Najczęściej sygnalizowane dolegliwości w ciąży- poranne nudności

Nudności- jak sobie z nimi radzić?

Choć ciąża nie jest chorobą i u większości kobiet przebiega w normalny, zdrowy sposób, czasem mogą pojawić się pewne niedogodności, które sprawiają, że kobieta wymaga dodatkowej troski.

Nudności są najpowszechniejszym i często najbardziej dokuczliwym problemem pierwszego trymestru. Niektóre kobiety mają nudności przez całą dobę, nie tylko rano. Nudności są wynikiem współdziałania wielu czynników – gwałtownego wzrostu poziomu gonadotropiny kosmówkowej w pierwszych miesiącach ciąży, niedoborów żywieniowych, (szczególnie witaminy z grupy B), obniżenia poziomu cukru we krwi oraz braku równowagi emocjonalnej. Jak sobie z nimi poradzić? Rano wstawaj z łóżka powoli, nie spiesząc się.

Zanim wstaniesz, możesz zjeść pełnoziarniste krakersy oraz napić się naparu z utartego korzenia imbiru. Oprócz imbiru polecam miętę i korzeń z mniszka lekarskiego. Dieta powinna być bogata w witaminę B6, którą zawierają drożdże, jogurt, pyłek pszczeli, spirulina, zarodki pszenne, żółtka jaj, kapusta. Dodatkowo można stosować 10 – 20 mg wit. B6. Zwróć uwagę na swoje emocje; one także mogą być przyczyną nudności. Aby pokonać emocjonalne trudności, warto spędzić trochę czasu z przyjaciółką lub partnerem. Mów otwarcie o wszystkich swoich lękach i obawach; jeśli wolisz – zapisz je na kartce. Spróbuj odnaleźć źródła lęku w swoim życiu, pracuj nad lepszym jego zrozumieniem. W czasie gwałtownego ataku mdłości można położyć na brzuchu butelkę gorącej wody. Połóż się z takim okładem, zabierając ze sobą do łóżka szklankę naparu imbirowo-miętowego, paczkę pełnoziarnistych krakersów i dobrą książkę. W przypadku silnych, nieustających wymiotów potrzebna jest pomoc medyczna.

Ziołowe recepty na nudności

Herbata miętowo-imbirowa: 1/2 łyżeczki świeżego tartego korzenia imbiru i 1 łyżeczkę mięty zalać jedną szklanką wrzącej wody, przykryć i zostawić na 10 minut. Przecedzić, ewentualnie posłodzić miodem. Można w ten sposób przygotować też napar z samego imbiru, dodać miód i cytrynę.

Akupresura na nudności

  • masaż splotu słonecznego – uspokaja, harmonizuje pracę narządów trawiennych (rys. 1),
  • masaż punktu na linii środkowej brzucha, dłoń powyżej pępka (rys. 2).
     

Tekst pochodzi  z książki dr Preeti Agrawal ” Odkrywam macierzyństwo”

źródło zdjęcia głównego pixaby.com