Wszystko o terapiach – Newsweek Zdrowie

W najnowszym kwartalniku Newsweek Zdrowie, doktor nauk holistycznych Preeti Agrawal udzieliła wywiadu na temat podejścia do zdrowia i medycyny w dzisiejszych czasach. Serdecznie zapraszamy do lektury.

 

 

Ludzkie ciało jest jak wszechświat

 

W zachodniej cywilizacji tłumienie objawów uznajemy za normalne postępowanie.

W podejściu holistycznym nie poprzestajemy na zaleczaniu dolegliwości – szukamy przyczyny.

 

 

 

Medycyna stale się rozwija, a mimo to liczba chorujących na nowotwory, alergie, choroby autoimmunologiczne zamiast maleć, rośnie. Z czego to wynika?
XXI wiek charakteryzuje się dużą ilością wykwalifikowanych lekarzy, specjalistycznego sprzętu do diagnostyki i olbrzymim postępem operacyjnego leczenia chorób. Problem w tym, że współczesny system medyczny traktuje człowieka jak maszynę. […] Medycyna zachodnia doprowadziła do tego, że tłumienie objawów przez lata stało się normalnym, wręcz właściwym postępowaniem. Konsekwencją jest plaga chorób przewlekłych, o których pani wspomina.

Pani praktykuje leczenie integracyjne, oparte w dużej mierze o ajurwedę. Czym różni się to podejście?

Ajurweda to filozofia życia, która postrzega człowieka jako całość: jego ciało, emocje, relacje z samym sobą i z otoczeniem. W tym podejściu tłumaczymy, że nasze wybory dotyczące codziennego życia mają konsekwencje. Zmiana trybu życia, konkretna dieta, zioła, joga czy medytacja są narzędziami, które uruchamiają system samoleczenia i uzdrawiania, dlatego tak ważne jest też poznanie chorego.

[…]

W ajurwedzie podkreśla się, że chory powinien rozumieć swoją dolegliwość.
Pacjent, który wie, dlaczego choruje, zaczyna współpracować ze swoim ciałem, bierze odpowiedzialność za swoje zdrowie. […] Tryb życia, odżywianie, emocje, relacje z otoczeniem – to wszystko ma wpływ na układ immunologiczny i hormonalny. Jeżeli przez długi czas spożywamy pozbawione witamin i mikroelementów, wysoko przetworzone produkty, a do tego tłumimy uczucia, jesteśmy zestresowani, może to zaburzyć gospodarkę hormonalną. Konsekwencją mogą być m.in. mięśniaki, niepłodność, endometrioza. […]

W tym podejściu bardzo ważne są emocje i psychika człowieka. W medycynie zachodniej niemal zupełnie się tego nie łączy.
Dzięki odkryciom psychoneuroimmunologii wiemy, jak  nasze emocje wpływają na systemy neurologiczny, immunologiczny czy hormonalny. Jeśli stale czujemy lęk, dużo się martwimy, do wszystkich naszych komórek przekazywana jest informacja o zagrożeniu wewnętrznym. Te uczucia stawiają system odpornościowy w stan gotowości. Jeśli system alarmowy jest włączony przez cały czas, procesy fizjologiczne nie mogą prawidłowo zachodzić i np. zaburzony zostaje system trawienny czy hormonalny.
[…]

 

Cały wywiad dostępny Newsweek Zdrowie – Pseudoterapie 3/2017