Masaż niemowlęcia

Korzyści wynikające z masażu dziecka

Dzieci masowane od urodzenia mają wzmocniony układ odpornościowy, przez co mniej chorują. Masaż poprawia krążenie w całym ciele, dzięki czemu mięśnie lepiej się rozwijają, uelastyczniają stawy biodrowe, na bieżąco odprowadzane są toksyny z całego organizmu, nie ma problemów z kolkami – wzmacnia się układ pokarmowy, likwidują zaparcia. Masaż bardzo uspokaja układ nerwowy, dzieci po nim lepiej śpią. 

Dzięki dotykowi dzieci prawidłowo rozwijają się emocjonalnie, posiadają wyższą inteligencję.

Postawa rodzica podczas masażu

Bardzo istotna jest postawa mamy podczas masowania, jej koncentracja, zaangażowanie.

W czasie masażu poświęć całą swoją uwagę dziecku. Rozmawiaj z nim, wydawaj różne głosy, uśmiechaj się do niego. Dzieci to uwielbiają.

Poczuj w sobie przepływ miłości do dziecka i całą swoja osobą dotykaj i masuj jego ciało. Twoja uwaga i postawa w czasie masowania jest ważniejsza niż ruchy masażu wykonywane we właściwym kierunku i kolejności.

Czysto mechaniczny masaż nie ma takiej skuteczności jak masaż wykonywany z całą swoją uwagą, świadomością i miłością. Poprzez dłonie mama przekazuje swoje emocje i uczucia, swoją miłość do dziecka.

Kiedy dziecko cofa jakąś część ciała podczas masażu

Jeśli podczas masażu dziecko cofa jakąś część ciała – przestań ją masować. Zacznij to miejsce delikatnie głaskać w innych sytuacjach np. podczas karmienia. 

W tych częściach ciała zakodowane jest dużo bólu (np. po zastrzykach itp.).

Po jakimś czasie dziecko przyzwyczai się do tego delikatnego dotyku tych miejsc i pozwoli je masować.

Czy można masować wcześniaka?

Masaż wskazany jest także dla wcześniaków – wtedy stosujemy jego zmodyfikowaną wersję. W tym przypadku polega on bardziej na kontakcie ciała dziecka z ciałem matki i delikatnym dotykaniu obiema dłońmi różnych części ciała dziecka z obu stron (tzw. polaryzacja)

Badania naukowe wykazują, że podczas masażu pobudzany jest hormon wzrostu i dzięki temu dzieci szybciej rosną, rozwijają się, przybierają na wadze. Ich pobyt w szpitalu zwykle jest skrócony.

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania masażu dziecięcego?

Jedyne przeciwwskazania do masażu to wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C) oraz silna infekcja niewiadomego pochodzenia.

 

Polecamy

film instruktażowy, jak wykonywać masaż niemowląt i dzieci starszych >>