Wyrażajmy wszystkie emocje

Wyrażajmy wszystkie emocje – to zdrowie!

Jako dorośli wiemy, że zdrowe i naturalne jest odczuwanie że mamy wszystkie emocje, a nie tylko np. radość. Wiemy, jak destrukcyjne dla nas, dla naszego ciała i naszego związku może być ukrywanie i tłumienie uczuć. Dzieci uczą nas, że zasada ta odnosi się również do nich. 

Prawdziwie, a nie tylko dobrze

Większość z nas automatycznie zwraca się do płaczącego dziecka, mówiąc: „Już dobrze, nie płacz”. To naturalne, bo chcemy je chronić i sprawić, by poczuło się lepiej. Słyszymy i czujemy jego niepokój i mimowolnie zaczynamy się zastanawiać, co możemy zrobić, by poczuło się lepiej. Czasami nasze złożone czynności i słowne zapewnienia są uzasadnione. Czasem jednak wystarczy uznać uczucia dziecka (jego cierpienie, niepokój, zdenerwowanie) i po prostu być razem z nim, blisko. To, czego maleństwu najbardziej potrzeba, to słuchanie go i towarzyszenie mu, przy pełnej empatii z naszej strony. Zastanów się: kiedy jesteś czymś bardzo zdenerwowana, czy czujesz się wysłuchana i otoczona troską, słysząc: „Już wszystko jest OK.” czy raczej: „Wydajesz się bardzo zdenerwowana w tej chwili. Tak, widzę to…”?

Oto, czego pragną dzieci. Podobnie jak my, chcą wyrażać swoje uczucia i reagować na to, co wydarzyło się w danym momencie. Mogą również wyrażać lub reagować na sytuacje, które miały miejsce w przeszłości. Prenatalne doświadczenia i narodziny mogą być bardzo intensywne i często dzieci wyrażają uczucia związane z tymi wczesnymi doświadczeniami. Często się zdarza, że aktualne przeżycia przypominają im o wcześniejszych doświadczeniach, które miały taki sam efekt emocjonalny, jak sytuacja teraźniejsza. Wyrażone uczucia zawsze mają działanie uzdrawiające. 

Szczere emocje i mówienie prawdy ma znaczenie terapeutyczne 

Lepiej jest powiedzieć coś, co jest prawdą, a nawet coś, czego możesz żałować, niż starać się to za wszelką cenę ukryć. Dzieci w okresie prenatalnym i niemowlęta są niesamowicie spostrzegawcze. Potrafią bezbłędnie wyczuć, kiedy coś nie jest prawdą. A takie spostrzeżenie może je wyprowadzać z równowagi. Budując z dziećmi relacje oparte na szczerości, pomagamy im się zintegrować, przejść przez trudne sytuacje i budować zdrowe relacje oparte na zaufaniu.

Dzieci zmieniają nasze życie. Uczą nas, że jako dzieci przychodzą na świat ze świadomością, uczciwością i wielkim pragnieniem by kochać i być kochanym.

Komunikacja z dzieckiem

[yuzo_related]

Kategorie: