Jak zmniejszyć ból rodzenia?

Ból stanowi dziwną kategorię ludzkich doświadczeń. Ból porodowy jest szczególny – niesie całkiem inną treść niż ból urazowy. Mówi: „Rozluźnij mięśnie miednicy. Poddaj się. Płyń z prądem. Nie walcz. To cię przerasta”. Jak widać, treść niesiona przez ból porodowy jest całkiem inna niż treść bólu urazowego, który zdaje się mówić: „broń się”, „uciekaj”. Ból porodowy ma swój głęboki sens. Co ciekawe, ból towarzyszący rodzeniu to ból czysty – kiedy przestajemy go doświadczać, jest po wszystkim. Ból porodowy to specjalny rodzaj bólu: zjawia się, prawie nigdy nie powodując uszkodzeń ciała.

 

Usunięcie bólu porodowego nie wiąże się z całkowitą jego eliminacją. Im bowiem mamy więcej porodów ze znieczuleniem, tym więcej jest kobiet borykających się z cierpieniem poporodowym.

Wspomnijmy chociażby o długotrwałym bólu pleców po znieczuleniu nadoponowym. Miejsca po wkłuciach dożylnych są bolesne, nawet po kilku dniach od usunięcia wenflonu. Kobiety rodzące przez cesarskie cięcie muszą mieć umieszczony umieszczony cewnik w cewce moczowej, jeszcze zanim zacznie się zabieg. Ta wydrążona rurka pozostaje w ciele co najmniej dobę. Podczas noszenia cewnika wiele kobiet odczuwa nieustanną potrzebę oddawania moczu; cewnik jednak na bieżąco „odprowadza” mocz, więc potrzeba ta nie może być zaspokojona. Bardzo bolesne jest też tworzenie się gazów jelitowych, co jest normalnym zjawiskiem po każdej operacji brzusznej. Bóle pooperacyjne zazwyczaj też uniemożliwiają pełne zaangażowanie się w opiekę nad nowo narodzonym dzieckiem.

 

Ból porodowy to zespół zmiennych i wyrafinowanych doznań. Mówiąc „zmienne”, mam na myśli fakt, że możemy modyfikować sposób odczuwania bólu przez zmianę naszego nastawiania.

 

Jak zmniejszyć ból?

 

Wszelka pomoc udzielana podczas porodu musi zaczynać się od zredukowania stresu emocjonalnego i fizycznego. Celem współpracy z rodzącą powinno być uświadomienie jej znaczenia relaksu. Jest wiele sposobów pozwalających kobiecie zrelaksować się podczas porodu. Złota zasada mówi, że trzeba być otwartym na jej potrzeby, stworzyć warunki, w których czuje się bezpiecznie, w których nie ma poczucia bycia obserwowaną.

Poród jest dla kobiety trudnym i wymagającym zadaniem. Wspomniałam już o tym, że większość kobiet, rodząc w szpitalu, odczuwa konieczność zachowania się w sposób zdeterminowany normami kulturowymi i w związku z tym wstydzi się reakcji własnego ciała. Kobiety przepraszają za wydawane dźwięki, za zbyt długo trwający poród, za nieodpowiednie zachowanie. Jeśli kobieta czuje się podczas porodu bezpiecznie, automatycznie uświadamia sobie, że może być sobą – takie nastawienie bardzo pomaga w płynnym postępie porodu.

Co pozwala nam się zrelaksować podczas porodu:

  • głębokie oddychanie,
  • ćwiczenia rozluźniające mięśnie,
  • zmiana pozycji,
  • metody dotykowe, w tym masaż,
  • akupresura:
    • masaż punktu między zewnętrzną kostką a kością pięty – w zagłębieniu,
    • masaż punktu na wewnętrznej stronie łydki – dłoń nad kostką,
    • masaż punktu na grzbiecie stopy między pierwszą i drugą kością śródstopia,
    • masaż kości krzyżowej,
    • masaż punktu na piątym palcu stopy obok nasady paznokcia,
    • masaż punktu między kciukiem i palcem wskazującym,
  • czynności umysłowe, takie jak wizualizacja relaksujących krajobrazów, afirmacja swojego stanu,
  • woda – stojąc pod prysznicem ze strumieniem skierowanym na dolną część pleców lub siedząc w wannie.

 

[yuzo_related] Tagi: , , ,

Kategorie: