Naturalne metody zapobiegania ciąży

Obserwacja swojego ciała

Możemy nauczyć się rozpoznawać zmiany hormonalne, które zachodzą w naszym ciele i wiążą się z płodnością. Należy obserwować trzy czynniki: zmiany śluzu szyjkowego, temperaturę ciała i zmiany w samej szyjce macicy. W ten sposób będziemy potrafiły dokładnie określić, czy w danym dniu jesteśmy płodne, czy niepłodne. Poczynienie obserwacji i ich zapisanie zabiera 5 minut każdego dnia. Obserwując naturalne sygnały wysyłane przez nasze ciało, uczymy się, że jesteśmy płodne tylko przez około jedną trzecią cyklu menstruacyjnego. Nawet jeśli nie interesują nas metody kontroli urodzeń, informacje te mogą pomóc nam lepiej rozumieć swoje ciało. Bardzo istotne jest, by nauczyć się metod obserwacji płodności od wykwalifikowanych instruktorów i codziennie zapisywać obserwacje. Książki i publikacje, choć pomocne, nie zapewniają oceny poprawności stosowania metody. Wsparcie i doświadczenia instruktora są potrzebne, jeżeli chcemy prowadzić obserwacje płodności z powodzeniem. By nauczyć się tej metody i stosować ją swobodnie, potrzebujemy obserwacji co najmniej 6 cykli.

Skutki uboczne

Metoda ta nie ma skutków ubocznych. Jedyną wadą jest – przy jej nieprawidłowym stosowaniu – możliwość zajścia w ciążę.

 

Nowoczesna antykoncepcja naturalna

 

1. Persona

Persona działa dzięki monitorowaniu zmian stężeń hormonów LH. Identyfikuje dni wysokiego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Składa się z testerów i monitora: testery gromadzą hormony z pierwszej porcji oddanego w danym dniu moczu i przetwarzają w informacje, które odczytuje monitor. Monitor przechowuje i wykorzystuje informacje uzyskane z testerów
i powiadamia Cię o tym, czy istnieje prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Kolorowe diody jednoznacznie wskazują, w jakiej fazie cyklu jesteś (zielona – dni niepłodne, czerwona – dni płodne: należy zrezygnować ze współżycia, żółta – należy przeprowadzić badanie moczu, aby dostarczyć komputerowi odpowiednich informacji).
Skuteczność Persony, jeżeli stosuje się ją zgodnie z zaleceniami jako jedyną metodę antykoncepcji, wynosi 94%. Oznacza to, że 6 kobiet na 100 zajdzie w ciążę w wyniku błędnego zidentyfikowania przez nie dni płodnych.
Personę można kupić w aptece (więcej informacji na stronie www.persona.info.)

2. Lady com, Baby com, Cycotest

Są to nowoczesne urządzenia komputerowe, wykorzystujące najważniejszy symptom płodności, jakim jest zmiana temperatury w organizmie kobiety. Pomiar dokonywany jest przez ultradokładny sensor, mierzący zmiany temperatury do setnych części stopnia. Komputery mają wprowadzony do pamięci blisko jeden milion cykli dotychczasowych użytkowniczek, przez co posiadają niemal każdy możliwy profil zmian temperatury w cyklu. Dzięki ogromnej bazie danych nawet najbardziej nieregularne cykle są rozpoznawane prawidłowo, a zakłócenia takie jak np. zmiana stref czasowych, zmiany temperatury wywołane chorobami czy nieregularny tryb życia nie wpływają negatywnie na poprawność oceny płodności.
Nakład pracy kobiet stosujących komputery jest niewielki. Wystarczy dokonać porannego pomiaru temperatury, co trwa około 30 sekund. Pomiar ten jest automatycznie zapisywany przez komputer i analizowany. W tej samej chwili urządzenie podaje informację dotyczącą płodności (czerwone, zielone lub żółte światło). Urządzenia jest również budzikiem, nie ma zatem obaw, że zapomni się o pomiarze.

3. Afrodyta

Afrodyta tester owulacyjny ze śliny jest mini mikroskopem wielokrotnego użytku do samodzielnego stosowania. W ciągu zaledwie 5 minut, na podstawie kilku kropli śliny (lub śluzu szyjkowego) mozna określić dnie płodne i dni niepłodne podczas cyklu miesięcznego.

4. Ovacue badanie elektrolitów w ślinie

Inteligentne urządzenie, bezinwazyjna i skuteczna metoda przewidywania owulacji. Poprzez codzienne kilkusekundowe badanie śliny w łatwy sposób precyzyjnie wyznacza dni płodne i niepłodne.

Fragment pochodzi z książki dr Agrawal „Zdrowie młodej kobiety”