Hydroterapia do łagodzenia bólu porodowego

Hydroterapia: Kąpiel i prysznic podczas porodu

Jednym  z najbezpieczniejszych i najefektywniejszych sposobów redukcji bólu podczas porodu jest zanurzenie się w głębokiej wodzie albo ciepły prysznic. Hydroterapia od wieków jest używana dla relaksu, uzdrowienia i zmniejszenia bólu. Dziś jest szeroko rozpowszechniona w fizjoterapii, medycynie sportowej i innych formach terapii. W czasie porodu jest używana dopiero od lat osiemdziesiątych.

Korzyści ze stosowania hydroterapii

Hydroterapia podczas porodu staje się coraz bardziej popularne ponieważ:

  • Zanurzenie się w wodzie lub pozostawanie pod prysznicem łagodzi i relaksuje większość ludzi.
  • Wiele badań dowiodło, że kiedy hydroterapia jest używana poprawnie, jest bezpieczna, redukuje ból i często przyspiesza poród. Czasami nazywamy kąpiel „znieczuleniem zewnątrzoponowym położnej”.
  • Powyższe zalety nie występują w przypadku użycia leków przeciwbólowych i znieczulających.

Krótkoterminowa reakcja ciała na zanurzenie

  • Ciepło i wyporność wody przynoszą natychmiastowy relaks i znoszą ból. Zmniejsza to produkcję hormonów stresu, takich jak adrenalina, znana jako antagonista oksytocyny, powodująca spowolnienie skurczów.
  • Już samo oczekiwanie i przewidywanie, że zaraz zanurzysz się w wodzie, przynosi takie efekty jak faktyczne zanurzenie. Korzyści przynosi nawet odgłos nalewającej się wody.
  • Własna oksytocyna rodzącej kobiety jest wtedy wydzielana przez przysadkę mózgową w większych ilościach (trzeba dodać, że oksytocyna wytwarzana przez nasze ciało przynosi inne efekty, niż sztuczna oksytocyna używana do indukowania porodu).
  • Poród przyspiesza wraz ze wzrostem naturalnej oksytocyny bez zwiększenia bólu.
  • Kobieta odczuwa spokój i wyciszenie dzięki oksytocynie wytworzonej przez jej przysadkę mózgową.
  • W tym samym czasie masa wody (ciśnienie hydrostatyczne) przyspiesza krążenie, a to zwiększa objętość krwi szczególnie w klatce piersiowej i sercu.

Kiedy korzystać z wody

Kiedy kobieta powinna wejść do wanny?

Ze względu na krótkoterminowy efekt, moment wejścia do wanny jest istotny. Kobieta powinna zaczekać aż rozwarcie będzie miało 4-5 cm lub więcej. 

Jaka temperatura wody jest najlepsza?

Temperatura wody (hydroterapia) powinna być zbliżona do temperatury ludzkiego ciała – około 37 stopni Celsjusza (98.6 Farenheita). Jeśli woda jest zbyt ciepła, temperatura ciała matki i dziecka wzrasta, a to może spowodować przyspieszoną częstość akcji serca u dziecka powyżej bezpiecznego poziomu. Ponadto matka często traci wtedy energię, jeśli siedzi zbyt długo w zbyt ciepłej kąpieli. Jest to bardzo ważne ponieważ gorączka u dziecka, nawet jeśli nie jest spowodowana infekcją, jest poważna. Dziecko w macicy nie ma możliwości ochłodzenia swojego ciała.

Hydroterapia: Aspekty medyczne

Czy bezpieczne jest korzystanie z kąpieli jeśli pękł pęcherz płodowy

Liczne raporty w literaturze medycznej wskazują, że kąpiel nie zwiększa ryzyka infekcji, jeśli kobieta ma pęknięty pęcherz płodowy.

Czy personel medyczny może nadal monitorować dziecko, jeśli kobieta przebywa w wodzie?

Personel medycznym może monitorować dziecko, ponieważ są dostępne wodoodporne podręczne urządzenia do monitoringu płodu.