Zdrowe nawyki kształtujemy od początku

Jak zaspokajasz potrzeby emocjonalne dziecka

Sposób, w jaki rodzice karmią dziecko oraz zaspakajają jego emocjonalne potrzeby, koją, uspakajają, kształtuje w dziecku wiarę w to czy jest wystarczająco dużo tego czego ono potrzebuje, jedzenia, czułości. Wiarę, w to czy rodzice jemu to zapewnią. Oto jeden z najważniejszych sposobów, według którego dziecko odbiera poczucie bezpieczeństwa, pewności siebie, które to są niezmiernie ważne dla zdrowia układu odpornościowego.

Ssanie piersi

Pierwszy i najbardziej uporczywy sposób, w jaki dziecko zaspakaja swoje potrzeby emocjonalne jest ssanie piersi. Kiedy mama podczas karmienia wpatruje się z miłością w swoje dziecko, w mózgu dziecka rozwijają się zdrowe połączenia orbitalno-czołowe pomiędzy mózgiem, jelitami, żołądkiem i sercem. Dziecko czuje się dobrze w swojej skórze, jego psychiczne emocje są w pełni zaspokojone. U nowonarodzonego dziecka ssanie piersi jest nie tylko zaspakajaniem głodu fizycznego, jednocześnie zaspakaja jego potrzeby emocjonalne. Kiedy mama na dłużej zostawia swoje dziecko, a opiekunowie nie są zaangażowani i przekonani do zaspakajania emocjonalnych potrzeb dziecka, wtedy wspomniane połączenia mózgowe mogą rozwijać się nieprawidłowo. Maleństwo, które nie zaspokoi swoich oralnych potrzeb w niemowlęctwie, będzie usiłowało doświadczyć tej sfery w dorosłym życiu, będzie próbować odtworzyć ten pierwszy, decydujący etap rozwojowy.

Jak pomóc córce wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe

  1. Przytulaj i pieść swoją maleńką córeczkę regularnie nie oferując jej wtedy jedzenia. Kiedy będziesz karmić córeczkę za każdym razem kiedy okaże Ci, że jest smutna, zaprogramujesz jej jedzenie zamiast uspokojenia i rozpracowania problemu. W przyszłości będzie jadła nawet, gdy nie będzie głodna, po to tylko, aby zaspokoić wewnętrzne potrzeby, których nie zaspokoiła mama w jej niemowlęctwie.
  2. Pozwól jej swobodnie się ruszać i pożytkować energię i kalorie w ruchu zamiast ograniczać jej energiczność w nosidełkach, dziecięcych krzesełkach, ciasnej odzieży.
  3. Pamiętaj o regularnym dotyku i przytulaniu w codziennym życiu. Pozwólcie dzieciom spać z wami, kiedy tylko będą tego potrzebować.
  4. Uznaj swoje własne potrzeby nie tylko emocjonalne. Naucz się je zaspakajać, koić swoje nerwy i pracować nad sobą w zdrowy sposób. Twoja córka nauczy się postępować jak Ty, bądź dla niej dobrym wzorem.