Pozycja dziecka w macicy

Pozycja dziecka w macicy

Prawidłowa pozycja dziecka w macicy przed porodem to pozycja potylicowa przednia lewa. W takiej pozycji plecy dziecka opierają się o ścianę brzucha matki po jej lewej stronie. Kończyny maleństwa są zwinięte, a twarz zwrócona w kierunku kręgosłupa matki. Główka jest przygięta w kierunku klatki piersiowej i gotowa do urodzenia się. W takiej pozycji przechodzenie dziecka przez kanał rodny jest najłatwiejsze.

prawidłowa pozycja dziecka w macicy

Po czym poznasz, że dziecko znajduje się w prawidłowej pozycji 

  • Twój brzuch jest znacznie wysunięty do przodu
  • Twój pępek jest wypukły
  • W okolicy dna miednicy odczuwasz, szczególnie podczas siedzenia, uczucie ciepła, napięcia i ucisku
  • Na twoim prawym boku pomiędzy żebrami a biodrem, pojawia się małe zgrubienie, jakby guzek, w momencie gdy dziecko prostuje nóżkę
  • Spanie na lewym boku to najbardziej komfortowa pozycja
  • Masz kaczkowaty chód

Położenie potylicowe tylne

Czasami jednak ułożenie płodu jest inne. Kręgosłup płodu znajduje się po stronie kręgosłupa matki, a kończyny od strony ściany jej brzucha. Jest to położenie potylicowe tylne.

pozycja potylicowa tylna

U matek, których dzieci przybrały położenie potylicowe tylne, mamy niekorzystny przebieg  późnej ciąży i porodu. Dzieje się tak dlatego, że płód jest ułożony wysoko w brzuchu matki, a jego główka jest wyprostowana. Kręgosłup  dziecka znajduje się w kierunku kręgosłupa matki. W takiej pozycji dziecko ma ograniczoną możliwość przygięcia główki. Nie pozwala mu to przejść przez kanał rodny.

Dzieci przed urodzeniem mają bardzo krótkie szyje. Na karku mają kilka fałdów tłuszczowych, co normalnie pozwala im przygiąć bródkę do klatki piersiowej. Położenie potylicowe tylne nie umożliwia tego ruchu w pełni. Dziecko będzie go mogło wykonać dopiero, gdy znajdzie się na dnie miednicy. Typowym objawem położenia potylicowo-tylnego jest przenoszenie ciąży. 

Co robić, by pozycja dziecka w macicy była prawidłowa

W okolicy 36. tygodnia dziecko powinno ułożyć się na twoim lewym boku, z plecami skierowanymi ku przodowi i główką do dołu. Powinnaś upewnić się, że twoje dziecko osiągnęło już tę pozycję. Jeśli nie, twoim zadaniem jest nakłonienie dziecka, by przyjęło prawidłową pozycję. Kobieta może przyjmować pozycje, które będą w tym pomocne. Możesz pochylać się do przodu. W ten sposób usuwa się oparcie, jakie dają mięśnie brzucha i dziecko czuje się, jakby leżało na brzuchu w hamaku, z twarzą skierowana ku ziemi. Nie jest to miłe uczucie, więc dziecko szybko zaczyna się obracać. Kiedy dziecko zacznie się obracać, odczujesz  rozpierający ból w okolicy spojenia łonowego. Możesz mieć nawet ochotę położyć się na wznak, gdyż taka pozycja przynosi ulgę. Postaraj się wytrzymać ten ból i w żadnym wypadku nie przyjmuj pozycji lezącej na wznak, gdyż zmarnujesz wysiłek swój i dziecka.

Jeśli mimo tych wysiłków dziecko nie obraca się, spróbuj położyć się na brzuchu. Wykorzystaj wiele poduszek pod głowę, między nogami, a także w zagłębieniu pomiędzy biustem a brzuchem. Wtedy dziecko przyjmie optymalną pozycję do wyjścia.

pozycja matki na złe ułożenie dziecka

Pływanie, spacery oraz ćwiczenia  jogi są bardzo pożądane. Wszystkie te aktywności zmieniają wewnętrzne kąty pomiędzy kręgosłupem a miednicą i dają dziecku szansę na obrót. 

Meble pod koniec ciąży

Uwaga: nowoczesne meble wypoczynkowe są szczególnie niekorzystne w końcowym okresie ciąży.  Gdy siedzimy w takim wygodnym fotelu, pośladki znajdują się poniżej linii kolan. Taka pozycja zamyka wejście do miednicy i główka dziecka nie może się obniżać.

Bardzo pomocne w ostatnich tygodniach ciąży są specjalnie zaprojektowane stołeczki ciążowe.

stołeczek ciążowy

Mają one szerokie siedzenia oraz podnóżki na kolana, które umożliwiają ciężarnej ustawienie bioder na zewnątrz. To uśmierza bóle pleców i stwarza dziecku optymalne warunki w przygotowaniu do porodu.

Dziecko w pozycji potylicowej tylnej będzie wymagać wielkiej cierpliwości. Prawie wszystkie dzieci obrócą się, jeśli  będziesz wytrwale wykonywać wskazane wyżej ćwiczenia. Dziecko wykona swoją część zadania automatycznie. Zapewnij mu właściwe warunki wewnętrzne. Z chwilą, gdy uda wam się przekonać waszego malucha by ułożył się odpowiednio, jest on już  przygotowany na podróż do świata zewnętrznego.