Bezsenność
Bezsenność
Sen jest jednym z filarów zdrowia
Bezsenność definiuje się jako subiektywną trudność w zasypianiu lub utrzymaniu snu. Wiąże się ona z utrudnieniem funkcjonowania w ciągu dnia, opisywanym jako zmęczenie, senność, trudności z pamięcią lub koncentracją i inne niedogodności. Pacjenci cierpiący na bezsenność często zgłaszają, że nie czują się wystarczająco senni w nocy. Coraz więcej danych pozwala stwierdzić, że sen jest jednym z podstawowych filarów zdrowia, równie ważnym jak odżywianie, ćwiczenia i radzenie sobie ze stresem. Brak snu wpływa na wzrost ryzyka infekcji, chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, nadwagi, raka i depresji. I choć istnieją skuteczne sposoby leczenia bezsenności, niewielu pacjentów z zaburzeniami snu zgłasza ten problem lekarzowi. Czynniki, które zaburzają sen, można określić jako nadmiar energii lub „hałas”, który objawia się w trzech sferach. Sfera biologiczna (ciało) – jest to nadmierne spożywanie kofeiny, ból, niewygoda, brak aktywności ruchowej lub skutki uboczne innych leków. Sfera psychiczna ( umysł) – niepokój, stres, emocje, obsesyjne myśli. Sfera otoczenia łóżka – zbyt dużo światła w nocy, niewygodny materac, przegrzana sypialnia, brak poczucia spokoju i bezpieczeństwa we własnej sypialni. |
||
Dobry sen polega w głównej mierze na zredukowaniu hałasu z równoczesnym zachowaniem normalnego poziomu senności w nocy. Hałas pochodzących z różnych źródeł sumuje się, zarówno w ciągu dnia, jak i w dłuższych okresach czasu. Gdy senność jest większa niż nagromadzony hałas, możemy spać. Odwrotna sytuacja utrudnia sen. Alkohol oraz środki uspokajające i nasenne nie są skuteczne w zakresie ograniczania hałasu, ale próbują go zagłuszyć, wzmagając senność. W dużej mierze jest to strategia polegająca na zwalczaniu objawów, która grozi przyzwyczajeniem, uzależnieniem oraz skutkami ubocznymi w postaci zaburzeń snu. Zioła i inne naturalne środki na sen różnią się od leków nasennych tym, że nie stwierdzono żadnych przypadków uzależnienia od nich. Z subiektywnego punktu widzenia nie powodują one otumanienia, a raczej delikatnie wspomagają. Przez wieki używano dziesiątków preparatów roślinnych, aby wspomagać sen. |
Strategia dobrego snu
Zachowaj równowagę
Stwórz sobie energetyzujący rytuał ćwiczeń w świetle poranka. Naucz się odpoczywać w ciągu dnia, medytując i robiąc ćwiczenia oddechowe. Zachowaj regularny schemat dnia i nocy, nawet podczas weekendów. Zadbaj o wyciszający rytuał wieczorny, który będzie stanowić pomost między aktywnością a snem.
Nie walcz
Idź do łóżka, kiedy czujesz senność. Nie patrz na zegarek w łóżku – przez to wracasz do stanu aktywności. Jeśli nie możesz zasnąć, wstań, posiedź w wygodnym miejscu, aż znów poczujesz senność. Czuwanie w nocy wykorzystaj na modlitwę lub medytację. Wstawaj rano z uważnością i intencją. Codziennie, po wstaniu z łóżka wystaw się na światło dzienne na 20 minut. Budź się powoli i obserwuj swój stan, kiedy ciało jest jeszcze zaspane.
Sanktuarium snu
Dobrze, gdy w sypialni jest chłodno (20 st. C lub mniej), ciemno i cicho. Przestaw zegary elektryczne i inne urządzenia tego typu z dala od łóżka i okolic głowy. Zrób wszystko, co w twojej mocy, aby mieć w sypialni poczucie bezpieczeństwa.
Pamiętaj o oświetleniu
Stwórz pozory zmierzchu – na dwie godziny przed snem korzystaj z przyćmionego światła. Zawsze używaj technologii redukcji światła niebieskiego, kiedy oglądasz telewizję lub korzystasz z komputera. Zwolnij, robiąc sobie ciepłą kąpiel, pisz dziennik lub korzystaj z praktyk regeneracyjnych, jogi lub intymności.
Unikaj kofeiny
Unikaj „fałszywej energii”: kofeiny, produktów z dużą zawartością cukru i adrenaliny. Uważnie sprawdź możliwe efekty uboczne stosowanych leków. Zastanów się, jak spożywasz alkohol – lepiej pić mniej, wcześniej i przy posiłku.
Praktykuj odpuszczanie
Unikaj mieszanki alkoholu i tabletek nasennych. Nie możesz dosłownie „iść spać” – praktykuj „odpuszczanie przebudzenia”. W razie potrzeby pomyśl o stosowaniu naturalnych środków nasennych, jak lawenda lub waleriana.
Bezsenność: mity i fakty
1. Powinniśmy spać przynajmniej 8 godzin. 2. Idealnie byłoby zawsze przesypiać całą noc.
3. Powinniśmy umieć zasypiać.
4. Jeśli nie możesz spać, zostań w łóżku i odpoczywaj.
5. Gdy się nie wyśpię, będę mieć okropny dzień.
|
6. Osoby, które śpią dobrze, szybko zasypiają. 7. Osoby, które śpią dobrze, nie mają snów.
8. Lepiej wstać i robić coś produktywnego, jeśli nie mogę spać.
9. To normalne, że z wiekiem śpimy mniej.
10. Sprawdzanie podczas bezsennej nocy, która jest godzina, jest pocieszające. źródło Rubin Naiman |
Więcej na ten temat
Kategorie: Choroby cywilizacyjne