Dziecko przy skórze rodzica – praktyczne wskazówki do kangurowania
Dziecko przy skórze
Opieka zwana kangurowaniem polega na sposobie trzymania dziecka skóra przy skórze, klatką piersiową do klatki piersiowej. W ten sposób jesteś w bliskim kontakcie ze swoim dzieckiem. Podczas kangurowania dziecko słyszy bicie Twojego serca, jest delikatnie kołysane ruchami oddychania, rozpoznaje Twój zapach i jest ogrzewane Twoim ciepłem. Dzięki temu czuje się tak jak w łonie, jest spokojne i zasypia już po paru minutach.
JAK POWINNO BYĆ UBRANE DZIECKO PODCZAS KANGUROWANIA?
Każde dziecko powinno mieć na sobie pieluszkę. Upewnij się, że pieluszka nie sięga ponad pępek dziecka. Cała klatka piersiowa dziecka i jego brzuszek muszą przylegać skórą do Twojej skóry, aby utrzymać ciepło ciała.
Dzieci urodzone w terminie nie potrzebują czapeczki podczas kangurowania wewnątrz pomieszczeń. Może ona spowodować przegrzanie. Jeżeli dziecko poci się, zdejmij mu nakrycie głowy. Wyjątkiem jest kangurowanie maluchów na dworze, w chłodzie lub niższej temperaturze. Wcześniak ważący 1 kilogram nie potrzebuje czapeczki kiedy jest kangurowany wewnątrz pomieszczenia, a matka nie rusza się. Jeżeli jednak ruszasz się podczas kangurowania (spacerujesz itp.) nałóż swojemu dziecku nakrycie głowy. Wcześniak ważący poniżej 1 kilograma powinien mieć osłoniętą główkę i ubrane skarpetki. Plecy i boki dziecka powinny być zasłonięte kocem, który utrzyma malucha w cieple. Jeżeli dziecko urodziło się o czasie złóż koc na pół. Jeśli jest przeziębiony lub jest wcześniakiem złóż koc na cztery części. Będąc w szpitalu zapytaj czego używa się by zapobiec utracie ciepła podczas kangurowania.
JAK UMIEŚCIĆ DZIECKO W PRAWIDŁOWEJ POZYCJI?
Pielęgniarki nauczą Cię jak podnosić dziecko – pod główką i pośladkami, by później umieścić je między Twoimi piersiami tak, aby główka Twojego dziecka mogła umościć się pod Twoją brodą. Umieszczenie dziecka w prawidłowej pozycji nazywa się transferem. Transfer możesz zrobić na stojąco – stojąc przy dziecku podnieść je i położyć dokładnie na swojej klatce piersiowej, lub na siedząco – ktoś kładzie dziecko na Twojej klatce piersiowej kiedy Ty już siedzisz.
JAKA NAJLEPIEJ UŁOŻYĆ DZIECKO DO KANGUROWANIA?
Noworodki urodzone w terminie powinny zostać położone pionowo, między piersiami. Twoje dziecko samo wybierze pierś, która stanie się jego poduszką. Wcześniaki ważące 1 kilogram lub cięższe powinny zostać umieszczone między piersiami, z główką na jednej z piersi. Noworodki ważące poniżej kilograma powinny zostać umieszczone pod kątem (po skosie), tak żeby główka znalazła się na jednej piersi, a ciało pod drugą. Małe wcześniaki mają problem z utrzymaniem pionowej pozycji, dlatego położnie pod kątem pozwoli im się uspokoić. Upewnij się, że kolanka dziecka są ugięte i schowane pod przykryciem. Podtrzymuj niemowlę za pośladki, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.
CO MOŻNA ROBIĆ PODCZAS KANGUROWANIA?
Jeżeli używasz profesjonalnego koca, możesz bez problemu wykonywać swoje codzienne czynności. Gdy siedzisz lub leżysz podczas kangurowania spróbuj odpocząć, gdy niemowlę śpi. Jeżeli karmisz, nie zapomnij o uzupełnianiu płynów, w ten sposób utrzymasz wysoki poziom pokarmu.
KIEDY ZAPRZESTAĆ KANGUROWANIA?
Dzieci urodzone w terminie lubią być kangurowane nawet do 12 miesiąca życia. Kiedy dziecku nie jest wygodnie, zaczyna się wiercić i dawać tego oznaki. Sprawdź wtedy temperaturę dziecka. Jeżeli jest mu za ciepło, zdejmij okrywający materiał. Jeżeli problem nie leży w temperaturze, być może dziecko daje znać, że kangurowanie nie jest już dla niego relaksującym i miłym zajęciem. Czasami takie zachowania pojawiają się ok. 38-40 tygodnia, w innych przypadkach zdarza się to między 12. a 24 miesiącem życia.
Kategorie: Połóg. Matkowanie matce, Zdrowie dziecka i nastolatków