Szkoła świadomego rodzicielstwa

Jednodniowa szkoła świadomego rodzicielstwa online

18 lat temu w głowie dr n.med. Preeti Agrawal narodził się program Szkoły Świadomego Macierzyństwa, jako odpowiedź na nadmierną medykalizację ciąży i porodu. Pierwsza edycja odbyła się w szpitalu położniczo-ginekologicznym przy ul. Dyrekcyjnej we Wrocławiu. Przez lata w kolejnych edycjach Szkoły rodzenia wzięło udział tysiące przyszłych rodziców. Okazało się również, że jest możliwe przygotowanie wersji Szkoły rodzenia w pigułce, dla osób, które z powodu zamieszkania często w ogromnej odległości od Wrocławia, nie mogły regularnie uczestniczyć w spotkaniach Szkoły. Powstał więc jednodniowy warsztat Szkoły Rodzenia. Ostatni z nich został nagrany i specjalnie opracowany dla potrzeb udostępnienia online. To wyjątkowe spotkanie, w trakcie którego omówione zostały zagadnienia związane z ciążą, porodem, połogiem i holistyczną opieką nad noworodkiem. Składa się z czterech samodzielnych części:

  • cz. 1 – przygotowanie do rodzicielstwa,
  • cz. 2 – holistyczne podejście do ciąży,
  • cz. 3 – poród w zgodzie z naturą,
  • cz. 4 – połóg, karmienie piersią i dziecko. 

 

Flora bakteryjna noworodka

 

Prezent do pakietu czterech części 

Jako dodatek do pakietu (4 części łącznie) otrzymają Państwo film What babies want (Czego pragną dzieci).

Cytaty z filmu Czego pragną dzieci

 

Emocje matki mają wpływ na rozwój dziecka

Badania jasno pokazują, że stan emocjonalny matki w czasie ciąży ma wpływ na dziecko. Jego charakter, naturę i kształt rozwoju układu nerwowego. Nie ma co do tego najmniejszych wątpliwości. Wszystkie ssaki podążają tym samym modelem rozwoju.

Jeżeli mama znajduje się w stanie wysokiego napięcia, niepokoju i strachu, mózg jej dziecka będzie miał nieprawidłową budowę. Część mózgu odpowiedzialna za przetrwanie będzie przerośnięta, upośledzona będzie część odpowiedzialna za intelektualne zdolności dziecka. To jakby natura mówiła: „Jak możemy być bardziej inteligentni, skoro znowu musimy się bronić?”

Joseph Chilton Pierce

 

 

Dziecko czuje w łonie matki

Dla nas wszystkim wiadomym jest, że dziecko jest dużo bardziej skomplikowane niż do tej pory sądzono. Nie sądziliśmy, że dzieci mogłyby mieć swoje doświadczenia, że mogłyby czuć. Nie sądziliśmy, że ich mózg wie, co przekazują mu jego zmysły.

Dzieci mają pracujący umysł, który jest częścią ich świadomości, ludzkiej świadomości. Nie jest to coś, co rozwija się etapami, tak jak mózg się rozwija etapami, to jest po prostu część tego kim są. Oto cała nowa idea.

David Chamberlain, psycholog

 

 

Fundacja Kobieta i Natura udostępnia Państwu nagranie jednodniowej szkoły rodzenia online lub jej poszczególne moduły w zamian za dobrowolne wpłaty na rzecz działania Fundacji. 

 

Opis poszczególnych części

Jednodniowej szkoły świadomego rodzicielstwa

Poniżej prezentujemy zawartość poszczególnych części nagrania.

Mogą Państwo pobrać materiały w jednej z dwu dostępnych opcji: cały pakiet czterech części dodatkowo z filmem Czego pragną dzieci lub ostatnią część nagrania – Połóg i opieka nad noworodkiem

 

Część 1

Świadome przygotowanie do porodu i rodzicielstwa

To wyjątkowe spotkanie, w trakcie którego omówione zostały zagadnienia związane z ciążą, porodem, połogiem i holistyczną opieką nad noworodkiem. Każdy z uczestników dzieli się swymi spostrzeżeniami i uwagami. Dr Preeti Agrawal komentuje wypowiedzi i udziela odpowiedzi. Część pierwsza filmu to otwarcie warsztatu. Rozmowa uczestników na temat obaw problemów i oczekiwań związanych z ciążą i porodem. 

Część 2

Holistyczne podejście do ciąży

Ciąża – jak wzmocnić podejście fizjologiczne, by uchronić się od problemów w trakcie ciąży, przebieg  ciąży, zmiany fizyczne. Rola diety, ziół, witamin w utrzymaniu zdrowia podczas ciąży. Rozwój dziecka w wewnątrzmacicznej fazie życia – wpływ emocji, relacji i medytacji w zachowaniu zdrowia w czasie ciąży.

 

 

 

 

Flora bakteryjna noworodka

 

Część 3 

Poród w zgodzie z naturą

Przebieg fizjologicznego porodu. Poród aktywny. Znaczenie pozycji w czasie porodu. Zwiastuny zbliżającego się porodu. Kiedy jest potrzebna epizjotomia. Znaczenie pierwszego kontaktu matki z dzieckiem w pierwszej godzinie po porodzie.  Jak uniknąć infekcji szpitalnych. Rola partnera, douli i osoby towarzyszącej podczas porodu, jak powinni wspierać matkę.

Znaczenie fizycznego i psychicznego przygotowania na ból związany z porodem. Kiedy cięcie cesarskie staje się koniecznością?

 

 

 

Część 4

Połóg, karmienie piersią, opieka nad noworodkiem

Matkowanie matce. Karmienie piersią – nowe podejście do laktacji. Zapobieganie problemom laktacyjnym.  Rola fizycznego i psychicznego przygotowania do karmienia piersią. Jak pokonać problemy związane z karmieniem piersią.

Połóg. Matkowanie matce – nowe spojrzenie na okres połogu. Jak dbać o siebie przez pierwsze 6 tygodni po porodzie. Rola diety, ziół i ćwiczeń. Antykoncepcja po porodzie. Rola położonej środowiskowej. Relacje z partnerem i rodzicami rola ojca i dziadków po porodzie.

Dziecko. Holistyczna opieka i pielęgnacja noworodka, czyli naturalne metody leczenia i zapobiegania drobnych dolegliwości u niemowląt. Zdrowa dieta dla niemowląt. Masaż w codziennej pielęgnacji. 

 

 

 

 

 

[yuzo_related]

Kategorie: