Warsztat świadomego macierzyństwa

Rodzicielstwo jest przełomem w życiu, od niego zaczyna się nowy etap, życie nabiera nowych treści, nowych wartości. Podczas porodu umiera kobieta jako dziewczyna, a rodzi się na nowo jako matka. Wysiłek- zarówno ten fizyczny, jak i duchowy- stanowi szansę na wzmocnienie się na każdym poziomie. Macierzyństwo może być rozwijającym i głęboko satysfakcjonującym doświadczeniem w Waszym życiu, jeżeli tylko przygotujecie się do niego fizycznie, emocjonalnie i duchowo.

Warsztaty świadomego macierzyństwa prowadzone w klinice IMC, przez dr Preeti Agrawal to kompendium wiedzy o macierzyństwie, porodzie i połogu, zamknięte w 4 częściach. 

Część 1

Świadome przygotowanie do porodu i rodzicielstwa przeznaczone jest dla par oczekujących dziecka. To wyjątkowe spotkanie w trakcie, którego omówione zostaną zagadnienia związane z ciążą, porodem, połogiem i holistyczną opieką nad noworodkiem. Każdy z uczestników podzieli się swymi spostrzeżeniami i uwagami. Dr Preeti Agrawal komentuje wypowiedzi i udziela odpowiedzi.

Część 2

Część druga filmu to otwarcie warsztatu. Rozmowa uczestników na temat obaw problemów i oczekiwań związanych z ciążą i porodem. Ciąża – fizjologiczny przebieg, zmiany fizyczne. Rola diety, ziół, witamin w utrzymaniu zdrowia podczas ciąży. Rozwój dziecka w wewnątrzmacicznej fazie życia – wpływ emocji, relacji i medytacji w zachowaniu zdrowia w czasie ciąży.

Pobieram

Flora bakteryjna noworodkaCzęść 3

Przebieg fizjologicznego porodu. Poród aktywny. Znaczenie pozycji w czasie porodu. Zwiastuny zbliżającego się porodu. Epizjotomia – kiedy jest potrzebna. Znaczenie pierwszego kontaktu matki z dzieckiem w pierwszej godzinie po porodzie.  Jak uniknąć infekcji szpitalnych. Wsparcie podczas porodu- rola partnera, douli, osoby towarzyszącej. Bóle porodowe – znaczenie przygotowania fizycznego i psychicznego na ból związany z porodem. Cięcie cesarskie – kiedy staje się koniecznością?

Część 4

Karmienie piersią – nowe podejście do laktacji. Zapobieganie problemom laktacyjnym.  Rola fizicznego i psychicznego przygotowania do karmienia piersią. Jak pokonać problemy związane z karmieniem piersią.

Połóg – nowe spojrzenie na okres połogu. Jak dbać o siebie przez pierwsze 6 tygodni po porodzie. Rola diety, ziół i ćwiczeń. Antykoncepcja po porodzie. Rola położonej środowiskowej. Relacje z partnerem, rodzicami – rola ojca i dziadka po porodzie.

Dziecko – naturalne metody leczenia i zapobiegania drobnych dolegliwości u niemowląt. Zdrowa dieta dla niemowląt. Masaż w codziennej pielęgnacji. Holistyczna opieka i pielęgnacja.

Filmy do obejrzenia

 

Warsztaty udostępniamy naszym czytelnikom, w ramach działalności prozdrowotnej. Prosimy o dobrowolne wpłaty na rzecz działań Fundacji kobieta i natura.