Kobieca inicjacja w dorosłość

Okres pokwitania

W dzisiejszych czasach młode dziewczęta dojrzewają szybko, nie zawsze są jednak wystarczająco dojrzałe emocjonalnie, aby sprostać ryzyku i odpowiedzialności, jakie niesie ze sobą okres pokwitania.

Okres pokwitania, kiedy nasze ciało podlega ogromnej metamorfozie, zarówno pod względem kształtu, jak i jego funkcjonowania, uważany jest za czas zmian pozytywnych, za wejście w kobiecość i okres płodności. W czasie pokwitania organizm przyzwyczajał się do znacznych wahań poziomów hormonów płciowych i cykli hormonalnych, a także do towarzyszących im objawów zewnętrznych: wzrostu włosów łonowych, piersi i popędu seksualnego.

Pierwsza miesiączka

Dziewczęta – głównie przez wpływ mediów – są dziś świadkami życia dorosłych, co sprawia, że znacznie szybciej niż kiedyś dojrzewają emocjonalnie. Hormony znajdujące się w środowisku (w mięsie, nabiale, środkach chemicznych, spalinach, itd.) sprawiają, że nastolatki szybciej też dojrzewają płciowo. Pierwsza menstruacja pojawia się pod koniec okresu dojrzewania, zwykle w wieku około 12,5 roku (prawidłowy okres wystąpienia pierwszej miesiączki waha się między 9 a 18 rokiem życia).

Jest to normalny, zdrowy proces towarzyszący kobiecie przez wiele lat życia. Jednak przy pierwszej miesiączce wiele z nas odczuwało strach lub wstyd. Dorastałyśmy w niewiedzy, mając niewielkie pojęcie o tym, co się z nami dzieje: dlaczego występuje krwawienie, dlaczego czasem towarzyszy mu ból? Każda kobieta inaczej przeżywa rozpoczęcie miesiączkowania – zależnie od źródła informacji i języka, jakim zostają one przekazywane.

Negatywne społeczne nastawienie

Większość kultur traktuje menstruację jako brudną przeszkodę w codziennym życiu. Pierwsze plamki krwi, inicjujące przemianę dziewczyny w kobietę, zamiast radości i zaciekawienia, nadal budzą strach i poczucie wstydu. Młode dziewczyny nadal dowiadują się o cyklu menstruacyjnym w jałowy, kliniczny sposób, bez szacunku dla ich ciała i własnej seksualności. Rzadko rozmawia się o tym, w jaki sposób ich ciało i seksualność są związane z cyklem menstruacyjnym.

Negatywne nastawienie sprawia, że początkowi miesiączki towarzyszy zwykle dyskomfort fizyczny i emocjonalny, pogłębiany przez małą dostępność do informacji, jak w sposób nieinwazyjny i naturalny ulżyć dolegliwościom z miesiączką związanym. Społeczeństwo lepiej rozumie stresy związane z działaniem hormonów w okresie ciąży i menopauzy, niż z potrzebami fizycznymi i psychicznymi dojrzewającej dziewczyny. Otoczenie nie zdaje sobie sprawy z zachodzących w jej organizmie zmian. Głosy dojrzewających dziewcząt są ciche i zawstydzone, a ich potrzeby pozostają nieznane. Żyjemy w społeczeństwie, które nie tylko ignoruje, ale wręcz zaprzecza faktowi pojawiania się poważnych zmian w organizmie młodej dziewczyny. Dopóki nie poznamy i nie uszanujemy tych potrzeb, wyrządzamy im krzywdę, rzutującą na całe późniejsze życie.

Nadszedł czas, by powiedzieć naszym córkom, że krwawienie miesiączkowe jest czymś cudownym, naturalnym i nie trzeba się go wstydzić. Dzień pierwszej miesiączki córki powinien być rodzinnym świętem, podkreślającym ważność kobiecej inicjacji w dorosłość.

Uzdrawianie historii związanej z menstruacją

Zbyt długo dziewczęta były zaznajamiane z cyklem menstruacyjnym wyłącznie w kategoriach zbliżenia seksualnego i możliwości zajścia w niechcianą ciążę. Odzyskiwanie „menstrualnej mądrości” wymaga nowego, pozytywnego sposobu myślenia i rozmów z naszymi córkami o naszych doświadczeniach związanych z cyklem menstruacyjnym. Jeżeli dalej nosimy wstyd związany z cyklem miesiączkowym, nigdy nie przekażemy naszym córkom szacunku do własnego ciała.

Powinnyśmy przyznawać się do własnych doświadczeń, które – choć czasem bolesne – mogą nas wiele nauczyć i uzdrowić.

  • Siedząc w spokoju zapytaj siebie:
    1. Czego dowiedziałam się o menstruacji i hormonach od mojej rodziny – mamy, cioci, babci?
    2. Czego ta informacja rodzinna może mnie nauczyć?
    3. Jaka jest moja osobista prawda o okresie pokwitania? Jak ja się czułam? Co o tym myślałam?
    4. Jak ja czuję się z tymi informacjami?
  • Przez następne 3 miesiące pisz pamiętnik, by notować wpływ, jaki wywiera na Twoje życie cykl menstruacyjny. Jak się czujesz w czasie miesiączki, jak w fazie po miesiączce, jak w fazie po owulacji? Zaobserwuj, czy masz nieprzepartą chęć na pewne produkty przed menstruacją?
  • Zwróć uwagę na fazy księżyca. Sprawdź, czy istnieje korelacja pomiędzy Twoim cyklem a fazami księżyca.

Nagroda za zrobienie tego wszystkiego będzie nie do zmierzenia. Poczujesz się związana z życiem i swoim ciałem w zupełnie nowy sposób, zwiększy się Twój szacunek dla siebie i Twoich wspaniałych hormonów.


stopka redakcyjna

Artykuł jest fragmentem książki: Zdrowie młodej kobiety, dr Preeti Agrawal