nadużywania tych leków. Świadomi rodzice częściej szukają odmiennych rozwiązań,

Niestety, w Polsce większość lekarzy specjalistów niewiele wie o medycynie naturalnej i wyznaje opinię, że naturalne metody leczenia są nieskuteczne.

Choć podejście obu systemów (wschodniego i zachodnieg0) do leczenia jest zupełnie odmienne, mają one jeden cel – pomóc chorym. Dlatego też otwartość i poszanowanie dla odmiennego systemu leczenia to najlepsza droga. Oba systemy mają wiele do zaoferowania pacjentom i sobie nawzajem. Uważam, że przyszłość medycyny leży w   zintegrowaniu obu jej odmian. Jako osoba wychowana w Indiach, na naturalnych metodach, po 20 latach stosowania tych naturalnych metod w praktyce lekarskiej, z całą pewnością mogę stwierdzić, że z powodzeniem można leczyć dzieci na choroby dziecięce preparatami roślinnymi, lekami homeopatycznymi, zaleceniami dietetycznymi i zdroworozsądkowym podejściem.

 

 

Moje dziecko choruje

 

Każdy rodzic powinien znać podstawowe zasady leczenia, by w razie potrzeby być zdolnym do udzielenia pierwszej pomocy swemu choremu dziecku. Rodzice powinni wiedzieć, że noworodek i niemowlę ” nie potrafi” jeszcze wytworzyć całego obrazu chorobowego i że w przypadku tak młodego organizmu choroba może rozprzestrzeniać się bardzo szybko.

Niektóre choroby zaczynają się jednak bardzo powoli, dlatego lekarz pediatra nie zawsze jest w stanie uchwycić pierwsze objawy. Obserwujcie zatem uważnie swoje dziecko. Oto objawy, na które powinniśmy zwrócić uwagę:

  • zmiany w zachowaniu: senność, niepokój, rozkapryszenie, smutek,
  • utrata apetytu,
  • podwyższona temperatura ciała – gorąca główka, nienaturalne wypieki na twarzy, pocenie się, dreszcze,
  • pojawienie się wysypki na skórze,
  • kaszel, katar, chrypka,
  • częste chwytanie się rączką za ucho,
  • drgawki,
  • sztywność szyi,
  • wymioty,
  • biegunka.

 

Gorączka

Dzieci chorują na anginę, grypę i inne choroby, którym towarzyszy gorączka. U małych dzieci temperatura wzrasta szybko. 

Gorączka jest reakcją organizmu, w której biorą udział białe krwinki, zwalczające bakterie i wirusy, czyli „intruzy” z zewnątrz. Zanim się zdecydujesz na podanie dziecku chemicznego środka obniżającego temperaturę ciała, warto skorzystać z naturalnych metod, tj.: hydroterapia, wywoływanie potów, zakładanie kompresów oraz stosowanie naparów ziołowych obniżających temperaturę.

Podczas gorączki zaleca się post. Na pewno zaobserwowaliście u zwierząt – kiedy chorują, nie chcą przyjmować pokarmu. Również dzieci odmawiają jedzenia, kiedy zaczynają chorować. A mamy często na siłę „wpychają” dziecku jedzenie, w przekonaniu, że jeśli dziecko będzie jadło, to szybciej wyzdrowieje. Tymczasem, zamiast jedzenia, warto podać do picia herbatki ziołowe, wodę z miodem, surowe soki warzywne, świeży wyciskany sok z cebuli, wywary warzywne. Przy gorączce nie należy podawać mleka i jego przetworów. Po spadku gorączki poniżej 38st.C można podać kleik z kasz i płatków owsianych gotowanych na wodzie, zupki jarzynowe i warzywa gotowane na parze lub duszone.

 

Katar, kaszel, przeziębienie

Nie należy lekceważyć symptomów, takich jak katar, kaszel czy zapalenie migdałów u dzieci, gdyż tego rodzaju objawy mogą zapowiadać poważnieszą chorobę. Dobrym środkiem na katar w początkowej fazie infekcji jest sok cytrynowy. Na katar, kaszel i w przypadku przeziębienia godna polecenia jest akupresura stóp.

 

Zapalenie ucha

Bóle ucha powodowane są często stanami zapalnymi górnych dróg oddechowych. Zapalenie ucha środkowego można stwierdzić sposobem domowym, uciskając płat małżowiny usznej, co powoduje bolesność. Innym symptomem jest chwytanie się przez dziecko rączką za skroń, pocieranie główką o poduszkę, apatia i senność. Na ból ucha uśmierzająco działa „parowanie ucha” – do dzbanka wlej gorący napar rumianku lub napar z liści melisy, dodaj kilka kropli olejku kamforowego luz z drzewa herbacianego i wpuszczaj opary do ucha.

 

Biegunka i wymioty

Podłoże wymiotów i biegunek może być infekcyjne. Biegunki i wymioty u małego dziecka należy zawsze traktować poważnie – często bowiem szybko postępujący rozwój choroby może w ciągu kilku godzin doprowadzić do ciężkiego stanu małego pacjenta. Dziecko, u którego występują wymioty, przeważnie odmawia przyjmowania pokarmów już kilka godzin przed pierwszymi objawami choroby. Rodzice często nie rozumieją takiego zachowania i zmuszają dziecko do jedzenia, co może wywoływać wymioty.

Częstym objawem choroby u dziecka jest biegunka, która może być wywołana reakcją alergiczną na pokarmy. Do pokarmów najczęściej wywołujących reakcję alergiczną należą: białko mleka krowiego, pszenica, białko jaja kurzego, owoce cytrusowe, truskawki, pomidory. Dlatego też wszystkie nowe produkty należy wprowadzać u malucha bardzo ostrożnie – wtedy reakcja organizmu nie będzie gwałtowna i organizm będzie miał szansę się przyzwyczaić.

Zaparcia, kolki i wzdęcia

Zaparcia to objaw bardzo często spotykany u dzieci. Kluczowe znaczenie w powstawaniu tej dolegliwości ma nieprawidłowa dieta, szczególnie u dzieci starszych – nadmiar pokarmów mącznych, mało błonnika, mało warzyw, nadmiar produktów zwierzęcych i mało wody.

 

Zioła dla dzieci

Zioła mają bardzo różnorodne właściwości lecznicze. Ułatwiają przyswajanie składników pokarmowych, dostarczają wielu niezbędnych do prawidłowego
funkcjonowania organizmu witamin, a ponadto pobudzają jego mechanizmy odpornościowe. Zioła mają znaczenie nie tylko w leczeniu, ale także w szeroko pojętym zapobieganiu chorobom u dzieci. Bardzo skutecznie działa również skojarzone leczenie środkami syntetycznymi i roślinnymi. Leki ziołowe często zwiększają efektywność leków syntetycznych, umożliwiając ograniczenie ich dawek, co jednocześnie chroni organizm przed ubocznym działaniem specyfików chemicznych.

W leczeniu niemowląt zastosowanie mają głównie następujące rośliny: kwiat rumianku, owoc i nasiona kopru włoskiego, kminku, owoc anyżu. Zioła te ułatwiają odchodzenie gazów jelitowych, działają uspokajająco, przeciwbólowo i wzmacniająco. Natomiast herbatki z liści pokrzywy i owoców dzikiej róży dostarczają organizmowi witamin.

 

 

Olejki eteryczne:

1. Olejek Lawendowy
Jego przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne właściwości sprawiają, że olejek ten jest doskonałym lekiem przy przeziębieniu lub grypie. Łagodzi kaszel, katar i zapalenie zatok. Lawenda ma też działanie uspokajające. Olejek lawendowy znakomicie łagodzi skutki ukąszeń owadów, skuteczne odstrasza owady: na przykład komary.

2. Olejek Eukaliptusowy Eukaliptus jest często używany w zabiegach inhalacyjnych, w leczeniu przeziębienia i kataru. Skutecznie przeczyszcza kanały nosowe. Ma właściwości bakteriobójcze i antywirusowe.

3. Olejek z drzewka Herbacianego Jest uznawany za olejek o najsilniejszych właściwościach antybakteryjnych, antywirusowych, wykazuje także działanie przeciwgrzybicze. Skutecznie zatrzymuje różne procesy infekcyjne (gardła, jamy ustnej, dróg oddechowych, dróg moczowych) z powodzeniem stosowany jest przy przeziębieniu i grypie.

Krople Bacha
Warto mieć w domu, krople „rescue remedy” ( ratujące życie). Formuła dr Bacha jest dostępna również w formie kremu, stosowanego zewnętrznie na skórę, przy ukąszeniach insektów, siniakach, zacięciach i oparzeniach.

 

 

Warto mieć w domowej apteczce

1. Rumianek: ma działanie przeciwzapalne, odkażające oraz rozkurczające. Można go także stosować zewnętrznie do przemywania i kompresów- łagodzi owrzodzenia i stany zapalne skóry.
2. Lipa: ma działanie przeciwgorączkowe, napotne, uspokajające, poprawia przemianę materii, trawienie i przyswajanie pokarmów.
3. Melisa: ma właściwości uspakajające, zmniejsza napięcie naczyń krwionośnych, odpręża i pobudza czynności trawienne żołądka.


Tekst pochodzi z książki dr Preeti Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”