Fizjologiczne pozycje i ruchy podczas porodu i narodzin

Przedstawiamy fizjologiczne pozycje, które są bezpieczne gdy zaczynają się skurcze.

Pozycja stojąca (rys.1)

Wykorzystuje siły grawitacji podczas i pomiędzy skurczami. Skurcze są mniej bolesne i bardziej produktywne. Płód dobrze układa się w miednicy. Pozycja może przyspieszyć poród jeśli kobieta dotychczas leżała. Może zwiększyć się chęć parcia w drugiej fazie porodu.

Spacerowanie (rys.1)

Takie same korzyści jak stanie, dodatkowo ruch powoduje zmiany w stawach biodrowych, co zachęca płód do obrotu i zejścia w dół.

Stanie i pochylanie się do przodu na partnera, na łóżko albo piłkę porodową (rys.2)

Takie same korzyści jak stanie, dodatkowo pozycja zmniejsza bóle pleców. Jest idealna do masażu pleców. Może być bardziej uspakajają -ca niż samo stanie. Może być używana z elektro-nicznym monitoringiem płodu (jeśli kobieta stoi przy łóżku

Powolny taniec (rys.3)

Rodząca obejmuje partnera za szyję, opiera głowę na jego klatce piersiowej albo ramieniu. Ramiona partnera są naokoło talii matki, a palce złączone na jej dolnych plecach. Kobieta rozluźnia ramiona, odpoczywa na partnerze, kołyszą się w rytmie muzyki, oddychając zgodnie.

Unikalne korzyści wynikające z tej pozycji

Korzyści takie same jak przy trzech powyższych pozycjach, dodatkowo bycie obejmowaną przez kochaną osobę zwiększa dobre samopoczucie, rytm i muzyka uspakajają. Partner uciska plecy co zmniejsza ich ból.

Wypady ciałem do przodu. (rys.4 i 5)

Rodząca stoi skierowana przodem do prostego krzesła, opiera jedną stopę na siedzisku krzesła. Zginając uniesione kolano i biodro matka wypada (rzuca się) systematycznie w czasie skurczu po 5 sekund. Powinna czuć rozciąganie wewnętrznych ud. Powinna rzucać się na każdą stronę kontynuując na stronę, która jest dla niej wygodniejsza. Powinna robić to przez kilka kolejnych skurczów. Partner asekuruje matkę, podtrzymuje krzesło i pomaga w utrzymaniu równowagi.

Unikalne korzyści wynikające z tej pozycji:

Rozszerza jedną stronę miednicy (stronę na którą matka się pochyla). Ułatwia rotację jeśli płód jest w ułożeniu potylicowym tylnym (occiput posterior). Podobnie działa pozycja klęcząca na łóżku

Pionowe (proste) siedzenie. (rys.6)

Dobra pozycja żeby odpocząć. Nieznaczne korzyści wynikające z siły grawitacji. Pozycja może być używana wraz  z elektronicznym monitoringiem płodu.

Siedzenie na toalecie. (rys.7)

Korzyści takie same jak przy siedzeniu prostym, dodatkowo pozycja może pomóc w rozluźnieniu krocza, co spowoduje efektywne schodzenie płodu w dół

Pozycja półleżąca i Siedzenie kołysząc się na krześle. (rys.8)

Dobra pozycja żeby odpocząć. Pozycja z której łatwo wejść na łóżko, lub łóżko porodowe. Kołysanie może przyspieszyć poród.

Siedzenie na krześle z pochylaniem się do przodu na oparciu krzesła. (rys.9)

Korzyści jak powyżej, dodatkowo zmniejsza ból pleców, dobra pozycja do masażu pleców.

Pozycja na kolanach i dłoniach, ręce wyprostowane. (rys.10)

Zmniejsza ból pleców. Pomaga w rotacji płodu w ułożeniu potylicowym tylnym (occiput posterior). Umożliwia kołysanie miednicą i ruchy ciała. Odciąża hemoroidy.

Leżenie na boku lub pół skłon. (rys.11)

Bardzo dobra pozycja do odpoczynku. Odpowiednia dla wielu interwencji. Pomaga obniżyć podniesione ciśnienie krwi. Bezpieczna jeśli użyto leków przeciwbólowych. Może zwiększyć postęp porodu kiedy jest używana na zmianę z chodzeniem. Bez wpływu siły grawitacji. Użyteczna w spowolnieniu bardzo szybkiej drugiej fazy porodu. Odciąża hemo-roidy. Łatwiej się zrelaksować pomiędzy parciami. Pozwala na ułożenie potylicowe przednie (posterior sacral) w drugiej fazie porodu.

Pozycja klęcząca, łokcie i głowa oparte na siedzisku krzesła lub łóżku lub piłce porodowej. (rys.12)

Korzyści takie same jak przy pozycji na kolanach i dłoniach. Dodatkowo odcią-żone nadgarstki i dłonie.

Pozycja kuczna (rys.13)

Może zmniejszyć ból pleców. Wykorzystuje siłę grawitacji. Rozszerza ujście miednicy. Ułatwia schodzenie płodu w dół. Ułatwia rotację i schodzenie płodu w trudnym porodzie. Pomaga jeśli rodząca nie czuje chęci parcia. Pozwala znaleźć komfortowe ułożenie zmieniając środek ciężkości. Korzyści mechaniczne – górny tułów naciska na dno

Przykucnięcie na udach  (rys.14)

partner siedzi na prostym krześle, a matka siedzi na jego udzie, skierowana twarzą w jego stronę, próbując rozszerzyć uda partnera. Partner obejmuje ją i rozszerza uda podczas skurczów, co pozwala pośladkom matki zwisać poniżej. Pomiędzy skurczami partner łączy nogi tak, że matka siedzi na jego udach. Doula trzyma ręce matki dla poczucia bezpieczeństwa.

Unikalne korzyści wynikające z tej pozycji:
Ta pozycja ma takie korzyści jak kuczna, plus: Redukuje ucisk na kolana i kostki. Pozwala na więcej wsparcia i mniej wysiłku dla wyczerpanej matki. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa jeśli rodząca jest obejmowana przez kochaną osobę.

Pozycja kolanowo piersiowa.

Rodząca opiera się na kolanach i dłoniach. Później obniża klatkę piersiową  tak, że jej pośladki są oparte wyżej niż klatka piersiowa. Matka odpoczywa w tej pozycji używając poduszek jeśli to potrzebne.

Pozycja kolanowo piersiowa otwarta.

Podobna do kolanowo piersiowej, ale zgięcie i otwarcie ud unosi pośladki wyżej).

Unikalne korzyści wynikające z tej pozycji

Siła grawitacji ułatwia główce lub pośladkom dziecka wyjście z miednicy i redukuje ucisk szyjki macicy, co może być potrzebne przy wypadającej pępowinie lub spuchniętej szyjce macicy lub potylicowym tylnym ułożeniu płodu. Te dwie pozycje są czasami polecane we wczesnym porodzie przy potylicowym tylnym ułożeniu płodu jeśli skurcze są częste, bardzo bolesne, towarzyszy im ból pleców i nie ma postępu w rozwieraniu się szyjki macicy. Przebywanie w tej pozycji 30 do 45 minut może pomóc w korzystniejszym przemieszczaniu się płodu.

Przykucnięcie na udach (rys.15)

partner siedzi na prostym krześle, a matka siedzi na jego udzie, skierowana twarzą w jego stronę, próbując rozszerzyć uda partnera. Partner obejmuje ją i rozszerza uda podczas skurczów, co pozwala pośladkom matki zwisać poniżej. Pomiędzy skurczami partner łączy nogi tak, że matka siedzi na jego udach. Doula trzyma ręce matki dla poczucia bezpieczeństwa.

Unikalne korzyści wynikające z tej pozycji

Ta pozycja ma takie korzyści jak kuczna, plus: Redukuje ucisk na kolana i kostki. Pozwala na więcej wsparcia i mniej wysiłku dla wyczerpanej matki. Zwiększa poczucie bezpieczeństwa jeśli matka jest obejmowana przez kochaną osobę