Moje ciało się zmienia

Dojrzewanie płciowe

Podczas dojrzewania płciowego dokonuje się przejście od dzieciństwa do dojrzałości fizycznej. U kobiet dojrzewanie płciowe charakteryzuje się rośnięciem piersi, pojawieniem owłosienia łonowego i pod pachami, szybkim wzrostem i przybieraniem na wadze. W tym czasie kończy się też rozwój kości. Menstruacja pojawia się pod koniec okresu dojrzewania, zwykle w wieku około 12,5 roku. Aby pojawiła się pierwsza miesiączka, proporcja tkanki tłuszczowej w stosunku do wagi ciała musi wynosić ok. 1:4.

Dojrzewanie: dieta

Dieta w okresie dojrzewania powinna zawierać odpowiednią ilość tłuszczu, gdyż jego niski poziom powoduje brak miesiączki. Niestety, obecnie wpływ mediów jest tak ogromny, że niemal wszystkie dziewczyny pragną wyglądać jak modelki – obsesją większości jest posiadanie idealnie płaskiego brzucha. Nastolatki odchudzają się, dążąc do całkowitego wyeliminowania z jadłospisu tłuszczu. Jego brak w diecie oznacza brak cholesterolu w organizmie, a cholesterol jest źródłem wszystkich hormonów płciowych. Wniosek jest prosty: brak tłuszczu w diecie stopuje produkcję hormonów w organizmie, a to oznacza brak miesiączki. Naturalne tłuszcze (masło, jajka, pestki i orzechy, ryby, tłoczone na zimno oleje) są niezbędne w diecie dojrzewającej nastolatki.

Dieta w okresie dojrzewania powinna zawierać odpowiednią ilość tłuszczu, gdyż jego niski poziom powoduje brak miesiączki. Naturalne tłuszcze (masło, jajka, pestki i orzechy, ryby, tłoczone na zimno oleje) są niezbędne w diecie dojrzewającej nastolatki.

Jajniki, jajeczkowanie, miesiączka

Kiedy się rodzimy, nasze obydwa jajniki zawierają około 1 miliona pęcherzyków – każdy z nich posiada w środku niedojrzałą komórką jajową. W dzieciństwie jajniki wchłaniają około połowę pęcherzyków. Około 300-500 z 400 000 pęcherzyków, które przetrwały do momentu pierwszej menstruacji, podczas okresu rozrodczego rozwinie się w dojrzałe komórki jajowe.

W okresie rozrodczym, co miesiąc, pod wpływem hormonów 10-20 pęcherzyków zaczyna dojrzewać. Zwykle tylko jeden, zwany pęcherzykiem Graafa, dojrzewa w pełni. Pęcherzyk zawierający dojrzewającą komórkę jajową przesuwa się w kierunku powierzchni jajnika. Podczas owulacji pęcherzyk pęka, pozwalając wydostać się komórce jajowej. W tym czasie niektóre kobiety czują ukłucie lub skurcz w dolnej części brzucha lub pleców, czasem pojawia się dodatkowa wydzielina zmieszana z niewielką ilością krwi.

Po owulacji pusty pęcherzyk zmienia się w ciałko żółte (nazwa pochodzi od żółtej tkanki tłuszczowej, która znajduje się w środku pęcherzyka). Jeżeli kobieta zachodzi w ciążę, hormony, produkowane przez ciałko żółte, pomagają podtrzymać ciążę i przygotowują macicę do przyjęcia zapłodnionego jajeczka. Jeżeli komórka jajowa nie zostanie zapłodniona, ulega rozkładowi. Wtedy pojawia się miesiączka.

Każdego miesiąca błona śluzowa w jamie macicy odbudowuje się i samoistnie usuwa. Ów cykl stymulowany jest przez współdziałanie mózgu (podwzgórze, przysadki i płat skroniowy) z jajnikami i macicą. Podwzgórze śle sygnał do przysadki, która następnie przesyła sygnał do jajników, a jajniki do macicy i z powrotem do podwzgórza. Sygnały przekazywane są przez hormony wydzielane przez te narządy, a przenoszone z jednej części ciała do drugiej przez krew.


stopka redakcyjna

Informacje pochodzą z książki: Zdrowie młodej kobiety, dr Preeti Agrawal