Jak zachować zrównoważoną gospodarkę hormonalną
W okresie menopauzy hormony szaleją. Podpowiadamy jak zachować równowagę hormonalną aby lepiej przejść ten okres.
-
Używaj tłuszczy naturalnych i olejów tłoczonych na zimno.
Wiele używanych przez nas tłuszczów to tłuszcze przetworzone w oleje dalece różniące się od olejów naturalnych (np. margaryna). W procesie ich przetwarzania stosuje się wysokie temperatury, wyciskanie ciśnieniowe, odgumowywanie (usunięcie takich składników jak lecytyna, węglowodany złożone, chlorofil, wapń, magnez, żelazo i miedź), alkalizację (usunięcie wolnych kwasów tłuszczowych), wybielanie (utrata beta-karotenu i chlorofilu), dezodoryzację (eliminacja witaminy E, dodawanie syntetycznych przeciwutleniaczy i środków zapobiegających spienianiu) i hydrogenizację (zamiana oleju w stałą lub półstałą masę tłuszczową, niespotykaną w naturze). Produkowane w ten sposób tłuszcze i oleje to syntetyczne, obce naturze, kwasy trans-tłuszczowe. Tłuszcze i oleje naturalne nazywane są kwasami cis-tłuszczowymi. Obca naturze budowa cząsteczek tłuszczy przetworzonych sprawia, że mają one wyniszczający wpływ na błonę komórek i funkcje immunologiczne oraz inne skutki toksyczne włącznie z nowotworami. Postaraj się zatem wyeliminować ze swojej diety możliwie jak najwięcej tłuszczów rafinowanych.
-
Spożywaj pełne, nieprzetworzone pokarmy.
Naucz się jeść pełne, naturalne, nieprzetworzone produkty, gdyż zawierają one w dużych ilościach wszystkie potrzebne ci witaminy, minerały i elementy odżywcze. Zawierają one bardzo ważny dla równowagi hormonalnej błonnik, a nie zawierają białej, rafinowanej mąki, cukru, dodatków, konserwantów i barwników. Spożywanie pełnej żywności oznacza jedzenie produktów pełnoziarnistych, strączkowych, świeżych warzyw i owoców.
-
Jedz mięso sporadycznie.
Nie ma nic złego w mięsie samym w sobie, lecz jest ono pokarmem skoncentrowanym, dostarczającym dużo kalorii i tłuszczu, którego większość ludzi prowadząca bierny tryb życia nie potrzebuje w dużych ilościach, by być zdrowym i dobrze odżywionym. Zbyt dużo białka dostarczanego organizmowi może powodować „wyciąganie” wapnia z kości, co w dużej mierze przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Bydłu hodowlanemu, aby lepiej przybierało na wadze i szybciej nadawało się na sprzedaż, rutynowo podaje się estrogen w zastrzykach. Estrogen ten jest nadal obecny w mięsie, które spożywamy. Jeżeli lubisz wołowinę, spróbuj znaleźć mięso wolne od hormonów, pochodzące z wolnej hodowli.
-
Jedz więcej ryb.
Ryby są doskonałym źródłem białka i zawierają kwasy tłuszczowe omega-3 (EPA i DHA). Pomagają one obniżyć poziom cholesterolu i zredukować ryzyko zawału i wylewu. Najlepiej jest jeść głębokomorskie ryby zimnowodne, takie jak łosoś, makrela, śledź, sardynki i dorsze.
-
Jedz więcej błonnika.
Błonnik jest niestrawną materią roślinną, która przechodzi przez cały układ trawienny. Ma on ważny efekt oczyszczający, gdyż absorbuje zbędne produkty przemiany materii, w tym tłuszcze i estrogen z jelita grubego. Brak błonnika powoduje zaparcia, które są przyczyną wielu problemów zdrowotnych.
-
Pij dużo wody.
Picie czystej wody pomoże oczyścić twój organizm ze zbędnych produktów przemiany materii i toksyn, obniży poziom histamin, które wywołują reakcje alergiczne, sprawi również, że twój system trawienny będzie funkcjonował bez problemów.
-
Zacznij ćwiczyć.
Bądź konsekwentna i ćwicz regularnie. Znajdź coś, co lubisz robić;
-
Dbaj o zdrowie swojego układu trawiennego.
Trawienie jest sprawą kluczową dla naszego zdrowia. Niestrawność zakłóca przyswajanie składników odżywczych, zwiększa podatność na choroby i może powodować alergie pokarmowe. Jeżeli twój organizm nie absorbuje witamin i minerałów we właściwy sposób, nie otrzymujesz ich w ilościach wystarczających, by przetwarzać jedne hormony w drugie. Najczęstszą przyczyną niestrawności i zgagi są: spożywanie dużej ilości tłuszczu, potraw smażonych i przetworzonego mięsa zawierającego m.in. nitraty lub nitrity, nadmiar cukru, kawy i alkoholu, zażywanie lekarstw (szczególnie antybiotyków) oraz stres. Jeśli zdarza ci się mieć zgagę, nie sięgaj po antacydy (np. ranigast) – przynoszą one bowiem tylko chwilową ulgę przez usuwanie symptomów, a zawierają substancje szkodliwe: aluminium, silikon, cukier i długą listę barwników i konserwantów. Blokery H2, takie jak ranigast i tagamet, hamują wydzielanie soków żołądkowych i powodują wiele efektów ubocznych. Zgaga rzadko powodowana jest nadmiarem kwasów w żołądku, wręcz przeciwnie, w rzeczywistości jej przyczyną jest zbyt mała ilość soków trawiennych. Bez nich pokarm nie jest właściwie trawiony i zalega w żołądku, skutkiem czego jest „odbijanie” i podrażnienie przełyku, który jest prawdziwym źródłem bólu i pieczenia w klatce piersiowej, zwanego zgagą. Proste środki, jakie można stosować aby zapobiec powstawaniu zgagi, to: jedzenie małych posiłków, dokładne gryzienie pożywienia, zmniejszenie ilości spożywanego alkoholu, słodyczy, czekolady, ograniczenie palenia i zażywania lekarstw, a przede wszystkim zredukowanie stresu. Pomocne może być także picie ciepłej wody pół godziny przed posiłkiem, gdyż stymuluje ono wydzielanie soków trawiennych.
-
Zażywaj witaminy.
Każdego dnia jesteśmy poddani działaniu substancji zanieczyszczających nasze środowisko, takich jak pestycydy, zanieczyszczenia przemysłowe, spaliny, plastiki, konserwanty i inne środki dodawane do żywności. Sprawiają one, że w miarę upływu czasu nasz organizm ma coraz większe trudności z zachowaniem zdrowia. Powinniśmy więc zażywać codziennie witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, bioflawonoidy oraz magnez.
- W okresie menopauzy należy po prostu żyć, chwytać życie na gorąco, kochać i być kochaną. Rozwijaj stare zainteresowania lub znajdź nowe. Nie daj sobie wmówić, że jest to czas smutny i nieproduktywny.
- Dla zachowania zdrowia podczas menopauzy najważniejszy jest odpoczynek. Kiedy czujesz, że za mocno się wytężasz, zatrzymaj się i odpocznij.
- Naucz się medytować. Najbardziej kojącym odpoczynkiem, poza snem nocnym, jest głęboki relaks doświadczony podczas stanu medytacji.