Świadomy ruch to zdrowie

Ruch: Świadomy wybór i umiar to klucz

Pytanie o ruch – jak dobrać do siebie aktywność fizyczną? Przecież wiadomo, że jeśli siedzę przy biurku, to dla relaksu idę się poruszać. Najczęściej na siłownię lub pobiegać. 

Ruch trzeba dobrać do wykonywanej pracy i trybu życia. Obecnie osoby, które mają stresującą pracę i szybkie tempo życia, często po pracy idą na siłownię. Tam intensywnie ćwiczą pod okiem trenera oraz mocno pracują nad dostarczaniem sobie odpowiednich składników odżywczych. Nasz układ nerwowy, który jest nadwyrężony przez intensywną pracę, dalej po pracy jest pobudzany wyczerpującymi ćwiczeniami. Jeśli mamy bardzo intensywną pracę, to należy wybrać taką aktywność, która wyciszy układ sympatyczny. Jeśli aktywność fizyczna nie jest dobrana świadomie, to zamiast zregenerować i ożywić, może stać się źródłem problemów zdrowotnych.

Świadomy wybór i umiar to klucz. Każdemu dobrze zrobi taka aktywność fizyczna, która zapewni otwieranie stawów i wzmacnianie mięśni, ale w harmonii ze sobą, a nie z ambicją – własną lub czyjąś.

Ponadto całe dnie i nawet wieczory siedzimy w zamkniętych pomieszczeniach, i gdy wreszcie decydujemy się na ruch, to znów w budynku, wśród tłumu innych chętnych na aktywność fizyczną. Nie mamy niemal do czynienia ze słońcem i powietrzem. Wyjście po pracy na spacer dotleni i uspokoi. To też jest ruch, ale nie ambitny i nie nastawiony na cel. 

 

Ruch jako odpoczynek dla układu nerwowego

Kłopot tylko w tym, że osoby, które w życiu przyzwyczajone są do konkurowania, presji czasu i wyników, wcale nie chcą podjąć aktywności fizycznej, która uspokoiłaby ich układ nerwowy. Postrzegają je jako zbyt nudne i mało pobudzające, choć właśnie tego potrzebują. Co w tej sytuacji?

Nikt nie powiedział, że aktywność fizyczna, która nas rozluźnia, musi być nieintensywna. Weźmy na przykład siatkówkę, koszykówkę czy inne gry zespołowe, w których mamy dużą nawet intensywność i bezpośredni kontakt z ludźmi. Te aktywności wyzwalają nasze skumulowane emocje i dają odpocząć układowi sympatycznemu i nadnerczom, nadwyrężonym ogromną koncentracją i uwagą. Niektórzy ćwiczą karate lub tai chi, czyli ćwiczenia fizyczne, które budują pewną świadomość ciała… Kluczem jest stworzenie sobie formy aktywnego spędzania czasu wspólnie z innymi. Trzeba mieć świadomość, że układ nerwowy składa się z dwu części i do prawidłowej pracy musi być codziennie resetowany. 

Ważna jest więc świadomość ciała i radość…

Dokładnie. Wspólnota, radość, zabawa to elementy, które najszybciej relaksują układ nerwowy i których we współczesnym indywidualnym świecie coraz bardziej nam brakuje.  Podobnie zresztą jak odczuwanie ciała: coraz mniej słyszymy jego głos. 

fragment wywiadu z dr Preeti Agrawal

Foto:  Damir Spanic on Unsplash.