Jak zmniejszyć podatność na ksenoestrogeny
Ksenoestrogeny
Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z czynników wpływających na równowagę hormonalną organizmu. Ksenoestrogeny (kseno znaczy obce) są to związki niewystępujące w naturze, a wytwarzane przez przemysł chemiczny – szczególnie petrochemiczny. Działają one jak estrogen, są niezwykle aktywne i bardzo toksyczne. Łatwo przenikają przez skórę i gromadzone są przez organizm w tkance tłuszczowej. Istnieją tysiące badań wskazujących na efekty hormonalne zanieczyszczeń petrochemicznych. Ponadto, jak dowodzą wyniki znacznej liczby badań, ksenohormony osłabiają system odpornościowy, przekształcający estrogeny w złe estrogeny, które mogą uszkodzić DNA i spowodować raka piersi. Skąd biorą się produkty i zanieczyszczenia petrochemiczne? Głównym źródłem jest ropa naftowa – wszystkie plastiki, prawie wszystkie środki owadobójcze i chwastobójcze, rozpuszczalniki (obecne w lakierze i zmywaczu do paznokci, środkach zmiękczających do prania, farbach i lakierach malarskich, itp.), kleje, benzyna i olej napędowy oraz substancje powstające w wyniku ich spalania produkowane są w oparciu o związki petrochemiczne. Ponadto tłuszcze zwierzęce, mięso, mleko (ksenoestrogeny kumulują się w tłuszczach zwierzęcych) również są źródłem zewnętrznych hormonów. Choć generalnie ksenohormony są słabsze od naszych własnych hormonów, to w przeciwieństwie do nich – odkładając się w organizmie – nie ulegają biologicznemu rozpadowi. Rezultatem działania ksenoestrogenów mogą być: przedwczesne dojrzewanie płciowe, zaburzenia miesiączki, choroby piersi i rak piersi oraz przedwczesne wyczerpanie jajników.
Jak zmniejszyć podatność na ksenoestrogeny
- Unikaj w miarę możliwości ksenoestrogenów.
- Unikaj syntetycznych leków. Najczęstszą przyczyną uszkodzenia i złego funkcjonowania wątroby jest zażywanie lekarstw. Pamiętajmy, że wątroba jest najważniejszym organem oczyszczającym. Narząd ten oczyszcza nasz organizm na dwa główne sposoby: poprzez detoksykację (rozkładanie substancji toksycznych) i koniugację (łączenie toksyn w inne produkty przemiany materii i usuwanie przez żółć lub przez nerki). W wątrobie system cytochromowy p450, złożony z grupy enzymów, zmienia budowę cząsteczkową substancji potencjalnie szkodliwych dla zdrowia, tak aby mogły one zostać w bezpieczny sposób usunięte z organizmu. Każda substancja, która wymaga nadmiernego użycia systemu p450, obciąża wątrobę.
- Dobrym sposobem na utrzymanie wątroby w dobrym zdrowiu jest dieta bogata w świeże owoce i warzywa, czysta woda i wykonywanie ćwiczeń fizycznych w niezanieczyszczonym powietrzu.
- Dla zdrowia wątroby unikaj cukru, wysoko oczyszczonej skrobi, napojów gazowanych, sztucznych słodzików i barwników, substancji smakowych i konserwujących oraz kwasów transtłuszczowych.
- Jeżeli twoja wątroba nie funkcjonuje sprawnie, unikaj bogatej w gluten pszenicy.
- Aby wspomagać wątrobę, jedz pokarmy zawierające dużo karotenu (marchew, szpinak, dynia, itp.) i witaminy C (kapusta kiszona, brokuły, brukselka, kapusta). Stosuj też suplementy zawierające witaminy antyutleniacze (A, C, E, B) i formuły mineralne z magnezem, cynkiem, miedzią, manganem, chromem i molibdenem.
- Koenzym Q10 ma korzystny wpływ na wątrobę.
- Dobrym sposobem na pozbycie się toksyn jest pocenie się, np. w saunie parowej i suchej.
Fragment pochodzi z książki: Siła jest w tobie, dr Preeti Agrawal
zdjęcie unsplash