Nowotwory wątroby – objawy oraz postępowanie z wykorzystaniem metod naturalnych.

Nowotwór wątroby stanowi przykład choroby, której wystąpienie jest w dużej mierze zależne od czynników zewnętrznych. Większość zdiagnozowanych przypadków nowotworu tego narządu ma swój początek w wirusowym zapaleniu wątroby typu B i C, nieumiarkowaniu w piciu alkoholu, stosowaniu pigułek antykoncepcyjnych przez długi okres czy paleniu tytoniu. Oczywiście nie oznacza to, że zachorowanie na raka wątroby nie może być wynikiem czynników wewnętrznych. Do ich grona można zaliczyć poszczególne choroby metaboliczne, stłuszczenie wątroby niepowodowanie nadużywaniem alkoholu czy też marskość żółciową tego narządu. 

Objawy raka wątroby (liver cancer- LC)

W pierwszym stadium choroby nowotworowej wątroby, jej objawy są mało typowe. Z tego też powodu często są one mylone z symptomami marskości tego narządu. Trudności ze zdiagnozowaniem LC w początkowym okresie stanowią przyczynę częstego braku możliwości podjęcia skutecznych metod leczenia. Gdy ten rodzaj raka ulegnie rozwinięciu, u chorego można zaobserwować:

  • pogorszenie się czynności wątroby;
  • pojawienie się żółtaczki;
  • wystąpienie wodobrzusza albo encefalopatii;
  • dolegliwości bólowe umiejscowione w prawym podżebrzu, pod którym można wyczuć guza;
  • mało komfortowe uczucie pełności nadbrzusza u pacjenta.

Jako objawy ogólne wynikające z zachorowania na raka wątroby należy wymienić:

  • nagłe osłabienie organizmu i skłonność do szybkiego męczenia się;
  • częste występowanie stanów podgorączkowych lub gorączkowych;
  • brak apetytu;
  • występowanie bolesnych skurczów, które nasilają się w nocy.

Niektóre przypadki raka wątroby zostają zdiagnozowane dopiero po pojawieniu się pierwszych poważnych uszkodzeń funkcji narządu, takich jak:

  • wystąpienie krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • wodobrzusze;
  • pęknięcie guza w jamie brzusznej.

W przebiegu bardzo zaawansowanej choroby nowotworowej wątroby mogą wystąpić także:

  • silne bóle brzucha;
  • nudności i częste wymioty;
  • występowanie gorączki;
  • gwałtowny spadek masy ciała.

Najczęściej stosowaną metodą, której celem jest zdiagnozowanie nowotworu wątroby jest badanie USG jamy brzusznej. Zlokalizowanie guzów wątrobowych jest także możliwe dzięki posłużeniu się tomografem komputerowych lub rezonansem magnetycznym. Najbardziej dokładne informacje uzyskuje się w wyniku tomografii. Drobiazgowe rozpoznanie raka wątroby wykonuje się na podstawie oceny materiału pochodzącego z biopsji wątroby.

Na terenie całego globu można zaobserwować znaczne powiększenie się ilości zachorowań na raka wątroby. Rak wątrobowokomórkowy stanowi najczęściej występujący przykład pierwotnego nowotworu wątroby i jest jednocześnie jednym z najczęstszych powodów śmierci pacjentów, u których została zdiagnozowano marskość wątroby. Wśród społeczeństwa zamieszkującego tereny europejskie oraz Stany Zjednoczone Ameryki, najczęściej na LC zapadają osoby, które nie ukończyły pięćdziesiątego roku życia i zazwyczaj choroba ta dotyczy mężczyzn.

Leczenie raka wątroby

  • postępowanie standardowe

Dobranie odpowiedniej metody leczenie raka wątrobowokomórkowego, jest uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Jedynym sposobem na leczenie raka wątroby, który charakteryzuje się wysoką skutecznością jest przeprowadzenie operacji. Wycięcie guza lub przeszczep narządu może prowadzić do całkowitego wyleczenia LC. Do leczenia operacyjnego kwalifikuje się jednak mniej niż połowa osób, w których zdiagnozowano ten rodzaj nowotworu.

Do innych metod leczenia raka wątroby zaliczamy:

  • ablację termiczną;
  • krioablację;
  • chemioembolizację dotętniczą;
  • radioterapie;
  • chemioterapię systemową.

W przypadku korzystania z alternatywnych metod leczenia LC, bardzo istotną rolę odgrywa zażywanie leków, których działanie jest antyproliferacyjne i proapoptyczne. Dobrze dobrane medykamenty mogą mieć wielkie znaczenie dla wydłużenia życia chorego.

Współcześnie wykorzystywane metody leczenia raka wątroby umożliwiają w znaczny sposób wydłużenie czasu życia chorych, ale także poprawę jego jakości. Możliwie szybkie rozpoznanie choroby, indywidualne podejście do chorego oraz dobranie właściwych sposobów leczenia stanowią podstawę do znacznej poprawy efektów terapii oraz przemienienia LC z choroby śmiertelnej w chorobę przewlekłą.

  • postępowanie z wykorzystaniem metod naturalnych

Większość badań nad naturalnymi metodami leczenia nowotworów wątroby skupia się na ich zdolności do poprawy jakości życia pacjentów z LC oraz łagodzenia skutków ubocznych konwencjonalnych metod leczenia. Do zbadanych i klinicznie stosowanych metod należą:

Akupunktura. Badania wykazały, że akupunktura może pomóc w przypadku leczenia nudności i wymiotów wywołanych terapią konwencjonalną lub wynikających z choroby podstawowej. Nudności są częstym skutkiem ubocznym chemioterapii, a nudności mogą być szczególnie problematyczne dla osób z rakiem wątroby.

Zioła. Ostropest, zioło pochodzące z rejonu śródziemnomorskiego, jest używany od stuleci do leczenia chorób wątroby. Obecnie prowadzone są badania nad wpływem ostu mlecznego na toksyczność wątroby po chemioterapii. Badania te mogą być również przydatne w przypadku leczenia raka wątroby. Jemioła to kolejne zioło, które przyciąga uwagę naukowców zajmujących się nowotworami wątroby. Niedawno przeprowadzone w Egipcie badanie dotyczyło wpływu jemioły na pacjentów z nowotworem wątroby, którego wyniki były bardzo obiecujące.

Polecana przez nas mieszanka oczyszczająca wątrobę

Ćwiczenia. Joga i tai chi mogą pomóc pacjentom przezwyciężyć zmęczenie, które jest często związane z rakiem wątroby. Należy zachować ostrożność, ponieważ pewne pozycje mogą być źle tolerowane. Jednak wykorzystanie tej formy leczenia pod nadzorem doświadczonego nauczyciela może być niezwykle pomocne.

Dieta. Zdrowa dieta jest fundamentalna dla wszystkich pacjentów onkologicznych, ale jej znaczenie jest szczególnie istotne w nowotworach wątroby. Wątroba jest jednym z głównych narządów odpowiedzialnych za proces trawienia. Upośledzenie czynność wątroby ma wpływ na cały układ pokarmowy i procesy trawienia. Dieta bogata w pełne ziarna, świeże owoce i warzywa, zwłaszcza zielone, liściaste, może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego trawienia.

Osteopatia i terapie manualne. Osteopatia jest metodą leczenia dysfunkcji i ograniczenia ruchomości w ciele człowieka poprzez odpowiednio dobrane techniki manualne. Pacjenci z rakiem wątroby mogą często doświadczać obrzęku, który pojawia się, gdy w ciele gromadzą się płyny. U osób z rakiem wątroby obrzęk może lokalizować się na nogach, kostkach i stopach. Masaż leczniczy wykonywany przez licencjonowanego, doświadczonego masażystę, posiadającego wiedzę na temat leczenia pacjentów z nowotworami, może pomóc w łagodzeniu obrzęków.

Źródła:

National Center for Complementary and Integrative Health, https://nccih.nih.gov

Abrams, Donald, and Andrew Weil. Integrative oncology. Oxford University Press, 2009.

Dhiman, R. K., & Chawla, Y. K. Herbal medicines for liver diseases. Digestive diseases and sciences 2005; 50(10), 1807-1812.

 

Qi, F., Li, A., et al. Chinese herbal medicines as adjuvant treatment during chemoor radio-therapy for cancer. Bioscience trends 2010, 4(6).

[yuzo_related]

Kategorie: