Dar życia to największy dar

Macierzyństwo daje nam, kobietom, szansę na odkrywanie swojego potencjału i własnych możliwości; przede wszystkim jednak dostarcza nam motywacji do osobistego rozwoju. Dar życia to największy dar, który zarazem otrzymujemy i ofiarujemy.

Patrząc z tej perspektywy na ciążę, możemy dostrzec w niej świetną okazję do tego, by poddać się samodyscyplinie – w zakresie diety, trybu życia, aktywności fizycznej. Będąc w ciąży, mamy wreszcie motywację, by wprowadzić pozytywne zmiany, które od dawna planowałyśmy. 

Dotychczas brakowało nam czasu na regularne ćwiczenia, chodzenie na basen lub zajęcia jogi, teraz staje się to całkiem realne. Okres ciąży to świetna okazja, by zatrzymać się na moment, przemyśleć na nowo hierarchię wartości i spojrzeć na życie z nowej perspektywy. W powszechnie obowiązującym modelu aktywnego życia, gdzie nieustannie gdzieś się spieszymy, ciąża może być początkiem wielkiej odmiany. Warto odkryć szansę, którą oferuje ten niezwykły czas.

 

Poród jest wyjątkową okazją do przetestowania granic własnej wytrzymałości na ból. Mężczyźni zdobywają Mount Everest, żeby poznać siebie, granice swojej wytrzymałości i tolerancji wobec przeciwności losu. Nam, kobietom, taką możliwość zaoferowała sama natura. Akt rodzenia to całkowicie naturalny proces, za sprawą którego możemy doświadczyć najskrytszych i najgłębszych uczuć. Wychodzimy z tego doświadczenia wzbogacone i zmienione na zawsze. Mamy wielką odpowiedzialność 0 odpowiadamy przecież całkowicie za nowe życie. Z tej perspektywy także połóg, który wymaga od nas wielkiego poświęcenia, może być bardzo wzbogacającym i głęboko satysfakcjonującym doświadczeniem.

Świadome macierzyństwo wymaga od nas zmiany. Zmiana jest procesem, który nie dokonuje się z dnia na dzień – wymaga czasu i cierpliwości. Ważny jest pierwszy krok – otwieranie się na możliwość nowego. Punktem zwrotnym jest zmiana świadomości, reszta dokonuje się we własnym tempie, w zależności od indywidualnych chęci i potrzeb. Przemiana następująca w odpowiednim dla ciebie rytmie jest właściwa i trwała, bo wynika z twoich własnych potrzeb, a nie z nakazów czy zakazów.

Macierzyństwo jest naturalnym etapem w życiu kobiety. Kiedy większość kobiet zrozumie, że poród jest niepowtarzalną okazją do poznania swojej prawdziwej siły, będą gotowe do wzięcia odpowiedzialności za ten cud, jakim jest dawanie życia. Dopiero wtedy odzyskamy potęgę narodzin i sztuka rodzenia będzie miała pierwszeństwo wobec sztuki położniczej.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       dr n.med. Preeti Agrawal

 

fragment pochodzi z książki dr Agrawal „Odkrywam macierzyństwo”

 

 

[yuzo_related] Tagi: , , ,

Kategorie: