Bajka o znaczeniu drobnych gestów

Bezinteresowna pomoc

Mały chłopiec niechcący upuścił pieniądze na drogę i zaczął płakać. Mayank szybko spojrzał i podszedł bliżej, ale nie zatrzymał się, żeby mu pomóc. Obserwując tę sytuację, Ananda powiedział: – Mayank chcę ci opowiedzieć o incydencie mojego brata Raja.

Mały chłopiec o imieniu Piyush nosił ciężkie książki w worku. Ciężar książek był taki, że wydawało się, że padnie z wyczerpania. Raj zobaczył chłopca i zapytał: – Czy pomóc ci? Piyush pokręcił głową i nawet nie spojrzał na Raja.

– Ej, pozwól mi – powiedział Raj, biorąc od niego worek. To jest większe od ciebie, Piyush. Ile książek czytasz w ciągu jednego dnia? – powiedział Raj klepiąc go po plecach. Mały niewiele mówił, ale Raj nie zrażał się jego milczeniem i kontynuował rozmowę, towarzysząc chłopcu w drodze do domu. Opowiadał kawały i śmieszne historyjki. Gdy doszli do końca drogi, rozstali się.

Minęło wiele lat, w trakcie których się nie spotkali. Ale pewnego dnia, na konkursie zagadek którego Raj był jednym z organizatorów, młody chłopiec podszedł i gorąco go uściskał.

– Nie pamiętasz mnie? Jestem Piyush – powiedział i przypomniał mu o zdarzeniu sprzed lat.

Raj pamiętał ten incydent jak przez mgłę. Piyush urósł i zmężniał. – Tego dnia uratowałeś mi życie – wyszeptał Piyush.  – Co??? – spytał Raj oszołomiony.

– Tak, tego dnia zdecydowałem skończyć z moim życiem. Moi rodzice byli źli na mnie, bo źle mi szło w szkole, więc wziąłem wszystkie moje książki i postanowiłem z nimi skoczyć do rzeki. W tamtej chwili byłem zirytowany i przestraszyłem się, gdy zacząłeś do mnie mówić. Jednak pod koniec drogi zdecydowałem, że wrócę do domu.

Raja zatkało. Takie małe zdarzenie może mieć tak wielkie znaczenie!

 

Podwójna dawka miłości

 

Po długiej pauzie Ananda kontynuował.

– Często wahamy się wyjść naprzeciw, ponieważ nie chcemy mieszać się w życie innych lub jesteśmy zbyt zajęci sobą. Co zmieni nasza pomoc? – tak właśnie myślimy. Często popełniamy błąd, nie doceniając mocy czynności wykonywanych z sercem. One mogą czynić cuda.

Wiedzą o tym świetnie lekarze. Lekarza z 30-letnim doświadczeniem zapytano o to i potwierdził, że miłość to najlepsze lekarstwo. Na pytanie „A jeżeli nie zadziała?” odpowiedź lekarza była równie prosta: podwój dawkę miłości!

 

 

[yuzo_related]

Kategorie: